Comanche nga Jesús Maeso de la Torre

Përparoj se jam një admirues i madh i Western-it, e dua atë. Comanche është fitues i çmimit Spartacus për romanin më të mirë historik të vitit 2019 dhe rekomandohet shumë.

Është një roman, sigurisht me fakte të trilluara, dhe kjo është shumë larg tonit Kali i çmendur dhe tufa e cila është një ese që tregon faktet në mënyrë të besueshme.

Këtu historia është e kufizuar në ngjarje reale. Misionet, betejat, etj, etj janë reale. Jetët e personazheve kryesore janë qartësisht trillime.

Ndodhet në Spanjën e Re në dekadat e fundit të shekullit të XNUMX-të, kur Perandoria Spanjolle kontrollonte Meksikën dhe atë që më vonë do të bëheshin Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Asnjëherë kur flasim për Perendimi, tregojmë kohën e kolonizimit spanjoll, para se të mbërrijnë karvanët e famshëm të kolonëve që shohim në filma. Nuk e dija që spanjollët kishin qenë atje, duke hapur rrugën, duke kolonizuar gjithashtu atë që do të bëheshin Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që nga shekulli i katërmbëdhjetë.

Ky tekst që hap romanin dhe që meqë ra fjala është nga një libër tjetër, shpjegon gjithçka në mënyrë perfekte dhe me të cilën rashë në dashuri:

Kur amerikanët e parë anglishtfolës hynë në tokat jugore dhe perëndimore të Amerikës së Veriut, ata ishin shkelur prej kohësh nga spanjollët. Përpara se kolonët anglo-saksone të mbërrinin në karvanët e tyre të vagonëve, kastilianët kishin ngritur kisha, qytete, kalatë dhe qytete një shekull më parë.

Përpara se kalorësia Yankee të patrullonte ato territore të gjera nën zhurmën e Garry Owen-it, dragonjtë prej lëkure ose mbreti i Zëvendës Mbretërisë së Spanjës së Re, kishin udhëtuar dhe zotëruar ato shtigje të egra.

Përpara se të ngriheshin kalatë amerikane që kemi parë në filmat e John Ford-it, me sherifët e ashpër të shprehjes së zymtë, të armatosurit lakmitarë, kalorësinë e shtatë dhe indianët e egër, ushtarët e pazbutur të presidios spanjolle kishin dominuar tashmë fushat, shkretëtirat. kanione dhe prera, nga Luiziana në Teksas nga Arkansas në Kolorado dhe nga Nju Meksiko në Kaliforni.

Dhe përpara se Navajos, Apachët dhe Komankët të përballeshin me kalorësinë e Shteteve të Bashkuara, ata kishin luftuar tashmë beteja të përgjakshme kundër trupave të rregullta dhe këmbëngulëse të Mbretit të Spanjës.

José Antonio Crespo, historian. Spanjollët e harruar të Amerikës së Veriut

Komploti

Comanche është fokusuar në jetën e Martinit, një djali, djali i Dragones de Cuera dhe i cili bëhet një prej tyre. Ne do ta ndjekim atë gjatë karrierës së tij ushtarake, aventurave, misioneve dhe marrëdhënieve të tij të dashurisë.

Misionet e tij do ta çojnë atë të kalojë perandorinë spanjolle, të ketë marrëveshje me masonët dhe me Atin dhe e gjithë kjo që duket e shkëputur ka kuptim në botë, në kohën e një perandorie ende të fuqishme spanjolle.

Romani është i ndarë në tre pjesë.

Aventurat e dragonjve prej lëkure, me luftimet dhe marrëdhëniet e tyre me indianët. Këtu shohim mënyrën e jetesës së fiseve të ndryshme dhe sesi perandoria spanjolle e kolonizoi dhe pushtoi këtë territor.

Pjesa e dytë fokusohet në Itali. Ku mund të shohim intrigat e të fuqishmëve. Spiunët, curia dhe masonët që përpiqen të formësojnë botën, secili për përfitimin e vet.

Shijojeni dhe më tregoni në komente.

Dragonjtë prej lëkure

Nëse ka ndonjë element interesant që kam zbuluar, ata janë dragonjtë e lëkurës spanjolle.

Ata njiheshin në kufi si "dragoj lëkure" sepse mbi rregulloren xhaketën blu me veshje të kuqe, pantallona të shkurtra me tren kaltërosh dhe pelerinë blu kobalti, ata mbroheshin me një shtresë kashte pa mëngë ose ngjyrë okër, të veshur me deri në shtatë shtresa të nxira. lëkurë, e paprekshme ndaj shigjetave dhe shtizave indiane.

Ata u mbrojtën kundër sulmeve indiane me rregulloren shpatë Toledo të ushtrisë spanjolle, heshtë, mburojë, pushkë gjahu, dy pistoleta, rripa fishekësh dhe çantë supe prej kamoshi, me identifikimin e njësisë së tyre. Ata mbanin një papion elegant të zi, çizme ose mantele dhe një kapelë të gjerë kordovane të stolisur me një pendë të kuqe. Ata mbronin krahun e majtë me një mburojë të rrumbullakët të mbështjellë dyshe, mbi të cilën krahët e Kastiljes ishin të qëndisura me ngjyra të gjalla. Secili dragua zotëronte gjashtë kuaj, një kërriç dhe një mushkë dhe kishte dy shërbëtorë indianë që shërbenin si shitës, shtëpiakë dhe udhërrëfyes.

Ata kishin frikë për ashpërsinë dhe disiplinën e tyre. Ka shumë referenca të dokumentuara zyrtare për përleshjet dhe luftimet e tyre.

Më 26 prill 1776, një flamur me 42 dragonjtë e tij në formë katrore rezistoi për 5 orë kundër 300 Apashëve duke shkaktuar tërheqjen e tyre pas përpjekjeve të pasuksesshme për të thyer formimin e tyre.

Edhe përleshjet me Greenhorn janë të dokumentuara.

Ata egërsirat nuk e dinë se çfarë është nderi dhe dhembshuria, zotëri. Lufta jonë kundër atyre djajve është e justifikuar, sepse është fisnike. Është qytetërim kundër barbarisë. Për ta, lufta është grabitje, vrasja e të pafajshmëve, dhunimi i të gjitha të drejtave, tallja e dhimbjes së instinkteve të dobëta dhe të këqija pa asnjë pendim. A mund të bëni një luftë më të arsyeshme dhe më të plotë, zotëri?

ata ishin torturuar tmerrësisht në mënyrën e urryer komançe. Dy ishin lidhur në një kryq në trungje individuale dhe, pasi u hoqën veshët dhe u kishin hequr një pjesë të lëkurës, u ishte vendosur një zjarr nën organet gjenitale, të cilat ishin djegur tmerrësisht. Dy të tjerë ishin varur me kokë poshtë, duke i djegur kokën dhe flokët në një mënyrë të tmerrshme.

Ai vëzhgoi pa vonesë rrugët, rrjedhat e lumenjve dhe kalimet malore drejt bregut të Paqësorit, të gjurmuara nga askush tjetër përveç Alvar Núñez Cabeza de Vaca, Vázquez de Coronado, Antonio de Espejo ose Juan de Oñate.

Placet Hispaniae mbizotëronte në veri të kontinentit. Dhe me përjashtim të territorit të Trembëdhjetë Kolonive të sapo pavarura falë ndihmës spanjolle, pjesa tjetër i përkiste Kurorës, nga Gjiri i Meksikës në Liqenet e Mëdha dhe nga Misisipi në Kaliforni.

Ata me siguri do të meritonin një artikull vetëm për veten e tyre.

Sëmundjet e botës së vjetër

Në roman ne shohim tashmë fshatra të shkatërruar nga lija e frikshme dhe nga ndonjë sëmundje tjetër.

Njëzet vjet më parë, një domenikane, Fray Domingo de Soria, kishte praktikuar kura thuajse të mrekullueshme për linë në Santiago, Kili, duke inokuluar me një kanulë argjendi dhe qelqi qelbën nga pacientët e infektuar te individë të shëndetshëm, të cilët ishin imunizuar për jetën.

Dhe është se që kur u prezantuan në udhëtimin e 2-të të Kristofor Kolombit, u zgjeruan si flakë, kështu që në shekullin e XNUMX-të ata tashmë vuanin nga kjo lloj sëmundje. Kjo duket e mrekullueshme në libër Pushtimi biologjik nga Noble David Cook

hetoj

Temat mbi të cilat dua të hetoj, hetoj dhe zgjeroj informacionin.

 • Hernando de Soto
 • Ata flisnin një gjuhë të paartikulueshme të ngjashme me Aztec: Nahuatl
 • Komankët e quanin veten Numunuu "qeniet njerëzore", gjithashtu "njerëzit gjarpër" ose Kohmants, "kalorësit sulmues".
 • Ata gjuanin lepuj dhe lepuj me shkopinj, shkopinj të lakuar me saktësi të jashtëzakonshme.
 • Shefi i Comanche Ecueracapa ose Këmisha e Hekurt
 • Një grup qensh luftëtarë, para se të fillonin parlamentin, kërcenin vallen stërgjyshore të Shpirtit, që popujt indiane e quanin Hako, me të cilën thirreshin shpirtrat.
 • Është ajo që komankët e quajnë gypi i paprekshëm. Përdoret vetëm për mbylljen e traktateve të paqes, prandaj emri i tij "tub paqeje, ose armëpushim".
 • Rregullorja masonike e transmetuar tek ne nga themeluesi ynë, Duka Philip de Wharton, dhe Traktati mbi Torelancën e Volterit.
 • Jemi të mëdhenj pa krenari dhe të përulur pa poshtërsi (duket se i përket kodit mason)

Përveç kësaj dhe të një rëndësie të veçantë janë ekspeditat e Juan Bautista de Anza duke bërë rrugën e tij nëpër një kontinent të ri.

Unë lë informacione për jetën e tij dhe për ditarët e tij të udhëtimit me vlerë më të lartë historike.

 1. https://es.wikipedia.org/wiki/Juan_Bautista_de_Anza
 2. https://web.archive.org/web/20150910072132/http://anza.uoregon.edu/siteindex.html
 3. https://web.archive.org/web/20150619221135/http://anza.uoregon.edu/people/name.html
 4. https://www.nps.gov/juba/index.htm

Libra të lidhur

 • Spanjollët e harruar të Amerikës së Veriut. José Antonio Crespo-Francés dhe Valero

Fuentes

3 komente në “Comanche nga Jesús Maeso de la Torre”

 1. Epo, pjesa e kufirit, e kalërimeve, komançeve, apashëve dhe dragonjve prej lëkure më duket shumë interesante.
  Pjesa e Alaskës nuk më duket se kontribuon shumë.

  përgjigje
 2. Epo, pjesa e kufirit, e kalërimeve, komançeve, apashëve dhe dragonjve prej lëkure më duket shumë interesante.
  Pjesa e Alaskës nuk më duket se kontribuon shumë.

  Pjesa e historisë në Evropë dhe gjithçka për masonët, etj, ka qenë e mërzitshme për mua.

  Mungon edhe pak më shumë informacion se si Lufta Amerikane e Pavarësisë ndikoi në këto kufij.

  Shënim: 6,5 / 10

  përgjigje

Lini një koment