Софтверски алатки за LEGO

Како добар обожавател на LEGO, сигурно сте направиле многу монтирања што би сакале да ги споделите со пријателите, семејството или да се сетите во иднина како можете повторно да ја соберете таа фигура.

За ова, најдобро е да го креирате вашиот сет или комплет за склопување со a LEGOVirtual и употреба Специфичен софтвер за генерирање на LEGO инструкции. Со Лего поттик Направивме некои работи кои се надвор од класичните роботи и би сакал да го споделам тоа, а од друга страна моите ќерки прават многу работи, многу интересни, фигури кои им паѓаат на памет само на децата и што мислам дека е многу добар начин за документирање .

Во потрага по опции, најдов голем број алатки низ светот на LEGO виртуелното склопување. Има Стандард заснован на CAD, има уредници, гледачи, рендери, па дури и анимации за собранијата што ги правиме. И како што можете да замислите, има долга листа на софтвери и програми што треба да ги пробам и потоа да ви кажам и да препорачам кој да го користите.

Продолжете со читање

Идеи за вашиот LEGO Boost

Идеи за LEGO Boost за да го извлечете максимумот од него

Многу луѓе ги градат само 5-те склопови кои доаѓаат во упатствата на офицерски комплет и тоа што го гледаме на блогот и останува блокиран без да знаеме што друго да правиме.

Но, забавното е да се иновираат и да се користат парчињата, особено мобилните за да се создадат сопствени склопови. Па ќе ти кажам како да добиеш идеи за тоа што можете да направите со вашиот LEGO Boost на различни нивоа, од склопови за деца, до интеграции со друг хардвер за потехничките.

За да му дадете на LEGO Boost уште поголем поттик, ви оставам серија совети.

Продолжете со читање

Како да направите Thumatrope

Тоа е играчка која создава оптичка илузија. Тауматропот е диск што може да биде направен од картон, метал, дрво или друг материјал на кој се прикачени две жици за да се ротира. На секоја страна од дискот има дел од цртеж. Жиците се вртат наоколу и се прават да се ротираат, така што е направен цртеж со двете страни на нашиот албум.

Тоа е еден од т.н филозофски играчки, за што зборуваме подолу. Серија играчки создадени на крајот на XNUMX век и базирани на оптички ефекти и илузии. Тие беа претходници на киното како што го знаеме сега.

Продолжете со читање

Lego Boost Move Hub

Центар за движење на тули Lego Boost

El Комплет за роботика Lego Boost се базира на три активни делови, околу кои се собрани сите останати.

Најважен е Move Hub кој содржи мотор со 2 оски и Bluetooth модул за поврзување со таблетот или мобилниот телефон. Бидејќи сè во Boost е направено преку нејзината апликација.

Другите две парчиња се втор мотор и сензор за близина и боја.

Продолжете со читање

Што е LEGO Boost

Што е лего поттик за целосен водич

LEGO Boost е комплет за почетници за роботика за деца, базирани на парчиња LEGO.. Компатибилен е со традиционалните LEGO и Techno, така што можете да ги користите сите ваши парчиња на идните склопови.

Овој Божиќ, тројцата мудри луѓе и подарија на мојата 8-годишна ќерка LEGO® Boost. Вистината е дека го видов малку рано. Не сакав да ја запознаам ќерка ми со комплексни проблеми, но таа тоа го бараше подолго време и вистината е дека искуството било многу добро.

Се препорачува за деца од 7 до 12 години. Ако вашите деца се навикнати да играат со LEGO, склопот нема да претставува никаков проблем. И, ќе видите дека помеѓу индикациите на апликацијата и некои објаснувања од вас, тие веднаш ќе научат да користат блок-програмирање.

Неговата цена е околу 150 € можеш купи го тука.

Продолжете со читање

Како да направите вртечки врв од ЦД

Два вртени врвови танцуваат како спинери

Одиме изградете домашно вртење од рециклиран материјал. Во овој случај ќе користиме стари ЦД-а или ДВД-а кои повеќе не се корисни. Тоа е активност што се прави со деца. Па со нашите деца, или во работилница на училиште, летна школа, итн.

Можеме да ја искористиме активноста за многу работи, да објасниме што а гироскоп и функциите и алатките што ги има или ако се помали, можеме да ги научиме да користат компас, да сечат и рециклираат материјали. Не е тип на спинер :) но и покрај тоа бев изненадена од мермерната верзија за вртење повеќе од 1'30 »

Написот е одделен на два дела кои се два начина на конструкција на вртливиот врв. Во првите и наједноставните 3 делови се користат ЦД / ДВД, мермер и приклучок. Второто е стара градба што се засноваше на напис за Инструктуели и е нешто посложено за правење. не многу, но помалку погоден за мали деца.

Се обидов да направам видео ;-)

Продолжете со читање

Водич за спинери

Fidget spinner и образование

СпинеритеОние играчки на ѓаволот што ги полудуваат сите деца и момчиња некое време до овој дел (а уште повеќе ги полудуваат наставниците) стигнаа и до Икаро. Тие се состојат од тело, обично изработено од метал или пластика, прицврстено на централниот лежиште околу кој ротираат. Ова движење, поради некоја причина ни се допаѓа.

Тие ветуваат дека ќе помогнат на АДХД, подобрување на концентрацијата, намалување на стресот итн., Иако ништо не е докажано. Тие беа во можност да влезат во списокот на 20-те најпродавани производи на Амазон. Спинер-треската ги изненади сите. Тие дури имаат и канал на Редит каде ќе најдеме многу, многу интересни информации.

Продолжете со читање

Забавна домашна играчка за предење за деца

Во редот на некои играчки и проекти дека си заминавме за да можете да ги правите со вашите синови го оставаме ова врти играчка.

Навистина едноставно, но тоа може да ве натера да си поминете убаво заедно со вашите деца или внуци.


Крајниот резултат е ваков.

Продолжете со читање

Подвижна играчка

Не знам дали оваа играчка има име, но идеално е да се направи со најмалите во куќата.

Многу е едноставно и сигурно ќе уживаат правејќи свои играчки.

зајак оди по рампи за деца

На видеото можете да видите како работи и ефектот што го создава.

Продолжете со читање