Како да инсталирате АПК-апликации на Андроид

Јас ја користам мобилни телефони со кружни поправки Правам за да објаснам и документирам многу активности што пријателите и семејството честопати ме прашуваат. Во овој случај објаснувам како да инсталирате АПК-апликации на Андроид.

Одам директно до поентата, ако сакате да знаете што е АПК и кога можеби ќе треба да инсталирате, одете до крајот на статијата.

Во мојот случај Reinе ја инсталирам Play Store што работи лошо на мобилен телефон што ќе го користиме без СИМ-от за да ми игра свекор ми. Не можам да ја отворам, дури не ја ресетирам фабриката и многу побрзо е да ја инсталирам апликацијата директно отколку да видам што се случува со паметниот телефон или да го трепкам.

Како да инсталирате АПК

Одиме во Поставки> Безбедност и ќе видиме дека постои опција што вели Непознато потекло. Ние мора да го активираме.

како да инсталирате АПК на андроид

Getе добиеме известување и ќе побараме потврда. Даваме ПРИФАА. И гледаме дека се активира Непознато потекло.

оневозможете непознати извори за да дозволите инсталација на апликацијата APK

Следниот чекор ако веќе не сме го сториле тоа е да ја преземеме АПК од реномирана страница. Подолу даваме некои извори.

како да преземете АПК

Откако ќе се преземе, кликнување на apk ќе ја започне инсталацијата

инсталирај АПК,

Во последно време работам многу работи со паметни телефони. Види го ова поправете го ако вашиот екран некогаш се расипе.

Каде да набавите АПК

Проблемот со инсталирање APK-а самостојно без тие да бидат во Play Store е тоа што тие значително ги зголемуваат шансите да носат малициозен код, да украдат податоци, информации, вечни вируси на паметниот телефон итн.

Вистина е дека во Play Sotre има и случаи на коруптивни апликации, но потешко е, има повеќе филтри за поминување.

El Безбедносна тајна со АПК е да ги преземете од сигурни извори. Поентата на ова не е да добиете бесплатни платени апликации. Повеќе е ако видите дека ги нудат, бидете сомнителни затоа што веројатно ќе содржи малициозен софтвер.

Некои страници што досега се сигурни се:

Ако знаете повеќе, можете да оставите коментар.

Бидете секогаш внимателни што преземате и инсталирате и од каде. Дури и ако тоа е Play Store

Јас инсталирам АПК и тој исчезнува

Ова може да биде затоа што го активиравме Play Protect, што е опција на Play Store, покрај проверка на апликациите на Play Store, пребарување меѓу апликациите на нашиот уред во потрага по вируси или нешто сомнително и ако најде непознат АПК или за кој се сомневате дека може да го избрише од нашиот мобилен или таблет компјутер.

до оневозможете Play Protect мора да отидете во Play Store и во менито за опции Play Protect.

играјте заштитни од продавницата за игри

Откако ќе влеземе, кликнуваме на тркалото за поставки и деактивираме Анализирај ги апликациите со Play Protecty сега

како да се оневозможи заштитата на играта

Но, што е АПК

АПК-датотеките (пакет апликации за Android) се извршни датотеки за Android, исто како и exe-датотеките за Windows. Тоа е како компресиран пакет кој ги содржи сите потребни податоци за правилно инсталирање во оперативниот систем.

Што ако ми дадат XAPK, како да го инсталирам?

Можно е она што го пронајдовте да е XAPK. Како што рековме, АПК се компресирани датотеки што содржат се што е потребно за инсталирање на апликацијата, но понекогаш се бара нешто повеќе, дополнителни податоци што можеби не можеме да ги преземеме од нашиот уред и овие се спакувани во XAPK што обично содржи APK и OBB со потребните податоци за пополнување на апликацијата.

За да инсталирате XAPK, потребна ви е апликација за инсталеротна пример АПКПуре

Зошто да инсталирате АПК

Ние веќе разговаравме за некои причини. Ги спремам за тебе:

  • Користете постари верзии на апликации или специфична.
  • Користење апликации што не се на Play Sotre
  • Обидете се да поправите паметен телефон

Но, има многу повеќе. Секој има свои потреби и е во одредени околности. Затоа, не мислам зошто е важна работа.

Како да ги извлечете датотеките APK инсталирани на нашиот уред

Она што сакаме тука е да го направиме спротивното. Преземете apk апликации што веќе сте ги инсталирале. Ни се допаѓа апликација и сакаме да имаме резервна копија од неа, или затоа што знаеме дека во оваа верзија работи стабилно и не знаеме дали кога ќе ја ажурираат таа ќе продолжи да работи, или затоа што гледаме дека ќе има промени што не ни се допаѓаат, или со причина.

Постојат различни апликации за ова. едноставен за употреба и дека не е потребно да се прави root или што и да е

Имајте на ум дека овие апликации обично ги преземаат апликациите, но не и сметките, поставките или податоците што ги имате во нив.

Со сето ова, имаме доволно информации за да добиеме идеја за тоа што се АПК и што можеме да направиме со нив.

Оставете коментар