Табијски Изградете го вашиот DIY автомобил со отворен извор

Го среќаваме Проект OSV (возило со отворен извор) на платформа за изградба на наш сопствен електричен или хибриден автомобил. Тоа е проект со отворен код, така што можеме да ги преземеме сите планови и информации потребни за изградба, производство, модификација и подобрување на она што ни треба.

како сами да си направите автомобил сам, TAbby

На мојот факултет, се вели во урбаната легенда дека најславниот од неговите професори Хозе Луис Манглано, човекот кој не одел, туку левитирал, го купил своето Порше 911 на парчиња и го склопил сето тоа самостојно… сега можеме конечно да го имитираме ; -)

Во рамките на проектот има различни делови, Tabby, што е платформа на возилото, Urban Tabby, комерцијална и готова верзија и мотори што ќе се користат.

Мачка

Мачка е Рамка со отворен извор за возила. Во моментов тоа е дел со отворен извор на проектот. Можеме да ги преземеме и користиме сите информации за конструкцијата на автомобилот. Како што велат со потребните алатки, би можеле да го составиме автомобилот за 1 час

Цената на деловите би била помеѓу 6.000 и 8.000 УСД, околу 4.000 до 6.000 евра

[вимео] http://vimeo.com/77204604 [/ вимео]

Таа е идеална за учење на универзитети или други центри

Урбан таби

  Урбан таби-автомобил Автоматски отворен извор

Тоа е комерцијалниот дел, а. Автомобил со отворен код што сакаат да го хомологираат така што е легално да се шета со него. Urban Tabby може да дојде како електричен, хибриден или автомобил со внатрешно согорување во зависност од моторот што ќе го избереме.

[вимео] http://vimeo.com/78649147 [/ вимео]

 

IHE модулираниот отворен мотор

Како што рековме, имаме 3 типа мотори, електричниот, едниот хибриден и другиот со внатрешно согорување, сите 3 доаѓаат со верзии Ограничен, База y перформанси, оној со најголеми придобивки, перформансите ќе им овозможат на кој било од моторите да достигне околу 80 км на час со околу 15 kW моќност.

Видовите мотори што можеме да ги купиме за монтирање се:

Хибриден мотор IHE

Хибриден мотор со отворен извор

Електричен мотор

Електричен IHE мотор со отворен извор

Топлински мотор со внатрешно согорување

IHE мотор со внатрешно согорување со отворен извор

Иако сум видел упатувања на верзија Со високи перформанси од 25 Kw не успеав да најдам информации за тоа.

Многу повеќе информации во ОСВозило, официјалната веб-страница на проектот.

Футуристички автомобили

Минатиот месец се видов во Пинк пипало статија за ултра-футуристички дизајни на автомобили. Y други од минатата година, кои се помалку футуристички, тој тој

Автомобили 50 години на повидок. Што го носи своето име од легендарниот јапонски воин Мори Мотонари

Mazda motonari rx

Тоа го носи името на легендарниот јапонски воин Мори Мотонари

мазда мотонари rx

Дизајниран како продолжение на каросеријата и 100% прилагодлив

футуристички автомобили мазда

Тоа претставува секаде насочено движење, 360º. Многу интересно е да се види концептот на секаде насочни тркала

омни-насочни тркала

Нисан еден

нисан еден

И моделот што ме натера да се заубам

Мазда каан

мазда каан
мазда каан
маздата каан гледана од горе
автомобили мазда на иднината
еколошки автомобили

Ако ви се допаѓа темата на футуристички автомобили, со едноставно пребарување во нашиот добро познат пребарувач можеш да видиш стотици дизајни на автомобили навистина иновативно и за мене навистина убаво, иако Не знам дали ќе бидат многу функционални.

И, исто така, погледнете ги оние што се појавуваат во Бинг.

Последна добра врска е LA Auto Show каде што ќе видите неколку модели од Design Challenge

11 коментари на «Таби. Изградете го вашиот DIY автомобил со отворен извор »

 1. Ние сме тим волонтери од целиот свет, кои работиме на изградба и објавување на еколошки и модуларен автомобил со отворен извор!
  Нашата веб-страница е http://WWW.WIKISPEED.COM.

  WIKISPEED е креатор на методот „Xtreme Manufacturing (XM)“, кој се користи во многу мултинационални компании ширум светот!

  Во Барселона, во соработка со Фаблаб, градиме електричен автомобил со отворен извор.

  Можеме да испратиме повеќе податоци ако сте заинтересирани да го објавите проектот.

  одговорот
 2. Начо Најдов многу интересна и важна статија! Обидувајќи се да се регистрирам за да ги преземам информациите од таби-страниците, никогаш не ја добив е-поштата за регистрација, па ќе видам како ќе ги добијам! ви благодариме што дадовте толку добри информации. среќа

  одговорот
 3. Проектот за овие времиња е многу интересен ... истото може да се направи и во помалите возила: линеарен мотор ... Јас ќе го ценам вашиот одговор г-дин Начо.

  одговорот
 4. Здраво, колку добри придонеси сте момци, голема корист, јас сум во последната година од електрониката
  и барам тема или проект поврзан со автоматизација со plc, ако имате веќе развиена тема или проект, можете да ми ги пренесете информациите, ве молам, би го ценел

  одговорот
 5. Заинтересиран сум за проектот, ги преземав плановите .stp но не успеав да ги отворам, различниот софтвер со кој се обидувам да го отворам престанува да реагира, имам proesador i7 pc, 8G ram, независна 2G победа 10 64 битна видео картичка, имате некои предлози? Благодарам

  одговорот

Оставете коментар