Udhëzues total për fillestarët për printimin 3D

Udhëzues për printimin 3D

këto Krishtlindje Më dhanë një printer 3D, një Ender 3. Edhe pse ishte diçka që doja prej kohësh, ishte një surprizë e vërtetë dhe nuk kisha kërkuar informacion për asgjë në këtë botë të printerëve dhe printimit 3D. Kështu që më duhej të gjeja jetën time.

Ky udhëzues është një përpjekje për të ndihmuar të gjithë njerëzit që janë në të njëjtën situatë dhe duan të fillojnë printimin 3D nga e para. Këtu tregoj përvojën time.

Mblidhni dhe njihni printerin tuaj

Kjo tingëllon si një klishe, por ju duhet të dini se me çfarë keni të bëni.

Gjeni video dhe informacione mbi montimin e modelit tuaj. Mësoni të identifikoni 3 akset, cili është X, cili është Y dhe cili Z dhe në cilat pjesë mund të dalë nga rregullimi dhe ku do të ketë nevojë për mirëmbajtje.

Vërtet varet nga printeri që keni. Nëse keni një Prusa, Ender ose Anet, duhet ta montoni fillimisht, megjithëse ato vijnë të montuara paraprakisht dhe montimi është i thjeshtë.

Kalibrimi i printerit

si të kalibroni një printer 3D

Kalibrimi është pjesa më e rëndësishme e përgatitjes për të filluar printimin.

Nëse nuk e kalibroni mirë, pjesët nuk do të ngjiten në shtrat ose nuk do të zhvishen në mes të printimit, ose do të deformimi ose këmbët e elefantit. Do të flas në detaje për defektet kryesore të printimit dhe si t'i zgjidhim ato.

Diçka kaq askush nuk më tha se një nivel do të më ndihmonte shumë për të kalibruar printerin tim. Të paktën më ka ndihmuar shumë të sigurohem që shtrati dhe boshti X të ishin në rregull dhe që defektet që po merrja të vinin nga diku tjetër. Përfundova duke blerë atë që shihni në imazh, për të kontrolluar boshtin X, veçanërisht në Ender 3 që ka vetëm një shufër për boshtin Z dhe është më e lehtë për të që të bëhet i pabarabartë atje.

Printoni një pjesë provë

Në rastin tim me Ender 3, 3 copë vijnë për të printuar në printer. Ka 3 skedarë .gcode që janë në microSD. Dhe me këtë vjen një nga rrëmujët kryesore që gjejmë kur shkojmë në depo si Thingivers dhe shkarkojmë pjesë që duam të printojmë dhe ato janë në .STL. Printeri ynë ka nevojë për një .gcode për të printuar jo .STL

Pra, ne duhet ta konvertojmë atë nga një format në tjetrin dhe për këtë na duhet një program. Quhen Slicer, të cilat janë ato që formojnë shtresat e pjesës dhe përcaktojnë koordinatat, shpejtësinë me të cilën duhet të lëvizë koka jonë, lartësinë ose trashësinë e shtresës dhe shumë faktorë të tjerë.

Pra për Dizenjoni pjesë, do t'ju duhet një lloj programi i bazuar në CAD, më të njohurit janë FreeCAD dhe Fusion360. Unë do të bast në FreeCAD sepse është Free Software.

Për të gjeneruar skedarë për printerin, do t'ju duhet një prerës. Më i njohuri është CURA nga Ultimaker.

pjesët e mia të para

Pjesë të printuara 3D

Këtë më pyesin të gjithë që njoh. Çfarë keni printuar?

Gjithashtu. Nuk jam çmendur të printoj. Fillova me një copë që erdhi me printerin që ishte tashmë me .gcode për të filluar printimin shpejt. E keqja është se ishin gati 6 orë shtypje për diçka që nuk më intereson.

Më pas shkarkova nga Thingiverse, disa parakolp, disa mbrojtje, në UNO Arduino. Me to po kalibroja dhe testoja RAFT, TRIM, lartësitë e shtresave dhe opsionet e tjera të Slicer që së shpejti do të mësoni se çfarë janë ;-)

Ajo që kam shtypur më së shumti janë libraritë. Ka qenë e mrekullueshme për mua. Tani i kam të gjitha raftet e mia me librat të vendosur siç duhet dhe pa u rrëzuar çdo disa minuta.

fletë librash të printuara me printer 3D

Dhe së fundi unë kam printuar disa shpërndarës pastash dhëmbësh. Nuk e di emrin, por ju rrotulloni pastën e dhëmbëve për ta nxjerrë të gjithën. Po ju lë një foto.

rul pastë dhëmbësh

Unë me të vërtetë dua të bëj pjesët e mia. Nuk dua që printeri të shkarkojë dhe printojë gjëra që më duken interesante, por të krijojë pjesët e mia të personalizuara. gjërat që më duhen për riparimet dhe shpikjet e mia.

A është për të gjithë?

Mendimi im pas disa muajsh testimi është JO. Nuk është si të blesh një printer me bojë ose një përpunues ushqimi. Nuk është një vegël për momentin për masat.

Unë shoh ende një rrugë të gjatë që të gjithë të kenë një printer 3D në shtëpi, për këtë është e nevojshme që përdoruesi të bëjë pak punë, të marrë celularin, të shtypë dy butona dhe të fillojë të printojë vetëm. Derisa të arrihet kjo, nuk mendoj se do të bëhet një vegël për të gjithë audiencën.

Gjëra të tjera që askush nuk ju thotë

Marrëdhënia midis printimit 3D dhe llakut nelly
 • Koha që duhet për të printuar një pjesë. Ne flasim për orë për pothuajse çdo gjë.
 • Ajo që zë Duket e parëndësishme, por më pas duhet ta përshtatni diku në shtëpi dhe jo të gjithë kanë hapësirën e nevojshme. JO të gjithë kanë një punëtori, një garazh ose një apartament të madh. Pra, mendoni se ku do ta vendosni përpara se ta blini dhe shikoni matjet.
 • Zhurma. Ender 3 im nuk është tepër i zhurmshëm. E mbyll derën e zyrës ku e kam dhe nuk më shqetëson, por nëse keni ndërmend ta vendosni në një zonë të përbashkët, mbani mend se çfarë zhurme bën.
 • Era. Nëse printoni PLA, nuk është shumë e vështirë, nëse printoni ABS gjërat fillojnë të ndërlikohen dhe nëse përdorni një printer me rrëshirë, atëherë tymrat janë të dëmshëm dhe ju duhet të kushtoni një dhomë vetëm për printim.
 • Se ju duhet të mësoni të përdorni programe për të dizajnuar pjesët tuaja. Po.
 • Se skicat janë djalli për përshtypjen tuaj. Kështu që harroni hapjen e dritareve gjatë printimit.
 • Se do të keni nevojë për llak flokësh Nelly sikur të ishit 70 vjeç. Llak Nelly përdoret si ngjitës në mënyrë që PLA e derdhur të ngjitet mirë në shtrat dhe të funksionojë shumë shumë mirë.
 • Se përshtypjet mund të ndalen. Nëse ka një gabim, ose ju vjen keq për të, ose çfarëdo tjetër, ka opsione në printer për të ndalur ose anuluar printimin. Po, është logjike kur të thonë, por kur nuk të thonë ndonjëherë nuk e mendon.

softuer për të dizajnuar

Siç e kam përmendur tashmë, për të dizajnuar pjesët tuaja do t'ju duhet të përdorni softuer specifik. Ka gjithçka për të gjithë. Këto janë më të njohurat.

 1. FreeCAD. Software i Lirë dhe i Lirë. Flamurtari me burim të hapur në printimin 3D. Unë kam filluar të mësoj FreeCAD
 2. Fusion360. Me pagesë dhe nuk ka asnjë version për Linux. Ka licenca falas për përdorim personal. Por e kam përjashtuar
 3. SketchUp Falas. Përdoret nga shfletuesi. Një opsion interesant.

Gjithsesi, unë do ta shpjegoj këtë në thellësi në një artikull të veçantë.

Prerës i softuerit

Ashtu si softueri CAD, ka mjaft slicers në treg. Më të njohurat dhe ato me të cilat mund të filloni janë:

 1. UltimateMaker Cures. Pa pagesë. Ndoshta më i njohur dhe i përdorur për momentin. Është ai që kam filluar ta përdor.
 2. Prerës prusa. Pa pagesë. Një tjetër njohje e shkëlqyer.
 3. Thjeshtoni 3D. Paguhet, por nëse do ta përdorni profesionalisht, mund të jetë një opsion për ju. Oh, dhe nuk funksionon në Linux. e gjitha gabim lol

Probleme të përbashkëta

Është ende herët për t'ju treguar për shumë probleme.

Më është dashur vetëm të përballem me një kalibrim dhe shtrembërim të keq, që pjesët shkëputen nga baza gjatë printimit. Por e rregullova me kalibrim dhe me llak.

Dhe tani për tani kjo është e gjitha pas dy muajsh përdorimi të ndërprerë. Sapo të kem më shumë përvojë do t'ju njoftoj.

Lini një koment