Како да направите пластика од млеко или галалит

фигури направени со галалит или млечна пластика ова експеримент тоа е неверојатно едноставно. Иако она што всушност се формира не е пластика, туку казеин, млечен протеин, но резултатот од експериментот изгледа како пластика ;) Некој го нарекува Биопластика.

Како aубопитност, коментирајте дека оваа супстанца е патентирана во 1898 година и дека години подоцна Коко Шанел Јас би користел «млечен камен»Или Галалит за нивните Фантастични накит.

Други имиња дадени на Галалит се: галалит, млечен камен, млечен камен.

Состојки

Потреба:

 • Чаша млеко 1
 • 4 лажички оцет
 • боја на храна (опционално)

Чекор по чекор рецепт

Сега мора да го загрееме млекото, но без да го оставиме да зоврие. Откако ќе се загрее, го истураме во чаша или сад.

Ние додаваме оцет и мешаме 1 минута.

Готово е !! Ние го истураме млекото во сито и го чуваме тестото што е формирано.

Сега останува само да го обликуваме или да го ставиме во калап и да го оставиме неколку дена да се олади.

Но, следењето по неа не постигнува добри резултати, барем не оние што се очекува да добијат накит за Коко Шанел.

Прв тест прави Галалит

полимер добиен од млеко, формиран од казеин

Го тестирав рецептот за галалит или млечна пластика и резултатите беа малку разочарувачки.

Јасно е дека со прилагодување на процесот и удирање на клучот или трикот, можеме да добиеме интересни парчиња, но за момент не беше така.

Рецептот е коментиран. Го загреав млекото и пред да го врием го ставам во чаша, во некои случаи имам ставено боја за храна, а потоа и оцет. Грутки се формираат скоро веднаш, се одвиваат од паста што е казеин.

Ова мора да се затегне. Ако користиме нормална цедалка, многу казеин се троши. Подобро е да се користи кинеска цедалка, една од ткаенините што ќе задржи многу повеќе количина и исто така ќе ни овозможи подобро да ја исфрлиме водата.

Боење со боја на храна работи добро. Се разбира, оставањето во калап не е доволно.

Парчињата во кои едноставно ја сместивме пластиката завршија кршливи. Како оној на сликата.

парче галалит без притисок

Од друга страна, во парчиња каде што извршив одреден притисок, резултатите беа многу подобри.

како добро да се направи млечна пластика

И особено ова парче

галалит или пластика за накит

Останува крута и лесна пластика. После една недела сè уште излачува „масло“, но иако сепак дава чувство на кревкост, нешто може да се направи со овој квалитет.

Во моите парчиња мирисот на оцет остана, можеби поради злоупотреба, Галалитот се претпоставува дека нема мирис

За идни експерименти

Поени за подобрување на следниве тестови:

 • подобро да се изолира водата од казеинот и да се изврши притисок врз парчињата.
 • Обидете се да користите сок од лимон наместо оцет како што е дискутирано во ова Инструктивен
 • користете формалдехид за да го завршите делот и да видите што ќе се случи

Својства на казеин

Казеинот е нерастворлив во вода и киселина, иако контактот со нив или со алкалии може да предизвика напукнување. Тој е без мирис, биоразградлив, не-алергичен, антистатик и практично не запалив (гори полека и брилијантно во воздухот, но изгорува со отстранување на изворот на пламенот. Гори со мирис на коса што гори).

историја

галалит или млечен камен

Извори и препораки

Доколку сте немирна личност како нас и сакате да соработувате во одржувањето и подобрувањето на проектот, можете да направите донација. Сите пари ќе одат за купување книги и материјали за експериментирање и правење упатства

18 коментари на тема „Како да направите пластика од млеко или галалит“

 1. Здраво добро, сакав да ти кажам дека штотуку го направив експериментот сè уште ги немам резултатите, но кога ќе ги имам ќе ти пишам повторно, овој пат е да ти кажам дека овој експеримент се појавува во многу книги на англиски јазик , на шпански го најдов само објавувањето како што е тука. Во верзиите што ги видов, тие го загреваат млекото (без вриење) се вртат кружно, има и такви кои додаваат оцет малку по малку и оние што го прават еден, факт е дека млекото е „исечено“ создавајќи грутки, овие се Тие мора да се цедат, НО подобро користете крпа или филтер за да отстраните што повеќе течност, направете ја формата со тестото (казеин) што останува во филтерот (рачно или мувла) и оставете го на топло место , Има и такви што го оставаат на радијаторот, не знам дали ќе работи печењето @ _ @ За боите СЕ ДОГОВОРУВА да се користи бакар сулфат, натриум хидроксид и сл. http://facstaff.bloomu.edu/mpugh/Experiment%2011.pdf (преведувач на гугл?) и видео што можеби појаснува минимум: http://www.metacafe.com/watch/310971/how_to_make_plastic_at_home_from_milk/ Се надевам дека бев корисен, бидејќи гледам дека има многу сомнежи и жал ми е ако не е така. Срдечен поздрав.

  одговорот
 2. Па, колку е досадно да ја видите фотографијата од разговорите на Галалит и да не ја добиете ¬. Немав трпеливост да ја пуштам "пластиката" поставена две недели, го оставив околу три дена, исто така е потребно да се разјасни дека калапот што го направив беше прилично густ (околу 2 см) кога се изморив го печев на најниска температура, кратко време и прекинување на процесот, како да е природна топлина или на радијатор, но резултатот беше ... чудно колаче, како што е, со вклучени внатрешни воздушни меури, не изгледаат како пластика насекаде и тоа е многу досадно што не најдов податоци подобро искористени. Извинете за бескорисната помош. Поздрав

  одговорот
 3. Драг брат,

  Може ли да ни кажете Што е потребно да се изгради мала фабрика картички Галалит?

  Знаеш некои работи за него?

  Со благодарност,

  Марко Антонио
  Бразилија-Бразил

  одговорот
 4. Господа: Она што го правите е исто како и правењето сирење, бидејќи казеинот е главната компонента на сирењето плус природните маснотии во млекото, затоа е биоразградлив и изгледа како пластика. Поздрав до сите.

  одговорот

Оставете коментар