Aplikacionet më të mira të F-Droid

aplikacionet më të mira të softuerit falas f-droid

Ne tashmë e kemi parë çfarë është F droid, avantazhet e tij dhe pse duhet ta përdorim atë. Në këtë artikull dua ju njoftojmë disa nga aplikacionet e tij më të mira. Është e qartë se kjo është shumë subjektive sepse aplikacioni më i mirë do të jetë ai që plotëson një nga nevojat tona. Por këtu janë disa që mendoj se mund t'ju ndihmojnë.

Kështu që unë do të largohem aplikacione që unë i konsideroj më interesante nga kjo depo e aplikacioneve të Software-it të Lirë. Për disa nuk do të gjeni alternativa dhe për të tjerët do të keni tashmë të instaluara aplikacione që bëjnë të njëjtën gjë. Është një kohë e mirë për të vlerësuar nëse jeni të interesuar ta transferoni atë aplikacion që përdorni në një aplikacion tjetër Software të Lirë.

Më në fund do të shihni se shumë të tjerë, i gjeni në Play Store.

Siç thamë në artikull nga F-droid, nuk është një dyqan masiv aplikacionesh, as me aplikacione pirate falas. Është një angazhim ndaj Software-it të Lirë, Burimit të Hapur dhe privatësisë dhe pikërisht mbi këto shtylla duhet të bazoheni kur zgjidhni nëse do t'i përdorni apo jo.

Ata janë 13 në të fundit përditësimi i artikullit (22-3-2022)

AntennaPod

Lojtar i podkastit dhe menaxher i abonimit. Me të gjitha funksionalitetet e nevojshme për të zëvendësuar zgjidhjet e shkëlqyera komerciale. Alternativa më e mirë që kam provuar dhe që është bërë lojtari im. Majtas rishikimi i pod antenës

AntennaPod

Fenec

Shfletuesi i bazuar në Firefox për Android dhe i bazuar në sigurinë dhe privatësinë. Fennec flitet gjithmonë si shfletuesi i Mozilla-s, por nuk jam i sigurt për lidhjen midis Fondacionit Mozilla dhe projektit.

Fenec

VLC

Ai është multimedia player par excellence sot. Nuk ka nevojë të flasim shumë për të. Gjithmonë do t'ju nxjerrë nga telashet duke lexuar dhe shfaqur çdo format audio dhe video që dëshironi.

VLC

Tub i ri

Është një shikues video në YouTube. Ka disa gjëra interesante. Nuk gjurmon asgjë, nuk kemi nevojë të krijojmë një llogari për të ndjekur kanalet, për të krijuar koleksione video, etj. dhe mund të shkarkojmë video nga Youtube

Tub i ri

Ushqyes

Lexues i furnizimit falas dhe me burim të hapur. Një alternativë e shkëlqyer falas për Feedly dhe Google Reader shumë të kujtuar.

Ushqyes

E-mail i ndershëm

Klient i emailit 100% OpenSource i fokusuar në privatësi. Është vetëm një klient poste, jo një ofrues. Mund të sinkronizohet me Gmail dhe Yahoo, por jo me shërbimet e Microsoft.

E-mail i ndershëm

KeePassDX

Menaxheri i fjalëkalimeve. Është alternativa e softuerit falas për 1Password ose Lastpass. Është aplikacioni për të cilin instalova F-Droid dhe vendosa ta provoj.

KeePassDX

Sinkronizimi

Aplikacioni përdoret për të sinkronizuar skedarët midis pajisjeve. Një alternativë ndaj Dropbox ose Drive kur bëhet fjalë për sinkronizimin.

Fillova ta përdor për të sinkronizuar skedarin tim KeePass dhe për të pasur të njëjtën bazë të dhënash fjalëkalimi në shfletuesin tim të telefonit inteligjent dhe PC-në dhe tani e përdor për t'i dërguar vetes foto dhe skedarë të tjerë midis pajisjeve.

Sinkronizimi

Gestionnaire de fichiers,en

Menaxherët e skedarëve janë një nga aplikacionet më të bollshme në dyqanin F-droid, thjesht duhet të bëni një kërkim për të parë opsione të shumta.

Në këtë rast, unë do të rekomandoj File Manager Pro, por hidhini një sy të gjithë të tjerëve për të parë se cili i përshtatet më mirë nevojave dhe shijeve tuaja.

File Manager Pro

Aegis Authenticator

Aplikacioni i vërtetimit 2FA për të hyrë në llogaritë tona të sigurta në gjenerimin e tokend-eve për verifikim në 2 hapa. ËSHTË një alternativë ndaj Google Authenticator dhe Authy

Aegis

dhe OTP

Ky është një vërtetues tjetër me 2 hapa. Si Aegis, por secili me karakteristikat e veta të veçanta.

dhe OTP

OsMand +

Shfletuesi me burim të hapur, alternativë ndaj Google Maps, falas dhe i fokusuar në privatësi. Puna në të dhënat e projektit OpenStreetMap. Më bën përshtypje që ishte aplikacioni i përdorur nga transportuesit që na zhvendosën nëpër Paris.

OsMand +

notë gjilpërë

Merrni shënime dhe listën e detyrave në formatin Markdown. Ka një sërë opsionesh që do t'i pëlqejnë fansat. Mund të shtohen shënime zanore. Gruponi në koleksione, etiketoni shënime, krijoni lista detyrash, rikujtues për ngjarjet, etj, etj.

notë gjilpërë

QR dhe lexues barkodi

Në ditët e sotme kjo është thelbësore në çdo celular, ju duhet të lexoni QR për gjithçka, madje edhe për të parë menunë e restorantit. Unë do të theksoj 2,

Skaneri i barkodit QR

Skaneri QR (i përshtatshëm për privatësinë)


Po kërkoni një lloj aplikacioni të veçantë? Nëse keni nevojë të mbuloni ndonjë aktivitet ose funksionalitet, mund të më lini një koment dhe unë do të përpiqem t'ju ndihmoj të gjeni aplikacionin e softuerit falas që i përshtatet më së miri asaj që dëshironi.

Dhe e njëjta gjë nëse dini ndonjë shumë interesante, lini një koment dhe ne do të bëjmë një listë me pikat kryesore.

1 koment në "Aplikacionet më të mira të F-Droid"

Lini një koment