Kali i çmendur dhe tufa

Kal i çmendur indian Sioux që mundi gjeneralin Custer

Kali i çmendur dhe tufa: Jeta paralele e dy luftëtarëve amerikanë nga Stephen E. Ambrose dhe përkthyer nga Josefina de Diego (blej këtu)

La historia e fushave është historia e mosmarrëveshjes midis burrit të bardhë dhe indianit "të egër". Autori Stephen E. Ambrose është historiani i madh i Amerikës së shekullit të XNUMX-të. Ai udhëtoi në vend për 4 vjet duke mbledhur informacione për të shkruar librin.

Ndarësi i temës së artikullit

Unë gjithmonë e kam dashur epokën e Perëndimit të Egër. Amerika e Veriut në shekullin e 2-të, indianë, kaubojs dhe ushtri. Prisja të gjeja biografinë e XNUMX personazheve shumë të rëndësishëm që bashkëjetuan në kohë dhe vend. Dhe unë kam gjetur një punë jashtëzakonisht e dokumentuar mbi jetën dhe zakonet e indianëve të rrafshët, nga Amerika dhe 2 nga personazhet e saj kryesorë që përkuan fizikisht vetëm 2 herë megjithëse ata gjithmonë kanë luftuar.

Shikoni, unë gjithmonë kam menduar se indianët "e këqij", luftëtarët që i bënë gjërat të vështira për njeriun e bardhë, ishin Apache, dhe rezulton se rezistenca e madhe indiane ishte Sioux. Ne tashmë e dinim se të bardhët ishin të këqij, libri vetëm e konfirmon dhe dokumenton atë. Si adoleshentë, ne u ngazëllyam për filmat perëndimorë dhe spageti western, derisa mësuam se historia nuk ishte e tillë. Kur lexoni se si ata u përpoqën të krijonin nevoja midis Sioux për të qenë në gjendje t'i blinin ato, duke i lidhur ato mbi të gjitha me alkoolin, pasi qeveria e Shteteve të Bashkuara prish marrëveshjet që kishin me ta në mënyrë të njëanshme, pasi me vetëdije i vuan ata nga rezervat, , mirë që. por historia është një temë e komplikuar.

Fundi i shekullit të 19-të në Amerikë është historia e një mosmarrëveshjeje midis njeriut të bardhë dhe indianëve. Indianët me një jetë idilike dhe njeriu i bardhë në një botë të zgjerimit të kapitalizmit dhe lakmisë së pafund. Një përrua i pamundur të ndalet. Nuk kishte vend për të dy dhe indianët nuk kishin asgjë për të bërë. Ata mund të luftonin, të fitonin beteja, por edhe sikur t'i kishin fituar të gjitha betejat, ishte e pamundur për ta të ndalonin hyrjen e kolonëve të rinj, një mori njerëzish, të cilët kishin filluar të mbërrinin, dhe se me kalimin e kohës ata do të kishin pushtuar, po apo po.

Problemi kryesor i luftës me indianët ishte se ata nuk mund t'i gjenin dhe kur i panë ata nuk mund t'i kapnin. Me gjithë këtë, mënyra e luftimit të të dy palëve ishte shumë e ndryshme dhe nuk dua të them vetëm se ushtria amerikane ishte shumë e disiplinuar dhe kishte armë, por edhe atë në luftimet që indianët kishin mes tyre, për shembull Sioux kundër Turmat. Pak herë ka pasur vdekje dhe nëse ka pasur ka qenë shumë pak. Ajo që donin indianët ishte të merrnin merita Me atë që ata e quajtën "goditja që vlen", e cila mund të ishte afrimi shumë i afërt me armikun dhe prekja e tij, ose dëmtimi i tij, pyetja ishte të tregonte guxim për të mos vrarë armiq. Përveç kësaj, indianët kishin një koncept të lartë të jetës dhe të popullit të tyre, nëse në një luftë kishte një ose dy të vdekur, ata dilnin në pension, ata e panë të pajustifikueshme që dikush të vdiste vetëm sepse, duke ditur se ishin inferiorë.

Luftimi, gjuetia, vjedhja e kuajve nga fiset e tjera ose vjedhja nga fermat, ishte në kulturën e të rinjve indianë, të cilët donin të merrnin merita për të marrë prestigj dhe një emër brenda fisit të tyre.

Nga ana tjetër, gjeneralët e ushtrisë u përpoqën të merrnin numrin më të lartë të viktimave të armikut, por dhe kjo është kurioze, madje edhe nga njerëzit e tyre, gjatë luftës civile, gjeneralët që humbën shumë burra në betejë morën shumë prestigj sepse kishin treguar guximAta ishin nëpër gazeta si heronj të vërtetë. Pa shkuar më tej, Custer, një kamikace e vërtetë, do të niste në betejë me njerëzit e tij në kushtet e inferioritetit të qartë, nganjëherë duke humbur mijëra burra dhe duke e konsideruar atë mjaft të arritur.

Por mos e mendoni këtë Lufta nuk u fitua nga ushtria amerikane, e cila arriti të zhvendosë indianët ishte hekurudha. Ndërsa përparonte nëpër fusha, gjuetarë dhe gëzofë udhëtuan në të, duke gjuajtur bizonë. Indianët që nuk kishin ushqim u detyruan të lëvizin më në perëndim. Estimatedshtë vlerësuar se tufa e madhe kontinentale e buallit përbëhej nga 50 milion krerë. Pas kalimit të njeriut të bardhë, kishin mbetur mezi 3.000 bizona amerikane.

Indianët e rrafshët

Një popull i lirë, me të vërtetë i lirë, Aty ku mbizotëronte guximi dhe nderi dhe ligjet e tregut nuk kishin kuptim, derisa mbërriti njeriu i bardhë.

Jeta e tyre ishte idilike, ata e kaluan kohën duke bërë atë që u pëlqente, duke luftuar rastësisht, duke pushuar, duke luajtur me fëmijët. Pa ligje. Jeta e tij nuk konsistonte në grumbullimin e objekteve ose pasurisë, përkundrazi, sa më shumë që ndanit me të tjerët, aq më mirë shiheshin se ishin brenda fisit. Unë jam i befasuar nga shumë detaje që ai na tregon për jetën e tij gjatë gjithë librit, nga vizioni i tij për fëmijët, të cilëve u lejohej të përjetonin gjithçka, aq sa ata madje mund ta linin atë të prekte zjarrin për të mësuar se Duhej të mos bëhet, madje edhe dashuria e tij e thellë për ta, për një indian ishte e paimagjinueshme të goditej ose të ushtroje ndëshkim fizik ndaj një fëmije, ndryshe nga njeriu i bardhë që drejtohej nga arsimimi i hekurt britanik.

Ne shohim se si gjenerali Custer me kalorësinë e shtatë ose regjimentet e tjera të ushtrisë, lëvizja 80 milje në ditë ishte një odise e një përpjekje titanike. Një kamp indian me çadrat, gratë, fëmijët dhe të moshuarit mund të udhëtonte deri në 90 milje në ditë.

Interesi i luftëtarëve të rinj ishte të fitonin nderime, ose përmes luftimeve me fise të tjera ose përmes gjuetisë, por ndërsa plakeshin shqetësimi i tyre ishte siguria e kampit dhe njerëzve të tij.

I adaptuar plotësisht në mjedisin ku ata jetonin, u tha që nëse do të linit një indian pa asgjë në mes të fushave brenda një muaji ai do të kishte armë, rroba, ushqim dhe një dyqan.

Një nga problemet kryesore të komunikimit midis ushtrisë dhe indianëve është se ata nuk kishin shef, askush nuk komandonte një kamp, ​​aq më pak një fis. Nuk kishte askënd që të përfaqësonte kombin indian, kjo nuk i shkonte mendja. Kjo është arsyeja pse asnjë marrëveshje ose armëpushim nuk mund të sigurojë që ajo të përmbushet.

Kal i cmendur

Kal i çmendur indian Sioux që mundi gjeneralin Custer

Edhe pse i njohur mirë, ai kurrë nuk kishte menduar se figura e tij ishte kaq e rëndësishme në mesin e indianëve. Ndoshta indiani më i njohur, një Sioux Oglala Lakota i cili në një garë pa udhëheqës arriti atë që nuk është parë kurrë më parë, diçka që ishte e paimagjinueshme për të bashkuar dhe drejtuar një numër të madh fisesh (Sioux dhe Cheyennes) të gjithë ata që ishin të lirë dhe shumë që lanë rezervat për të fundit betejë e madhe në Little Bighorn.

Një njeri i pakorruptueshëm, inteligjent, i cili mësoi të luftojë kundër njeriut të bardhë duke shtypur njerëzit e tij në mënyrë që ata të mos sulmonin për nderime. Ai luftoi dhe mbrojti popullin e tij. Ai kishte një jetë të vetmuar brenda fisit, për shkak të meritave të tij si luftëtar u emërua bartës i këmishave, një lloj udhëheqësi i një këshilli luftëtar, gjë që i solli probleme të mëdha personale. Një mbajtës këmishësh nuk mund të bënte asgjë për të prishur qetësinë e kampit në mënyrë që kali i çmendur të mos mund të shkonte me gruan që donte dhe që ishte martuar me një burrë tjetër. Shkurorëzimet midis indianëve ishin të thjeshta, gruaja u merrte gjërat dhe shkonte me burrin tjetër, ai kishte një dhuratë për të qetësuar burrin e vjetër në rast se ishte e nevojshme.

Si një koment anekdotik për të thënë se ata po ndërtojnë një skulpturë të gdhendur në mal për nder të Kuajve të Krisur, ashtu si ato në malin Rushmore. por këtë e lë për një rast tjetër pasi na devijon shumë nga tema.

Custer

Grumbulli i Përgjithshëm i Kalorësisë së XNUMX-të

Gjeneral Custer, shkoi nga një fermë në West Point, për të luftuar në luftën civile dhe u mbush me nderime dhe përfundoi duke udhëtuar në perëndim në luftën kundër indianëve së bashku me Kalorësinë e 7-të si shpresa e madhe e ushtrisë së Amerikës së Veriut. Një personalitet i fortë, një njeri i tepruar, i cili tërhoqi ushtarët e tij, të cilët arritën të përfitonin maksimalisht prej tyre, por në të njëjtën kohë plot hije, në një shoqëri në të cilën ne e gjejmë veten plot pyetje dhe favore politike, korrupsion,. .. E gjithë kjo? Duket se shumë gjëra nuk kanë ndryshuar.,

Por Custer, përveç që kishte një këmbëngulje mbinjerëzore, ishte një gjeneral i mirë, arrogant këmbëngulës dhe një strateg i mirë. I patrembur në luftë, por shumë inteligjent. Kalimi i tij përmes luftës civile e bëri atë një hero të vendit të tij. Vetëbesimi i tij i solli humbjen dhe vdekjen në Betejën e Little Bighorn.

Si një kuriozitet ju lë disa nga këngët me të cilat ata marshuan dhe akuzuan kundër muzikës indiane që ju mund t'i përdorni për të lexuar përmbledhjen

Garry owen

Vajza që lamë pas meje

Me tekst më pëlqen më shumë

Përveç jetës së tij, kohës së tij në West Point, romancës me gruan e tij e cila e shoqëroi me fiksim deri në fund të ditëve të tij,

Pa dashur të hyj në detaje, beteja e Washita ka qenë tronditëse për mua, një masakër e vërtetë e një qyteti indian që u konsiderua si një sukses i luftës së fushave. Ishte hera e parë që ata kishin arritur të vrisnin kaq shumë Redskins.

Jeta e tij meriton një biografi të veçantë, ka shumë studime mbi figurën dhe personin e tij, falë shënimeve të bollshme që bëri dhe letrave të pafundme për gruan e tij.

Reja e Kuqe

Krye Indian Red Cloud

Pa dyshim Reja e Kuqe, është bërë djalë i keq në libër. Megjithëse është shumë e lehtë të gjykosh veprimet e njerëzve, pa ditur me siguri shkaktarët e tyre. Kali i Çmendur i qëndroi besnik popullit të tij deri në fund, i paprishshëm, si Sitting Bull dhe shumë Sioux të tjerë. Custer me të cilin mund të kemi afërsi pak a shumë i mbrojti idetë e tij, dhe si Kali i Çmendur ai e bëri atë deri në fund.

Ata na bënë shumë premtime, më shumë nga sa mbaj mend. Por ata kurrë nuk përmbushën asnjërën prej tyre, përveç njërës: ata premtuan se do të na merrnin tokat ... dhe ata i morën ato

Sidoqoftë, në Reja e Kuqe tregon një udhëheqës të korruptuar të Sioux, i cili sapo i "ka shitur" njeriut të bardhë, i cili futet në lojëra politike për të ruajtur dhe ruajtur fuqinë që kishte brenda rezervës së tij dhe që tradhton Kali i Cmendur nga zilia dhe për të ruajtur fuqinë e tij.

Nuk është se ai e braktisi luftën për të shkuar në rezervim, kjo mund të jetë e kuptueshme për dikë që dëshiron të shpëtojë popullin e tij dhe që e di se lufta është e humbur, dikush që beson premtimet e qeverisë. Por imazhi që jep libri është ai i një politikani. Po Red Cloud u bë një politikan i popullit të tij, duke ndërmjetësuar me qeverinë dhe duke marrë favore për të ruajtur pushtetin brenda rezervës së tij.

Njeriu i bardhë di të bëjë gjithçka, por nuk di se si ta shpërndajë atë (Reja e Kuqe)

Si gjithmonë, biografitë janë të rrezikshme, ne nuk duhet të rrëmbehemi nga përshtypja e parë, por duhet të lexojmë dhe analizojmë kontekstin dhe jetën e Re të Kuqe, por kjo do të lihet për një herë tjetër.

Dem i ulur

Sitting Bull, një nga indianët e fundit të lirë që shfaqet në shfaqjen Buffalo Bill Cody

Bashkë me Crazy Horse një nga udhëheqësit që ofroi rezistencë deri në fund. Tjetri fragment nga libri që përshkruan Vallëzimin e Diellit të Ulur të Demit Më duket sublime.

Ishte e mrekullueshme, u fol për dekada. Të gjithë Sioux dhe Cheyenne u mblodhën në një rreth të madh. gjithçka bëhej sipas mënyrave të vjetra, me një ritual të rreptë dhe të përpunuar. Virgjëreshat prenë pemën e shenjtë, udhëheqësit e çuan atë në rrethin e kampit, dhe trimat numëruan goditje mbi të. Kafkat e buallit ishin përgatitur, së bashku me tubat e shenjtë dhe sende të tjera. Shumë burra hynë në kërcim, duke iu nënshtruar vetë-torturës në mënyrë që Wakan Tanka, Të Gjithë, të buzëqeshte me njerëzit e saj. Ulur Bull - gjoksi i tij ishte shënuar tashmë nga Dances e mëparshme Dielli - ishte udhëheqësi dhe sponsori. Ai u ul në tokë, mbrapa tij në shtyllën e Sun Dance, ndërsa vëllai i tij birësues, Jumping Bull, ngriti një copë të vogël të lëkurës së Bullit të Ulur me një fëndyell dhe e preu me një thikë të mprehtë. Jumping Bull preu 50 copa mish nga krahu i djathtë i Sitting Bull, pastaj 50 të tjerë nga krahu i tij i majtë.

Me gjak të rrjedhur nga të dy krahët e tij, Bull-i i Ulur vallëzoi rreth shtyllës, duke parë vazhdimisht diellin. Ai kërceu derisa të perëndonte dielli, tërë natën dhe ditën tjetër, për 18 orë ai kërceu. Pastaj ai kaloi jashtë.

Ai përfundoi në Kanada, u desh të kthehej dhe pas 2 vitesh në burg, morën pjesë në shfaqjen Buffalo Bill Cody, ku ai fitoi famë dhe para.

Ndarësi i temës së artikullit

Me Sioux dhe Cheyennes së bashku fundi erdhi në betejën e fundit të madhe, e cila i dha fund jetës së Custer dhe kalorësisë së tij të shtatë, për shkak të strategjisë së dobët dhe mbështetjes së tepruar në forcat e tyre. Më vonë erdhën më shumë beteja, me Apache dhe Geronimo, por kjo nuk përfshihet më në këtë libër, sepse edhe pse kishin mbetur beteja, lufta u fitua.

Gjithçka që ju kam thënë është shumë e papërpunuar, do të më duhej një libër për të folur për të gjitha detajet dhe nuancat e jetës së indianëve që kam mësuar. Gjithashtu në këtë përmbledhje pavarësisht se jam mjaft i gjerë unë kam lënë disa nga më kryesoret personazhe që jetuan dhe luftuan me dhe kundër Custer dhe Kali i Cmendur. Gruaja e Custer-it Libbie do të kishte nevojë për një përmendje të veçantë. Por ajo që unë dua është të tregoj nuancat, shumë, shumë nuanca që nuk jam në gjendje t'i pasqyroj mirë këtu, është si kur shikoni një film dhe ata tregojnë faktet kryesore, por ju largoheni me sigurinë që pa nuancat njerëzit nuk ai fare mirë mund ta ketë kuptuar se çfarë ka ndodhur.

Dhe për këtë ne tashmë kemi librin e Ambrose, praktikisht i përsosur. Një hyrje ideale për jetën në fusha. Gjëja më e mirë është që nëse jeni të interesuar për këtë temë ose keni dashur më shumë, të lexoni librin. Un isha i impresionuar. Unë ju lë një lidhje në rast se dëshironi ta blini

Nëse jeni një person i shqetësuar si ne dhe dëshironi të bashkëpunoni në mirëmbajtjen dhe përmirësimin e projektit, mund të bëni një donacion. Të gjitha paratë do të shkojnë për të blerë libra dhe materiale për të eksperimentuar dhe për të bërë mësime

2 Komente për «Kali i Crazy dhe Grumbulli»

 1. Demi i ulur dhe kali i çmendur tregojnë forcën e shpirtit të tyre në foto. Ata ishin bosët e vërtetë. Ushtritë me armë i dominuan ata. Por ata meritojnë nder dhe respekt, sepse nuk kishin frikë nga asgjë dhe mbruan tokat e tyre.

  përgjigje
 2. Shumë shumë interesante.

  Jeta indiane amerikane më është dukur gjithmonë e mahnitshme. Ata mund të jenë "të egër", por kush nuk do të jetonte në të egra?

  Une e shkruaj librin :)

  Përshëndetje!

  përgjigje

Lini një koment