Рециклирајте го стариот монитор и растоварајте го прелетувањето

рециклирајте стар компјутерски монитор

Заштедував долго време два неисправни компјутерски монитори Самтрон, бидејќи не знам пред колку години. Првичната идеја беше да се обидеме да го поправиме едниот со деловите од другиот. Но, во денешно време веќе нема смисла да се има монитор од ваков тип, па затоа ќе ги расклопам и ќе ги задржам деловите што се интересни.

Првото нешто што само отворете го, и пред да допрете било што, е празнете го превртувањето за да не ни даде празнење од неколку десетици илјади волти. Операцијата е слична на онаа што ја правиме за празнење на микробрановиот кондензатор. Ние го кратки спој.

Продолжете со читање

Расклопување на часовникот Икеа Лоторп или Клокис

Икеа Лоторп или будилникот Колкис експлодираа поглед

Се вика Леторп или Клокис, мислам дека го сменија името и е едноставен часовник, аларм, тајмер и термометар кои ги продава во Икеа за 4 или 5 евра. А 4 во едно. Идеално е да го имате во кујни, соби, итн. Добрата работа кај овој часовник е неговата употребливост, исклучително е лесно да се префрлате помеѓу неговите режими на работа, само треба да го ротирате часовникот. Така, додека се вртите, различните мерења ќе се појават на екранот. Моите ќерки полудуваат кога ќе го фатат. Со секое вртење, сигнализира и светнува различна боја :)

Јас обично не купувам работи за да ги расклопам, секогаш користам нешто што оди до ѓубре или рециклира, но овој пат не можев да одолеам. Држејќи го за рака, станав многу curубопитен. Дали ќе можам да го користам дисплејот со Arduino? Кој сензор ќе го користат за мерење на температурата и за откривање на промената на позицијата? Дали има интересно пробивање што може да му се направи на часовникот? Но, пред сè, она што најмногу ме заинтригира е каков е тој опуштен бучав што го слушате кога го тресете? Зошто е нешто лабаво внатре? И не во часовник, туку во сите.

Продолжете со читање

Самостојни проекти за рециклирање ЦД / ДВД плеер

Денес е вообичаено да се има дома стари плеери на ЦД или ДВД-а што повеќе не ги користиме и се одлични извор на хардвер за нашите DIY проекти.

Експлодиран поглед и корисни делови на ЦД ДВД плеер

Goingе расклопам ЦД плеер за да видам парчињата што можеме да ги искористиме и оставам список со многу интересни проекти (упатства) што можат да се направат со секое од деловите. Врските се проекти на англиски јазик, но малку по малку ќе се обидам да ги репродуцирам и да ја оставам целата документација на шпански јазик.

Овој модел е доста стар. Мислам дека сè уште работи, но бидејќи имам уште 3 или 4, тоа беше жртвувано за статијата :)

Продолжете со читање

Рециклирајте ги користените батерии во соларни панели

Истражувачи од МИТ смислиле метод за да рециклирајте ги користените батерии за автомобили и искористете ги за да создадете соларни панели.

До сега, 90% од батериите за автомобили базирани на олово во Соединетите Држави се рециклираат за да се направат повеќе батерии, но ќе дојде време кога оваа технологија ќе биде заменета со други видови батерии и ако веќе не е можно / заинтересирано е да се рециклира нив тие можат да станат сериозни еколошки проблем.

Рециклирајте ги батериите за автомобили во соларни панели

Значи, МИТ најде многу добро решение. Со едноставен процес што им овозможува да се рециклираат за да ги претворат во соларни панели. И добра работа е што овие плочи кога ќе се скршат може да се рециклира повторно во нови табли.

Исто така, придобивките не завршуваат тука. процесот е помалку загадувачки од оној што моментално се користи за извлекување на олово од руда. Значи, се чини дека сè е совршено. Дури и ефикасноста на овие нови плочи што е околу 19% скоро исто како и максимумот постигнат со другите технологии. Сега единствено што недостасува е компанија која е посветена на нејзиното пласирање.

Продолжете со читање

Како повторно да се користи и рециклира силика гел

El Силика гел Се користи како средство за сушење за контрола на влажноста на куќиштето. Неговата висока порозност го прави добар апсорбирач на влага. Како што ќе видите иако се зборува за Силика гел, ова не е гел, туку цврст.

повторна употреба на силика гел

Овие торби се наоѓаат кога купуваме чевли, облека и многу други предмети. И многу пати не знаеме што да правиме со нив и тие завршуваат во ѓубре.

Важно:

Силика гел содржи кобалт хлорид, кој, кога реагира со влага, се претвора од сина во розова. Прашината што се создава при ракување со овој производ може да предизвика силикоза, затоа немојте да го кршите или слични работи.

Продолжете со читање

Рециклирајте стиропор или стиропор

El  екструдиран полистирен (XPS), кој се продава под името Стриофон, е составен од 95% полистирен и 5% гас кој е заробен во процесот на истиснување.

Хемискиот состав на екструдиран полистирен е идентична со онаа на експандиран полистирен. Но, процесот на обликување на Стиропор, му дава поголема термичка отпорност и ја прави подобро толерирана вода.

Ако не знаете што е полистирен, тоа е плута, бело од целиот живот и стиропор, е оној што понекогаш го сметате за поригиден. Тоа е пената што ја гледаме дека ја користат за изолација при изградба на куќи

стиропор или екструдиран полистирен

Продолжете со читање

Повторно користете вода за машината за перење

Мануел од http://comiendo.wordpress.com/category/eco-chismes/ ни го испрати овој напис за повторна употреба на водата во машината за перење.

 


 

Бидејќи го користевме екобал да миеме, мислиме како повторно да ја користите водата во машината за перење да ја напои градината Искористувајќи го фактот дека излегува без хемикалии. Бидејќи машината за перење е во гаражата, имаше простор за тестови и за инсталирање на сигурен и автономен систем. Сè што треба да направите е да свртите клуч во зависност од тоа дали користите сапун или не во миењето. Па, тоа оди на пронајдокот, добро на мозоци. Во зима ќе имаме многу од таа вода, но во лето сето тоа што се создава нема да биде доволно.

повторно користете ја водата од машината за перење

Продолжете со читање

Изградете шах со рециклирани фигури

Дали ви се допаѓа ајерез? Со овие модели може да се инспирирате создадете сопствен шах со рециклирани материјали,

Шах со завртки и навртки

 особено со навртки, пружини, подлошки и завртки.

шах направен со навртки и завртки

Во овој случај, парчињата на ајерез се направени со Делови за кола.

Продолжете со читање