Како да направите ефтина најлонска линија за замена за четки за четки на Bosch

направете ефтини домашни резервни делови за bosch

Ова само по себе не е поправка, туку мало пробивање за да ни заштеди пари. Резервните делови на Bosch се неверојатно скапи и во оваа статија ќе ви покажам како се користи најлонска линија од други марки во електрични секачи за четки Bosch.

Имам електричен секач за четки Бош АФС 23-37 1000 W моќност. Одлично оди. Јас сум многу среќен за неинтензивна употреба како онаа што ми треба. Тоа е електричен секач за четки, а не батерии, мора да биде поврзан на електрична енергија за да работи.

Сепак, официјалните резервни делови на брендот нион се многу скапи, прилично многу скапа и е произведена така што на крај ќе ги конзумирате неговите резервни делови. Во овој случај, најлонската нишка доаѓа со еден вид завртка во центарот што спречува да избега.

Продолжете со читање

Враќање на стар компјутер со Linux

компјутерот оживеа благодарение на лесната дистрибуција на Linux

Продолжувам со Поправки на компјутери и гаџети иако тоа само по себе не може да се смета за поправка. Но, тоа е нешто што секој пат кога ќе ме прашаат повеќе. Стави малку оперативен систем што ги тера да работат на компјутери со стар или постар хардвер.

И иако ви кажувам малку за одлуките што ги донесов во конкретниов случај, тоа може да се продолжи многу повеќе. Willе се обидам да го ажурирам и оставам она што го направив секој пат кога ќе се презентира случајот.

Следете ја серијата написи за поправка на компјутер. Вообичаени работи што секој може да ги поправи во нашата куќа, како кога компјутерот се вклучува, но не гледате ништо на екранот.

Продолжете со читање

Како да инсталирате АПК-апликации на Андроид

Јас ја користам мобилни телефони со кружни поправки Правам за да објаснам и документирам многу активности што пријателите и семејството честопати ме прашуваат. Во овој случај објаснувам како да инсталирате АПК-апликации на Андроид.

Одам директно до поентата, ако сакате да знаете што е АПК и кога можеби ќе треба да инсталирате, одете до крајот на статијата.

Во мојот случај Reinе ја инсталирам Play Store што работи лошо на мобилен телефон што ќе го користиме без СИМ-от за да ми игра свекор ми. Не можам да ја отворам, дури не ја ресетирам фабриката и многу побрзо е да ја инсталирам апликацијата директно отколку да видам што се случува со паметниот телефон или да го трепкам.

Продолжете со читање

Мојот компјутер се вклучува, но ништо не се појавува на екранот

поправете компјутер што се вклучува и има црн екран

Ова е она што ми се случи на мојот деветгодишен компјутер. Компјутерот се стартува, но ништо не е видливо на екранот. Објаснувам како да се дијагностицира грешката за да открие што не успева, бидејќи се чини дека е вообичаена грешка.

Неуспехот обично доаѓа од едно од овие 3 места:

  • La pantalla
  • RAM меморија
  • Графичка карта

Продолжете со читање

Како да се прилагоди универзален механизам за испирање цистерни за употреба на помал

Доаѓам со поправка. Нешто што не е планирано застарување, но скоро. имам механизмот за испирање на резервоарот за резервоар за вода е оштетен. Ова се многу едноставни поправки на кои не им треба многу објаснување, вие расклопите ја старата, ја купувате новата и ја ставате.

Но, дали е тоа нема модели за мојата цистерна. Тие сега се со универзална големина и имаат поголем дијаметар отколку што ми треба. Затоа што она што го имаме дома е постар и гроздобер модел.

поправка на резервоарот за испуштање на стара цистерна

Продолжете со читање

Како да отклучите мобилен со скршен екран

пристап и пренос на датотеки, слики на мобилен со скршен екран

Во оваа статија за поправка ќе видиме како отклучете мобилен чиј екран е расипан за пристап до хард дискот и да може да пренесува и враќа датотеки, слики и видеа. Пред извесно време, сопругата го испушти телефонот на BQ Aquaris E5 и нејзиниот екран се скрши, не изгледаше воопшто претерано, но долниот дел не работи. Можете да го видите, но не можете да го користите. И тука дојде проблемот. Не можевме да го отклучиме мобилниот, бидејќи областа на моделот не реагира на допир. И, се разбира дека не можеме да пристапиме до тврдиот диск и да ги направиме фотографиите и видеата што ги има зачувано.

Разгледував многу опции за да можам да фотографирам. Променете го екранот, многу софтвер што ги крши обрасците и избраниот метод, кабелот OTG, Промена на екранот во овој случај беше најскапата опција, бидејќи замената на ова не беше ефтина и бидејќи мобилниот имаше свои години, решивме да смени го за нов. Се обидувам да ги соберам информациите во овој напис и да оставам видео со помош на кабелот OTG.

Продолжете со читање

Враќање на античка книга

Свекор ми пред некој ден ми даде книга од неговото детство да поправам. Тоа беше оној што го однесоа на училиште. Шпанија е таква. Книгата беше со корица во лоша состојба и со лабави внатрешни чаршафи. I'mал ми е, но не можам да најдам ниту една пред фотографии. Јас ги направив, но не знам каде се :-(

Учебникот за ерата на Франко во Шпанија е ваков

Тоа е книга на диктатурата. Децата го однесоа на училиште, а тоа му припаѓа на издавачката куќа на шпанското училиште. Внатре наоѓаме чиста индоктринација. работи од политика. Но, мислам дека книгата има историска вредност и се чинеше кривично дело да се фрли.

Продолжете со читање

Производители, поправка и DIY манифестира

Нуркав меѓу најголемите Се манифестира на DIY, само-поправка, креатори, што го најдов на Интернет. Се покренуваат многу идеи за нашите права како потрошувачи, а помалку за нашите обврски и одговорности. Тема тесно поврзана со познатата планирана застареност

Ако не можете да го поправите, тоа не е ваше

Тие се нешто стари, скоро класични, но исто толку интересни. Го имам нацрт долго време и мислам дека иницијативата заслужува место во Икаро.

Презентацијата на овие манифести Тоа е почетна точка за размислување како што веќе реков за правата, обврските и одговорностите што ги имаме како потрошувачи. Не мора да земате ништо здраво за готово, дури и ако нешто се појави на реномирана веб-страница, не мора да се согласувате. Мора да развиете критичко размислување. Дали се согласувам со она што го пишува? Дали е тоа навистина нели? Како има корист од мене, како потрошувач, другите потрошувачи, планетата? Кому боли оваа точка? Постојат десетици прашања што треба да си ги поставиме самите себе и кои треба да ги поврземе со етиката, етика на потрошувачка.

манифест за одбрана на правото на корисниците да поправаат предмети. Манифест за само-заздравување Ifixit
Манифест за самопоправка од iFixit.com

Продолжете со читање

Како да поправите касета лента

имам најдено моите стари касети ленти, многумина со музика и многу други со приказни и детски песни. И искористувајќи го фактот дека Клио сè уште има касето радио, сакав да и ставам неколку ленти на ќерка ми за да видам дали и се допаѓаат. Многу ми е жал што морам да ги фрлам.

Касети или музички ленти, застарена технологија

Но, многумина се скршени, лентата е искината. Затоа, ќе објаснам како се поправени, како почит, затоа што мислам дека нема многу луѓе кои се заинтересирани да ги поправат, но ако некогаш некој падне во ваши раце и сакате да можете да го слушате, можеби записот ќе биде корисен.

Продолжете со читање

Како да ја пресечете СИМ картичката од мини СИМ на микро сим и нано сим

Го добивам мојот Nexus на Google 4. Е го испробам и ќе сфатам дека користи микро SIM :-(

Логично решение е да се обратите за а Дупликат на СИМ-картичката, но тие наплатуваат 5 € (да, порано беше бесплатно) Значи, мора да барате домашно решение и ова ќе помине скратете ја картичката дома за да ја претворите мини СИМ во микро СИМ.

типови на SIM, мини SIM, микро SIM и нано SIM картичка

Да, знам дека откако потрошив 300 € на мобилен телефон, да собере 5 € не изгледа многу, но ова стана лична работа.

Ажурирање: Денес, доаѓаат претходно исечените картички, па затоа е многу лесно да се менуваат од една во друга големина. Но, ако имате стара SIM-картичка, овој трик сепак ќе работи за вас. Ако заштедите 5 евра, испијте кафе за моето здравје

Па, пред да сечеме како луди, малку SIM картичка

Продолжете со читање