Кој сме ние

Јас се викам Начо и сум индустриски инженер од UPV (Политехничкиот универзитет во Валенсија)

На оваа веб-страница ќе разговарам за теми кои секогаш ме интересираат и во кои никогаш не сум истражувал, поради недостаток на време и пари ...

Иако е точно дека сега немам време и пари, но имам поголема желба, што барем компензира.

Па ќе зборувам за:

 • Аеромоделирање
 • Змејови
 • Папирофлексија
 • Експерименти
 • итн

се надевам дека Ви се допаѓа

историја

Ikkaro е роден во јуни 2006 година ... како проект за кој треба да се зборува летечки предмети; комети, бумеранги, радио-контролни уреди, Итн

Оттука и неговото име е поврзано со Икар el син на Дедал, кои избегале од нивниот затвор со крилја направени од пердуви и восок. И во неговиот лет Икар започна да се искачува кон сонцето, сè додека восокот на крилјата не се стопи.

Да помислеше дека ќе заврши како што е денес, можеби ќе избереше друго име.

Во раните денови, напишавме неколку статии и информации за змејови и бумеранги и мрежата беше напуштена скоро две години, сè додека не го продолживме проектот и тој стана мешавина помеѓу блог за тоа како да се направи или како да се направи и сите видови iosубопитства и домашни проекти.

Доколку сте заинтересирани да знаете повеќе за нас, имате дел „Култура“ и малку по малку ќе ја преработиме нашата историја.

Историја Икоро Лого

Авторот на логото на икаро е Алехандро Полхоно (алпома) од Застарена технологија, кој победи на натпреварот за лого што го славиме преку https://en.99designs.es/logo-design/contests/logo-blog-experiments-7757/entries

Според зборовите на неговиот творец, логото претставува
ракета со детски допир што сака да изрази мешавина од страст и наивност што е обично неопходна кога станува збор за извршување на сите видови на домашни пронајдоци

 

сино лого на икаро
 
логото на икаро бело
 

Дали сакате да знаете сè за Икаро?

Основана во 2006 година за првично да зборува за летачки гаџети, таа брзо стана место за ослободување на сè што сакав во врска со самодови, гаџети, рецепти и тривијални работи.

Во делот собираме серија написи од кога разговаравме за мрежата, има сè помалку. Пред неколку години разговаравме за статистика, идеи за проекти како што се форумот, заедниците, кога го затворивме форумот, кога го вративме април и да го затвориме, хахаха, но исто така и за томболата, неговите победници итн. Итн.

И тоа е дека повеќе од 10 години даваат за многумина, да пробаат многу работи и да видат што работи што не работи и што треба да се смени. Или само да ги затворите работите за кои времето не беше соодветно.

Доколку сте iousубопитни за проектот, нурнете малку во она што ви го оставаме и ако имате какво било прашање, не двоумете се да прашате ;-)

Не знам дали овој дел има смисла денес или е подобро да се остави сè добро откачено и затворено во еден пост и да се ажурира колку што е потребно. Thisе му дадам врти во случај да направам супер приказна за Икаро во овие 12 години и оние што остануваат

Тука ја имате нашата историја, бројки, персонал ... Сè за тоа кои сме

Долго време работиме на нов проект и конечно можеме да направиме пред-издание.

Ова е Дедалус, а. издавачка куќа специјализирана за самодоверба, како да се направи, направете го тоа сами, наука и технологија.

Уреднички специјализиран за сам

Ние веруваме дека има важен недостаток на овој вид содржина на нашиот јазик и сакаме да понудиме книги и монографии за самодоверба, наука и технологија, со највисок квалитет и со најголеми можни детали.

Во отсуство на потврда на каталогот, можеме да коментираме неколку важни точки.

 • Сите книги / монографии ќе бидат ДРМ бесплатни
 • За секоја купена книга, ќе имате пристап до кој било електронски формат во кој ја објавуваме (pdf, epub, mobi, итн.) И до какво било ажурирање што ќе го направиме.
 • Покрај индивидуалната продажба, ќе работиме и со многу ефтини годишни претплати.

Ако сакате да бидете свесни за сите новости од издавачот. Внесете го Дедалус и претплатете се на билтенот.

Кои прашања имате, можете да ни ги напишете контакт@deddalus.com
Во Икаро главно имаме отворени сметки социјалните мрежи. Ние не објавуваме исто на сите социјални мрежи. Секој има свој екосистем и ние се прилагодуваме на содржината што најдобро ни одговара.

Ова се места каде што сме најактивни

Ние гледаме со добри очи

 • Медиум

Ние исто така создадовме како тест, иако не ги користиме во моментов.

Ако ви недостасува нешто што учествувате и / или сакате да препорачате промена. Остави коментар.

Waitе ве чекаме

За време на повеќе од 7 години живот, овој блог претрпе многу, многу трансформации, особено на ниво на дизајн и функционалност, но секогаш работејќи со Друпал.

Блокот икаро работи на WordPress

Овој пат работите беа посериозни. Го сменивме менаџерот за содржина од Друпал во WordPress.

Знам дека она што ги интересираат следбениците на Икаро е дека квалитетна содржина продолжува да се нуди и многу почесто. Значи, деталите и причините за миграцијата одат до крајот на статијата. Еве ги подобрувањата што ги вклучивме и оние што ги очекуваме.

Што може да очекувате од сега?

Миграцијата ми одзеде многу време. Отсега натаму и иако треба да продолжиме со полирање на „деталите“, се надевам продолжи да објавува статии.

 • Идејата во текот на оваа година во прилог на продолжување на објавувањето ќе биде прегледајте ја „мрзливата“ содржина на блогот и препишете ја, коментирајте ја или во случај на списоци, ажурирајте ги. Така што секоја статија за Икаро е многу интересна.
 • Најзабележителното нешто сигурно е тоа коментарите повторно работат. Несомнено одлична вест што ја промашивме дека тие сè уште се модерирани пред да бидат објавени.
 • Пребарувачот работи повторно. Тоа е на врвот на блогот.
 • Имаме нова верзија за мобилни и таблети многу кул Провери го ;-)
 • Со миграција го избришавме форумот и многу страници што дојдоа од кога им дозволивме на сите да пишуваат и не придонесоа ништо. Оставивме интегрирани оние што се интересни.
 • Одиме преструктуирајте ги сите категории, пренаменете ги написите и креирајте специфични страници за одредување да се прикаже содржината на поуреден начин и да се олесни употребливоста на страницата.
 • Ние веруваме дека проблемот со сликите е решен со претплата на вести за билтени. Претплатете се ако сакате и добиете во вашата е-пошта вестите што ги објавуваме
 

 

 

Имаме многу детали за подобрување. Лесно е да најдете чудни работи, миграциите никогаш не се лесни, особено за големите страници, така да ги пријавувате проблемите Willе го ценам.

Доколку не следите на социјалните мрежи, можете да го сторите тоа, ние нудиме различна содржина на секоја социјална мрежа :)

Ние исто така само лансиравме А. магазин со флипборд посветен на сам.

За миграцијата на Друпал до WordPress

За оние кои ги интересираат сите овие работи. Да, на крајот го напуштам мојот сакан Друпал. Блогот беше преку Друпал 5, 6 и 7 и научив правејќи многу тестирање на лице место (голема грешка)

На крајот, менаџерите се алатки и ние мора да го користиме оној кој најдобро одговара на потребите што ги имаме. Она што е навистина важно е што правиме со овие алатки и можностите што ни ги нудат. Се префрламе на WordPress:

 • да го искористат знаењето како на Блог вести. Јас работам тука. Ние управуваме со 200 блогови, сите во wordpress и имаме тим од развивачи, оптимизација и специјалисти од различни теми кои се посветени на разгалување и континуирано подобрување на блоговите и на она што сакате да ви го кажам, штета е да го трошите целото ова знаење и мора да го најдам својот живот за да научам како да го направам тоа во Друпал.
 •  Бидејќи има повеќе информации и помош и на шпански и на англиски јазик. Потребно е многу да се најдат одредени работи за Друпал и многу за да ти помогнат. Јас не сум програмер или дизајнер или нешто слично на ова и морам да го најдам својот живот за да го подобрам блогот. И, иако сè уште го сакам Друпал, вистината е дека едноставноста на текстот е одлична точка во нејзина корист.

Миграцијата е бавна и болна. Направив неколку миграции од Друпал во WordPress, секогаш од блогови со еден корисник и со еден вид содржина. Исто така, секогаш Друпал 5.x и 6.x до wordpress 3.x, но со Друпал 7 имав проблеми и ја мешаше содржината со насловите и авторите, покрај тоа што требаше да управуваме со урлите, што ги немаме автоматизиран.

Многу рачна работа, но мислам дека резултатот вредеше.

Избор на логоа

Вечерва во 00.00 часот истече рокот за поднесување логоа за натпреварот и тие с still уште ни испраќаат.  

Вистината е дека многу од оние што испратиле се многу добри и би сакал да ве прашам кој или кој ви се допаѓа најмногу. Со други зборови, тој се интегрира со блогот и форумот и претставува малку од оваа веб-страница.

Еве ги 8-те што ми се допадна најмногу досега. Тие се по азбучен ред, а не по редослед

1. Алпома

лого испратено од алпома

2.- Кродизајнер

лого доставено од кросајнер

3.- Црни господари

лого доставено од темни господари

4.- Уго Луроза

испратен од уго луроза

5.- Jamејми Шорд

6.- Вториот на ејми Шорд

7.- Лејди Лигеја


8.- Сија Дизајни

Можете да ги видите сите логоа испратени од http://99designs.com/contests/7757

Ако ви се допаѓа оној што не е тука, можете да го коментирате, иако во принцип победникот ќе биде избран од овие.

Поздрав и однапред благодарност за вашето мислење 


3 коментари на „За нас“

 1. Здраво, јас се викам Хосе Луис и ми се допаѓаат пронајдоци, секогаш размислував за работи, идеи и сл. Направив неколку пронајдоци што ги имам дома, како на пр., Рекуператор на вода за туш и мијалник за тоалет, своја машина Марсовци и некои идеи што не успеав да ги имплементирам, бидејќи не се фокусирам добро со нив, ако тука можам да ги искажам и споделам, мислам дека би сакал многу.
  Ви благодариме.

  одговорот
 2. Здраво. Се надевам дека си добро. Ви пишувам од Доминиканската Република. И за волја на вистината сум еден од заинтересираните за овој проект за машини ЦНЦ. Јас сум граѓански. мојата компанија и ја направивме скоро целата машинерија ... Јас го правам тоа затоа што сакам да си докажам што сум. Парите не ми беа проблем да ја купам целата машинерија. Отсекогаш сакав да го направам тоа од кога бев дете.Дури и направив специјалитет во металургијата .да ја направам целата своја машинерија со мојот потпис. И ти се колнам, добро момче ... сега да се фатиме за деловна активност ... ако сакам да ја направам истата машинерија во индустриски размер, какви мотори можам да користам? Кизас исто? Но со повисок напон 220 -110v.

  одговорот

Оставете коментар