Идеи за вашиот LEGO Boost

Идеи за LEGO Boost за да го извлечете максимумот од него

Многу луѓе ги градат само 5-те склопови кои доаѓаат во упатствата на офицерски комплет и тоа што го гледаме на блогот и останува блокиран без да знаеме што друго да правиме.

Но, забавното е да се иновираат и да се користат парчињата, особено мобилните за да се создадат сопствени склопови. Па ќе ти кажам како да добиеш идеи за тоа што можете да направите со вашиот LEGO Boost на различни нивоа, од склопови за деца, до интеграции со друг хардвер за потехничките.

За да му дадете на LEGO Boost уште поголем поттик, ви оставам серија совети.

Продолжете со читање

Како повторно да користите стар соларен панел и контролер за полнење

повторна употреба на стариот соларен панел

Празнејќи ја просторијата за складирање, го наоѓам овој стар соларен панел што го користевме пред години во куќата во лето, кога с still уште не стигна електричната енергија. Го имавме овој соларен панел и 2 или 3 батерии за автомобили и некои (ако можеме) за камиони. Во текот на денот ги полневме батериите на автомобилот, полека, но стабилно. А остатокот го искористивме за да имаме светлина на 12V дури и телевизори на тие 12V.

Се работи за Сончев лак ASI 16-2300На Има 35 ќелии и димензии 1,225 mx 0,305m, односно 0,373625 m2

Тестирање во август помеѓу 14 и 15 попладне добив максимум 20V и 2A, така што зборуваме за моќност од 40W P = V * I

И ако земеме 40W во 0,37 m2, еквивалентно е да се каже дека во 1 квадратен метар ќе генерира 40 / 0,373625 = 107,06 W / m2.

Продолжете со читање

Lego Boost Move Hub

Центар за движење на тули Lego Boost

El Комплет за роботика Lego Boost се базира на три активни делови, околу кои се собрани сите останати.

Најважен е Move Hub кој содржи мотор со 2 оски и Bluetooth модул за поврзување со таблетот или мобилниот телефон. Бидејќи сè во Boost е направено преку нејзината апликација.

Другите две парчиња се втор мотор и сензор за близина и боја.

Продолжете со читање

Што е LEGO Boost

Што е лего поттик за целосен водич

LEGO Boost е комплет за почетници за роботика за деца, базирани на парчиња LEGO.. Компатибилен е со традиционалните LEGO и Techno, така што можете да ги користите сите ваши парчиња на идните склопови.

Овој Божиќ, тројцата мудри луѓе и подарија на мојата 8-годишна ќерка LEGO® Boost. Вистината е дека го видов малку рано. Не сакав да ја запознаам ќерка ми со комплексни проблеми, но таа тоа го бараше подолго време и вистината е дека искуството било многу добро.

Се препорачува за деца од 7 до 12 години. Ако вашите деца се навикнати да играат со LEGO, склопот нема да претставува никаков проблем. И, ќе видите дека помеѓу индикациите на апликацијата и некои објаснувања од вас, тие веднаш ќе научат да користат блок-програмирање.

Неговата цена е околу 150 € можеш купи го тука.

Продолжете со читање

Бесплатни курсеви по електроника

Бесплатни курсеви за електроника и видео упатства на Youtube

Со реорганизирање на информациите на мрежата, открив дека А. Yotube серија видео упатства за електроника што ги објавив во формат на објави (тие беа „Виртуелни упатства“, серија упатства за започнување со електроника што многу ми се допаѓаа во тоа време) се отстранети од каналот, оставајќи ги објавите неупотребливи. Мора да ја видите количината на видеа, врски, датотеки и написи што исчезнуваат со текот на времето. Гледајќи ги скоро 11 години блогирање, количината на изгубени информации на Интернет е вистински aвер.

За да има сè повеќе контролирано и да ги има сите упатства за учење електроника достапни, ги собирам во оваа листа Периодично ќе ажурирам, и за додавање нови ресурси и за отстранување на оние што исчезнуваат или веќе не се интересни.

Продолжете со читање

Мултиметар за производители, Mastech MS8229

Мултимерите се наши одлични пријатели. Ако сте производител, сакате да нескопосник или сакате да ги поправите апаратите и уредите што ви требаат. Да, ако користите и Arduino.

Многу пати, особено луѓето што почнуваат не знаат кој мултиметар да купат и изберете многу ефтина од кинеска марка или продавница, за помалку од 10 €. Но, овие имаат тенденција да паѓаат наскоро, особено ако ни се допаѓа тоа што го правиме и го користиме многу.

Мултиметар, 5-во-1 алатка за производители

Денешна препорака, тоа е мултиметар од 50 € што е можеби не најдобриот мултиметар во овој опсег на цени, но ние го избравме за многу дополнителни функции што ги има. Тоа е алатка 5 во 1 тоа ќе ги воодушеви сите fansубители на составување и расклопување на нештата. Но, не греши што не е лош тестер и за 50 € имаме нешто за некое време.

Продолжете со читање

Едноставно затемнето напојување

La напојување е основен елемент за секој fanубител на електронски склопови.

Оваа што ви ја презентирам е направена со многу малку компоненти, некои од нив се рециклираат. Се собира за неколку минути и ви овозможува да добиете каков било напон помеѓу 3 и 34 волти, (повеќе или помалку).

Продолжете со читање

Како да направите светла на Кит (Фантастичниот автомобил)

Здраво, многу ви благодарам што не прочитате. Овој пат ќе ви покажам практика која беше многу илустративна и многу опиплива. Многу од практиките се забележуваат само со мерни инструменти, ова е видливо со LED диоди.

Помислете на емисија од 80-тите со полициски крој, атлетски протагонист и неверојатен автомобил со извонредни светла напред, бидејќи тоа беше серијалот. Кит, фантастичниот автомобил

Сега да видиме како да се направат светлата на Кит, фантастичниот автомобил со LED диоди за да можете да го користите во вашиот автомобил или дома. Како предупредување, воопшто не е тешко, тука на Икаро ви покажуваме како да го направите тоа трошејќи малку пари и за кратко време. Се надевам дека Ви се допаѓа.

Продолжете со читање

Како да направите вклучен извор +5, +12, -12 за идни проекти со ДВД

Здраво. Ова е мојата прва статија. И, гледајќи дека другите уредници презентираат многу интересни објекти, мислам дека е разумно да се разјасни дека разбираме дека не сите се специјалисти во специфични области на инженерството. За ова и благодарение на фактот дека следат многу комплетни проекти, ќе започнеме со уред што ќе заштеди неколку евра за рециклирање, намалувајќи и без да излегува од дома.

Идејата се роди затоа што купив ефтин ДВД (помалку од 35 €), но работеше совршено 3 месеци и од никаде се вклучи и вели „Без диск“, ова е заеднички проблем на логичката картичка, која иако тотално е дигитален, не е лесен за поправка, па затоа е бескорисен. Мислејќи еден ден на пракса во која ми требаше извор поголем од 1 засилувач, се сетив на ДВД-то и еве ја неговата конструкција. Се надевам дека Ви се допаѓа.

Willе започнеме со знаење каков материјал ќе користиме, сè се појавува на сликата, освен владетелот и коректорот, ќе видите за што се користи.

Потребни материјали

Takeе го земеме расклопувањето и ќе ги отстраниме сите странични завртки, тие не е тешко да се најдат, бидејќи се изложени, еве една слика.

Продолжете со читање