Како да направите вештачки снег

Како да направите домашен вештачки снег

Долго време сакав да пробам направи вештачки снег. Ова е занает што ќе ни помогне да ја украсиме нашата сцена на раѓање на Божиќ или ако направиме модел со најмалите и сакаме да му дадеме допир на реализам со снег. Или само за да им се извалкаат рацете и да се разнесе.

Пробав 5 различни методи за да имам вештачки снег, ги покажувам и споредувам низ статијата. Интернетот е полн со упатства за тоа како да направите снег со пелени и сметам дека е катастрофална активност и не е погодна за деца.

По првиот фрустриран обид, искуството ми се допадна толку малку што барав повеќе метод за правење домашен вештачки снег, на многу побезбеден, поспектакуларен начин што лесно можете да го направите со вашите деца. Подолу го имате сето тоа.

Ако сакате комерцијалните производи да добијат вештачки снег, лажен снег или инстант снег, ги препорачуваме овие.

Ова се состојките што ќе ги користиме за сите рецепти.

Состојки за правење различни видови вештачки снег

Состојки:

  • Пена за бричење (0,9 €)
  • Натриум бикарбонат (0,8 €)
  • Пченкарен скроб (2,2 €)
  • Вода
  • Климатик (од кој имаме дома, се користи многу малку)
  • Пелена и / или натриум полиакрилат

Оставам видео што го направив правејќи различни видови снег за да може процесот да се види појасно. Методот за пелена што го зачував за крај. Имам подготвено уште неколку видеа што ќе ги објавувам независно на објавите на блогот. Па јас те оставам овој линк за да се претплатите на каналот Youtube

Ајде да влеземе во неволја.

Метод 1 - Со пелена

Како да направите вештачки снег со пелена и нејзиниот натриум полиакрилат

Теоријата е многу лесна, ја видовме и прочитавме на стотици или илјадници Интернет страници. Земаме неколку пелени, ги отвараме и го вадиме памукот што го носи за да го впие пишот. Ова се меша со натриум полиакрилат.

Полиакрилат е полимер кој може да апсорбира до 500 пати поголем од својот волумен и кога ќе зафати вода, тој е многу сличен на снегот.

Но, ова во принцип е едноставно во пракса Најдов некои проблеми, за кои не гледам некој да коментира. Можеби сум јас кој немав среќа.

Полиакрилат се меша со памучни влакна и неговото одвојување беше навистина незгодно за мене. Пробав две пелени, една за возрасни за да можат да имаат повеќе и една за бебиња и ми се случи истото, колку и да ги мачкам памучните влакна, скоро да не паѓа полимер, но околу вас се формира облак од пената. лебдат во воздухот, составен од памучни влакна и претпоставувам полимер. И, вистината е дека не сакам да го голтам, а уште помалку да мислам дека моите ќерки го дишат тоа.

Така, јас го отфрлив овој метод сè додека не откријам ефикасен и безбеден начин за отстранување на полиакрилот. Во меѓувреме, ако сакате да го пробате овој рецепт, тие го продаваат на многу места.

исто така, можеме да купиме натриум полиакрилат како таков.

Методи што ги сметам за соодветни за деца и што би ставил како експерименти за деца Тие се следниве:

Метод 2 - пченкарен скроб и пена

Вештачки снег со пченкарен скроб и пена за бричење

Да почнеме со Рецепт од пченкарен скроб и пена за бричење.

Maizena е фино пченкарно брашно, јас го купив овој бренд, но можете да купите кој било друг, разликата со нормалното брашно е во тоа што е многу пофино, многу е повеќе просеено.

Ние не даваме никаков точен дел од смесата. Тука едноставно ќе додадеме пченкарен скроб и пена и ќе мешаме додека не ја постигнеме посакуваната текстура во снегот.

Снегот направен од пченкарен скроб и пена има многу мек допир што децата имаат тенденција да го сакаат многу. Нешто е жолтеникаво, па не го дава вистинското чувство за снег, како што се случува со мешавините со бикарбонат.

Маршмалоу, среќен со неговиот снег Маизена

Другите работи што треба да се земат предвид е цената на ова брашно, што е повеќе од 2 € и ако сакаме да направиме количина, тоа ќе биде доста поскапо отколку со бикарбонатот. Исто така дамка. Воопшто не е претерано, и оди лесно, но дамка каде и да допрете.

Метод 3 - со сода бикарбона и пена за бричење

Домашен вештачки снег со сода бикарбона и пена за бричење

Следниот рецепт е со сода бикарбона и пена за бричење. Како што можете да видите, пената за бричење е широко користена во домашните експерименти, од овие видови снег до различни видови на слуз.

Кога купувате бикарбонат сода, препорачувам да ги земете овие килограми вреќи, кои се многу ефтини, ме чинеа 80 или 90 центи. Ако ги земеме пластичните конзерви, има многу помалку количина и вреди поскапо.

Методологијата е иста како онаа на пченкарен скроб, додаваме бикарбонат, пена и се мешаме и завршуваме со она што ни треба. Ако е премногу трнлив, ставаме повеќе бикарбонат ако е премногу мек, кога при набивање не одржува ништо во форма затоа што ставаме повеќе пена. И така сè додека не ја најдеме посакуваната текстура.

Кристоф играјќи на вештачки снег што го направивме дома

За разлика од претходниот снег, овој има чиста бела боја, и визуелно многу повеќе личи на вистински снег.

Метод 4 - сода бикарбона и вода

Вештачки снег со вода и бикарбонат, наједноставниот метод

И одиме на оној стана мојот омилен метод, да направам вештачки снег користејќи само сода бикарбона и вода.

И тоа е дека, иако се чини лага, снегот фрлен на овој начин е многу сличен на оној на пената и на регенераторот што ќе го видиме на крајот. Толку многу што не ги обележав плочите во кои се чуваше снегот; моите ќерки играа и тогаш не знаев која е. Единствено со боја можев да ја идентификувам само таа со Maizena.

Бев многу заинтересиран да бидат идентификувани, бидејќи сакав да видам како еволуираше секој со текот на деновите и на крајот немав друг избор освен да ги пробам, бидејќи колку и да ги допирав, не можев да ги разликувам. Допирот е малку поинаков во секој од нив, но ништо не ве тера да кажете дека ова е многу помеко и е пена, на пример.

И јас го користам ова за да запомнам да бидам поригорозен во идните експерименти и да ги запишувам работите, да ги имам добро идентификувано и да запишем сè во тетратка за да не изгубам податоци со текот на времето или со каков било надзор за време на експериментот.

Рецептот за снег е ист како и сите нив, бикарбонатна вода и мешавина. Вие не треба да истурате многу вода.

Олаф, со неговиот топол снег сода бикарбона

Отпрвин реков дека ми е омилено затоа што Ако добиеме многу слични резултати, мислам дека најдоброто нешто е да се направи наједноставно. Вистина е дека децата помалку уживаат во ова, бидејќи сакаат да ги валкаат рацете, но ова е најевтината верзија од сите.

Метод 5 - регенератор и сода бикарбона

Како да направите вештачки снег со балсам и сода бикарбона

последен рецепт пред и објасни го познатиот метод на пелена.

Во овој случај, ние ќе мешаме регенератор и сода бикарбона. Тоа е, мислам, најлеплив метод, бидејќи иако пената се лепи многу, допирот е пријатен и веднаш се меша добро и излегува од контрола. Но, регенераторот ги прави вашите раце лепливи лигави, не ми се допаѓаше многу, синалот добро се меша и се одделува од вашите раце, но тие остануваат сапуница.

Замрзнат украс во вештачки снег

Треба да ставите малку, јас премногу и за да добијам добра текстура морав да ставам многу регенератор.

Снегот изгледа потежок од претходниот, но е само на почетокот, кога ќе поминат неколку часа сите ќе станат неразлични.

видови на вештачки снег, и пријатели од замрзнат

Споредба на видови вештачки снег

Тука оставаме пелена или натриум полиакрилат, бидејќи не можев да го набавам. Јас допрва треба да го споредувам полиакрилот и да го ставам во споредба.

На фотографиите од галеријата се добиени 4-те снегови. Три бикарбонатите априори не се разликуваат, но погледнете ја онаа за Maizena. Дали гледате како е повеќе жолто?

Разочарувањето од снегот доаѓа по 24 часа, смесата се исуши и она што ни преостана е како да имаме пченкарен скроб или лабав бикарбонат и ќе мора да ја повториме смесата или да ја хидрираме за повторно да добие конзистентност на снегот. Затоа, методот на вода е најмногу што ми се допаѓа.

Во овој поглед, натриум полиакрилот ми се чини подобар, бидејќи разбирам дека трае многу подолго. Веднаш штом ќе го пробам, ќе ти кажам ;-)

Доколку сте немирна личност како нас и сакате да соработувате во одржувањето и подобрувањето на проектот, можете да направите донација. Сите пари ќе одат за купување книги и материјали за експериментирање и правење упатства

2 коментари на «Како да направите вештачки снег»

Оставете коментар