Како да поправите касета лента

имам најдено моите стари касети ленти, многумина со музика и многу други со приказни и детски песни. И искористувајќи го фактот дека Клио сè уште има касето радио, сакав да и ставам неколку ленти на ќерка ми за да видам дали и се допаѓаат. Многу ми е жал што морам да ги фрлам.

Касети или музички ленти, застарена технологија

Но, многумина се скршени, лентата е искината. Затоа, ќе објаснам како се поправени, како почит, затоа што мислам дека нема многу луѓе кои се заинтересирани да ги поправат, но ако некогаш некој падне во ваши раце и сакате да можете да го слушате, можеби записот ќе биде корисен.

Гледај, недостасува магнетна лента, затоа што кога се обидував да го репродуцирам, се скрши и остана внатре, или веќе беше скршен и не сфатив кога го ставив.

Детска касета за песна со скршена лента

Додека го пишувам ова, сфаќам дека тоа е совршено застарено парче технологија. Дека моите деца никогаш нема да го користат, а моите внуци немаат идеја што е тоа и што Имам проблем да најдам радио касети.

Толку славната Сони Вокмен Тоа беше вистинска револуција, претходникот на mp3 плеерите и iPod-ите. ЦД, ДВД, сè е застарено. Колку долго ќе тековните дигитални формати што ги слушаме преку iPod или паметни телефони? Што ќе излезе во иднина да го замени, кохлеарен имплант?

Како да поправите музичка лента или касета

Тоа е многу, многу едноставно. Само ја отвориме касетата што ги одделува двата дела внимателно со мал шрафцигер.

Расклопете касета за да ја поправите

Ние го бараме пресекот на лентата.

Делови што сочинуваат касета

Ние се одвиваме каде што е скршена лентата и ќе ја залепиме со малку жар.

Како да поправите лента со лента, еден од главните неуспеси на нашите ленти

Од една страна и од друга за да не се олабави. И тогаш го исекуваме она што останува.

Пробив на магнетна лента фиксиран со лента

Ова е античка техника за поправка. Едноставно, но работи совршено. Ако имате среќа и ве ослободија како мене во јадицата, нема да забележите ништо кога ќе се репродуцира звукот, ако паузата помина низ касетата, ќе имате една или 2 секунди пресека на песната во зависност од тоа колку вешто сте биле со ревност.

  Лентата е веќе поправена и подготвена за монтирање

Лента со касети и пенкало Бик

Дали се сеќавате како се премотаа лентите? Ако со пенкалото Бик, Иако играчите имаа опции за премотување, нешто секогаш се случуваше, вие ја јадевте лентата, не функционираше добро, слушавте друга лента и завршивте назад со рака, со пенкало.

И погледни, јас погледнав дома за да ја фотографирам и немам тажно пенкало од тоа време, за да ја поправам музичката лента што требаше да ја свртам со ножици.

како да се премотуваат касетите или музичките ленти со пенкало за велосипеди

За навистина носталгичната, ветувам дека ќе ја ажурирам статијата со слика на премотан со пенкало Бик.

Колку беше лесно да се поправат овие предмети од порано, ах. Потребно ни е се повеќе и повеќе знаење за да ги поправиме сите ѓубре што ќе се расипат.

Lifeивотен циклус на касети наспроти винил рекордс

Па, тоа е како да споредувате јајце со костен.

Додека винилите, станаа култни предмети за колекционерите и loversубителите на музиката, касетите паднаа во заборав да исчезнат. Дали може да се подобри квалитетот на аудио форматот? Дали касетите ќе одолееа и како предмет на обожување?

Реалноста е дека неколкуте ленти што сè уште остануваат, се користат само за изработка на занаети. Јас се најавувам за да направам статија за рециклирајте, повторна употреба или занает со касети и да можеме конечно да им дадеме достоинствен крај на нашите ленти пред да завршат во корпата за рециклирање.

Лу Отенс, пронаоѓач на касетата

Лу Отенс, инженер кој ја измислил касетата

На 9 март 2021 година почина Лу Отенс, пронаоѓачот на лентите и мислам дека е добро време да го запомниме. Бидејќи и покрај фактот дека во нашата генерација ги користиме интензивно, повеќето луѓе не знаат кој ги измислил.

Тој беше холандски инженер кој ја измислил касетата во 1963 година додека работел за „Филипс“ и учествувал во дизајнирањето на „Компак дискот“, следната музичка револуција што самите ги исфрлиле касетите.

19 коментари на тема „Како да поправите касета лента“

 1. Ако лентата беше од Хромо, тие воопшто не звучеа лошо, иако го купував винилот и го снимав на лентата за да ја однесам на вокменот.
  Како што се сеќавам, направив 2-порта USB-центар со лента што изгледа добро на масата;)

  одговорот
 2. Друг начин на „поправка“ што го користев, го „залепив“ со лак за нокти, а се изгуби само малото парче што сте го монтирале едно над друго. Удри многу добро, и обично не се одделуваше.
  Честитки за мрежата, секогаш со curубопитни работи.

  одговорот
 3. Здраво, иако го знаев овој метод за поправка на лентата, паднав тука во потрага по „лента за лепење лента“, не сакав да ја залепам со виолончело xD. Мојот „проблем“ е што купив неколку обвивки што симулираат макари на отворени магнетофони на макара и 60 лентата (30 по страна) не одговара и морам да ја пресечам xD. Да, УШТЕ користам хромо и / или метални ленти, не можам да одречам дека дигиталните ги замениле лентите, но сигурно никогаш, да видиме дали за неколку години ЦД-а или ДВД-а снимени дома нема да излезат како „без диск“, За да видите дали mp3 работи или може да се поврати неговата содржина за да се претвори во новиот формат. Јас користам, а ние сме најмалку двајца, тим (меѓу другите плочи) што имаат систем DBX (technichs m235) и / или High-COM (телефонско студио-1), во свое време, редуктори на бучава со професионални резултати, денес Денес, споредувајќи го со она што се слуша со мобилни телефони и / или слушалки, сепак звучи совршено

  Поздрав, некогаш кој ќе ги види лентите ќе каже што е тоа? со колку е забавно да ги премотам со пенкала за велосипеди, се чинеше скроено за премотување ленти, нека пробаат со mp3 xD. Поздрав, ќе видам дали ќе најдам специјална лента за лепење ленти

  одговорот
 4. Здраво. Ви благодариме за информацијата. Како да го вратам аудиото од касета. Тој го пушташе на магнетофон што го зачуваше, но гласовите беа изменети; тие почнаа да се слушаат побрзо. Ја ставив касетата во радио сет, но гласовите беа изменети.

  одговорот
 5. Само сум толку благодарен за вашиот мудар совет за поправка на касети. Имам еден што ме разнесе техничарот и за мене е многу вреден, затоа ќе ја применам неговата формула за да ја поправам бидејќи со ова се работи за 3 години без да можам да ја слушам, односно редоследот на песните и насловите што ги содржат.

  Ти благодарам многу. Со почит

  одговорот
 6. Друг сериозен проблем со аудио касетите е што со текот на времето сунѓерот што ја притиска лентата врз плеерот се откачува. Имам неколку аудио касети со голема сентиментална вредност кои чекаат да се санираат од овој расед. Некој има идеја како да го направи тоа или со што да ги замени ... ??

  одговорот
  • има цели чаури за продажба, на пример на eBay, станува збор за поминување на лентата од старата обвивка во новата, во случај сунѓерот со потпората да не може да се „пресади“ или ако оригиналната обвивка е од лс дека немаат завртка

   одговорот
 7. Здраво, многу добра статија, но како отворате касета на која нема завртки, на кои се лепат нејзините два пластични делови? Благодарам
  Имам повеќе од 150 и постојано ги слушам, тие рекоа дека се враќаат, мислам дека никогаш не заминаа… тоа е како мода, сè се враќа.
  честитки.

  одговорот
 8. Ви благодарам многу што објаснивте како јасно како да ги поправите аудио касетите. Имам многу важна касета за мене и е расипана, тие се разговори на моите деца со мене на три и четири години, па затоа се незаменливи.
  Јас навистина го ценам тоа

  одговорот
 9. Како го отворивте или ги одделивте 2-те дела. Велам, мислам дека е еден од оние кои се навистина заглавени. Па, завртката е многу лесна, но ако не, како?

  одговорот
 10. Би сакал да знам дали има некаков начин да ги поправам, затоа што е оштетен сунѓерот што го притиска тој кога поминува низ главата и каков вид лепак може да се користи бидејќи имам неколку касети со христијанска музика и повторно сакам да префрлете ги на mp3 преку мала програма таму за да видам дали заштедувам најмногу

  одговорот

Оставете коментар