AntennaPod, плеер за подкаст со отворен код

AntennaPod подкаст плеер со отворен код

AntennaPod е играч на подкаст отворен извор. Тоа е бесплатна апликација со отворен код и без реклами со чист и елегантен дизајн и сите карактеристики што ми се потребни во плеер за подкаст / менаџер за претплата.

А тоа е играчот што го тестирам извесно време и ми функционира прекрасно. Јас го користам со F-Droid на Android, иако можете да го најдете и во Play Store.

Досега користев iVoox и ги сменив неговите повеќе од 100Mb за AntennaPod од нешто повеќе од 10MB. iVoox покрај рекламите постојано ми се удираше што го правеше неподносливо. Тоа е одлична алтернатива за многу комерцијални играчи.

На овој начин ми работи многу мазно, немам реклами и користам опција со отворен код и на F-Droid. Во моментов сè е предност.

Продолжете со читање

Најдобрите F-Droid апликации

најдобрите апликации за бесплатен софтвер f-droid

Ние веќе видовме што е Ф дроид, неговите предности и зошто треба да го користиме. Во оваа статија сакам извести некои од неговите најдобри апликации. Јасно е дека ова е многу субјективно бидејќи најдобрата апликација ќе биде онаа што одговара на една од нашите потреби. Но, еве неколку кои мислам дека можат да ви помогнат.

Значи, ќе го напуштам апликации кои ги сметам за најинтересни од ова складиште на апликации за слободен софтвер. За некои нема да најдете алтернативи, а за други веќе ќе имате инсталирани апликации кои го прават истото. Добро време е да процените дали сте заинтересирани да ја пренесете таа апликација што ја користите на друга апликација за слободен софтвер.

Продолжете со читање

Што е F-Droid

f-droid продавницата за игри на слободен софтвер

F-Droid е складиште за софтвер, продавница за апликации, алтернатива на Play Store. Тоа е Play Store на слободен софтвер. F-Droid е бесплатен софтвер и апликациите што можеме да ги најдеме внатре се Слободен софтвер или отворен код (FOSS). Можеме да го најдеме вашиот код на GitHub да го прегледаме и да го измениме по наш вкус ако сакаме.

И штом знаете што е тоа, следното нешто што ќе се запрашате е зошто треба да го инсталирате ако имате Play Store.

НЕМА пиратски апликации. За тоа имате други алтернативи. F-Droid е посветеност на слободен софтвер и тоа е тоа.

Продолжете со читање

Како да инсталирате АПК-апликации на Андроид

Јас ја користам мобилни телефони со кружни поправки Правам за да објаснам и документирам многу активности што пријателите и семејството честопати ме прашуваат. Во овој случај објаснувам како да инсталирате АПК-апликации на Андроид.

Одам директно до поентата, ако сакате да знаете што е АПК и кога можеби ќе треба да инсталирате, одете до крајот на статијата.

Во мојот случај Reinе ја инсталирам Play Store што работи лошо на мобилен телефон што ќе го користиме без СИМ-от за да ми игра свекор ми. Не можам да ја отворам, дури не ја ресетирам фабриката и многу побрзо е да ја инсталирам апликацијата директно отколку да видам што се случува со паметниот телефон или да го трепкам.

Продолжете со читање