Si të bëni plastikë nga qumështi ose Galalith

figura të bëra me Galalith ose plastikë qumështi kjo eksperimentojnë është jashtëzakonisht e thjeshtë. Edhe pse ajo që është formuar në të vërtetë nuk është një plastikë, por kazeinë, një proteinë qumështi, por rezultati i eksperimentit duket si një plastikë ;) Dikush po e quan Bioplastik.

Si kuriozitet, komentoni se kjo substancë është patentuar në 1898 dhe se vite më vonë Coco Chanel Unë do të përdorja «gur qumështi»Ose Galalith për të tyre Bizhuteritë e fantazisë.

Emra të tjerë të dhënë në Galalith janë: Galalite, gur qumështi, gur qumështi.

Përbërësit

Nevoja:

Vazhdoni të lexoni

Si të bëni dëborë artificiale

Si të bëni dëborë artificiale në shtëpi

Kam kohë që dëshiroj të provoj bëj dëborë artificiale. Ky është një zanat që do të na ndihmojë të dekorojmë skenën tonë të lindjes së Krishtit në Krishtlindje ose nëse bëjmë një model me të vegjlit dhe duam t'i japim asaj një prekje të realizmit me dëborë. Ose thjesht për të marrë duart e tyre të ndyra dhe të ketë një shpërthim.

Unë kam provuar 5 metoda të ndryshme për të pasur dëborë artificiale, i tregoj dhe i krahasoj gjatë gjithë artikullit. Interneti është plot udhëzime se si të bëni dëborë me pelena dhe unë e shoh atë një aktivitet katastrofik dhe jo të përshtatshëm për fëmijët.

Pas një përpjekje të parë të zhgënjyer, mua më ka pëlqyer përvoja aq pak sa që kam kërkuar një metodë më shumë për të bërë dëborë artificiale të bërë në shtëpi, në një mënyrë shumë më të sigurt, më spektakolare që mund ta bëni lehtë me fëmijët tuaj. Më poshtë i keni të gjitha.

Nëse dëshironi që produktet tregtare të marrin dëborë artificiale, borë të rremë ose dëborë të menjëhershme, ne i rekomandojmë këto.

Vazhdoni të lexoni

Raketë shtëpiake me llak

Një nga raketa më të thjeshta dhe efektiv që kam parë, dhe kam parë mjaft ;-) Funksionon duke djegur një lloj aerosoli, një deodorant ose llak të ngjashëm, sa më i ndezshëm aq më mirë.

Unë e kam futur në listën time të gjërave. Por ndërsa vendos ta bëj, unë ju lë me videon. Shumë shumë e thjeshtë. Dhe sa më shpejt që të bëjmë tonën, ne e varim atë me përmirësimet që bëjmë ;-)

Vazhdoni të lexoni

Pasqyrë e udhëhequr nga pafundësia

Pershendetje te gjitheve.

Sot vij të të prezantoj si të krijoni një pasqyrë me LED që krijojnë një tunel të pafund. It'sshtë një efekt i mirë optik dhe unë dua ta ndaj me ju.

Projekti më ka marrë gati një muaj për të marrë të gjitha materialet. Unë kam bërë një video të vogël se si doli dhe kërkoj falje paraprakisht për cilësinë e saj.

Vazhdoni të lexoni

Si të krijoni një idiot të bërë në shtëpi

Nëse e shikoni shfaqjen Hormigueroi sigurt që keni parë ndonjëherë Idioti. Ajo pajisje (kufje) që shkaktojnë belbëzime duke dëgjuar zërin tuaj me një vonesë prej disa milisekondash ndërsa flisni

Mënyra e bëj një idiot shtëpiak është jashtëzakonisht e thjeshtë, ne vetëm duhet të shkarkojmë një DAF (Reagimi i Vonuar i Auditimit) që do ta bëjë pikërisht atë, të kthejë fjalët tona me vonesën në milisekonda që i themi.

Si ta bëni idiotin e bërë vetë El Hormiguero

Shtrembërues, Idioti në lojën e bordit

Nuk është një lojë Hasbro në Shtrembërues i cili bën pikërisht këtë dhe është vizualisht më tërheqës për lojën familjare sesa thjesht shkarkimin e softuerit. Unë ju lë lidhjen e blerjes

DAF për Windows

Vazhdoni të lexoni

Si të krijoni një makinë rrotulluese shtëpiake

Unë isha duke kërkuar se si të bëj një makinë shtëpiake për injeksion plastik. Unë kam disa ide, të thjeshta sepse kam nevojë për diçka shumë themelore, por doja të shihja se çfarë ka në internet.

Dhe duke kërkuar për makinën e injeksionit gjeta një makinë rrotulluese në shtëpiGjithashtu shume interesante :)

si të bëni makineri rotomolding në shtëpi

Vazhdoni të lexoni

Si të bëni xhel të nxehtë të ftohtë

Ju merreni me sport? Mos? Epo, jam i sigurt që ju e njihni dikë që e bën atë dhe që arrin plot mavijosje, mbingarkesa, etj. Dhe ata thonë që sporti është i mirë ;-)

Ditën tjetër pas një seance të gjatë stërvitore, unë u ktheva në shtëpi me një gju të keq dhe gjënë e zakonshme, për të vendosur akull në vetvete. Në shtëpi kisha një qese me xhel të ftohtë dhe të nxehtë 3M Por pse të blini një kur mund ta bëni?

nxehtesi e ftohte xhel 3m

Ka zgjidhje tradicionale në shtëpi që përdorin qese të ngrira me bizele ose oriz për të aplikuar të ftohtë. Megjithëse shërben si masë e përkohshme, ato kanë disavantazhin që nuk mund të ripërdoren dhe se nuk na shërbejnë për të aplikuar nxehtësi.

Si të bëni pako xheli të nxehtësisë së ftohtë

Vazhdoni të lexoni

Raketa uji me dy faza

Në disa raste kemi biseduar raketa uji. Por ajo që lëmë sot është më tepër një punë e inxhinierisë aeronautike.

Isshtë një raketë uji me dy faza, e cila arrin deri në 250 metra lartësi; mahnitëse

Një imazh i raketë në mënyrë që të merrni një ide se për çfarë po flasim.

Si të krijoni një raketë uji

Po; jane shishe uji :)

Vazhdoni të lexoni