Bazilisk nga Jon Bilbao

Romani Bazilisk nga Jon Bilbao

Basilisco, nga Jon Bilbao është një libër i shkëlqyeshëm, megjithëse vijnë nga botuesi Impedimenta nuk me befason.

Ne nuk mund ta fillojmë këtë punë pa e ditur se çfarë është një bazilisk, një krijesë mitologjike që mund të vrasë me shikimin e saj. Me trupin e një gjarpri dhe një kreshtë, ai konsiderohej mbreti i gjarpërinjve. ka shumë mitologji pas saj, dhe ky nuk është artikulli për të.

Më pëlqeu shumë, por më ka mbetur ndjenja se nuk kam mbaruar së kuptuari gjithçka, që kam thek në ajër që nuk kam arritur t’i kap dhe se ka nevojë për një lexim të dytë.

Vazhdoni të lexoni

Shi i verdhë

përmbledhje, shënime dhe mendime të Shiut të Verdhë nga Julio LLamazares

Nata mbetet për atë që është.

Shi i verdhë Isshtë një libër i shkëlqyeshëm nga Julio Llamazares. Për mua një 5 yje dhe madje kështu që unë jam i vetëdijshëm se nuk është një roman për të gjithë. Duhet ta lexoni me qetësi dhe ta shijoni me qetësi.

Mos filloni të lexoni librin nëse nuk keni trupin e trishtimit, trishtimit, melankolisë dhe për të lexuar me qetësi. Ju jeni të paralajmëruar.

Vazhdoni të lexoni

Iacobus nga Matilde Asensi

përmbledhje dhe shënime të romanit historik Iacobus nga Matilde Asensi

Unë nuk do ta zbuloj në këtë pikë Mateldi asensi as romanet e tij. Iacobus është i treti ose i katërti që lexoj, nuk e mbaj mend mirë, dhe si gjithmonë është një roman jashtëzakonisht i vendosur mirë. E shkathët, e shpejtë dhe interesante.

Iacobus është ideal kur dëshiron një lexim të lehtë, historik dhe aventuresk. Ju do ta pëlqeni nëse ju pëlqejnë gjërat që lidhen me Templarët dhe Rendin e Tempullit.

Vazhdoni të lexoni

Ndizni një zjarr zjarri nga Jack London

Fjalëkalimi dhe shënime nga ndezja e një zjarri nga Jack London

Unë kam përfituar nga kalimi i Filomena nëpër gadishull dhe rëniet e mëdha të temperaturave për të rilexuar Ndizni një zjarr zjarri nga Jack London.

Ashtu si me Poezi itaka është një histori e vogël e mbështjellë me një botim

Edicioni

Këtë herë botimi nga i cili bleva Mbretëria Cordelia që vjen me ilustrime nga Raúl Arias dhe përkthim nga Susana Carral. Ky botim përfshin gjithashtu dy historitë e Ndezjes së një zjarri që shkroi Jack London. 1907 i cili është ai që të gjithë e dinë dhe mbi të cilin mbështeten ilustrimet në libër dhe 1902 e cila përfshihet si aneks dhe që ishte versioni i parë që ai shkroi për një revistë letrare. Shoqëruesi i të Rinjve.

Ju mundeni blini tani me 7 €

Vazhdoni të lexoni

Itaka e Cavafis

Ithaca, nga Constantino Cavafis, nga shtëpia botuese Nordike

Tre burrat e mençur më kanë sjellë botimin e një libri që dëshiroja shumë ta kisha. Itaka e Cavafis, botimi i Librat Nordikë, Me përkthim nga Vicente Fernández González dhe ilustrime nga Federico Delicado.

Ishte leximi im i parë i vitit. Një botim që të ketë si një perlë të vogël dhe të jetë në gjendje ta lexojë dhe rilexojë atë ndërsa shijon ilustrimet e tij.

Shikoni rimorkio që të dashuroheni

Vazhdoni të lexoni

Pandemi. COVID-19 trondit botën

Pandemi. COVID-19 trondit botën e Slavoj Zizek

Këtë ese e bleva dhe lexova kur u botua në maj, pothuajse në fillim të pandemisë. Unë me të vërtetë doja të lexoja Zizek por mendoj se kam bërë librin e gabuar për t'iu afruar më shumë. Të paktën shpresoj se ishte libri dhe jo autori.

Intuita ime më tha se Nuk ishte ide e mirë të lexonit një libër rreth COVID-19 dhe pandemisë në fillim të tij. Ai kishte të gjitha shënjestrat e të qenit mbledhës parash. Por nga ana tjetër mendova se duke qenë nga një filozof i njohur do të doja të merrja diçka cilësore. Unë ende mendoj se ishte e mundur të krijohej një gjykim i mirë edhe në ditët e para të pandemisë. Edhe pse nuk bazohet në atë që kishte ndodhur, po duke analizuar skenarë të ndryshëm, katastrofa të së kaluarës, etj.

Realiteti është se libri ka qenë një zhgënjim i madh që Unë nuk rekomandoj askënd. Pothuajse një shaka.

Vazhdoni të lexoni

Një histori e Spanjës nga Arturo Pérez-Reverte

Një histori e Spanjës nga Arturo Pérez-Reverte

Këtë libër e mora nga biblioteka (mund ta blini në Amazona) Fillova të lexoj dhe vura re diçka të çuditshme. Kishte një stil të çuditshëm, kapituj shumë të shkurtër, gjuhë shumë të rastësishme dhe shumë ironi. Ata dukeshin si artikuj në vend të një libri. Unë prisja diçka të ngjashme me të Historia minimale e Spanjës nga Juan Pablo Fusi, por gabova.

Dhe në të vërtetë, thjesht leximi i kopertinës së pasme (diçka që nuk më pëlqen ta bëj) konfirmoi dyshimin. Një histori e Spanjës, është një përmbledhje e artikujve që Arturo Pérez-Reverte ka botuar për më shumë se 4 vjet në kolonën e tij Marque de Mar të shtojcës XL Semanal.

Nëse nuk e keni lexuar kurrë kolonën e tij të javës, dua të them këtë:

E keqja ishte se Sagunto, një ish koloni greke, ishte gjithashtu një aleat i Romakëve: disa gjela që në atë kohë - shekulli i tretë para Krishtit, e merrnin parasysh atë - po fillonin të bënin karamele në Mesdhe. Sigurisht. Një zog i shquar ishte i përfshirë, me luftëra dhe të tilla.

Vazhdoni të lexoni

Lavdërime për ngadalësinë e Carl Honoré

Librin nuk e kam pëlqyer dhe nuk e rekomandoj. Unë filloj i fortë. Sa keq që ishte leximi im i parë i vitit. Dhe kjo më ndodh për të mos filluar leximin e vitit Dobia e padobishme, një traditë 2 vjeçare që nuk do ta lë të humbas.

Sa i përket librit të Honoré, mendoj se ka më shumë se gjysmën e faqeve të mbetura. Kam debatuar nëse duhet ta shkruaj këtë përmbledhje apo jo, por meqenëse ka gjithnjë gjëra pozitive, i lë këtu të shkruara në rast se në të ardhmen dua të rishikoj një temë që ka tërhequr vëmendjen time. Le të bëhet ky blog kujtimi im.

Vazhdoni të lexoni

Tirania e komunikimit nga Ignacio Ramonet

Rishikimi i tiranisë së komunikimit nga Ignacio Ramonet

Kohë më parë kam lexuar Si e shesim biçikletën një libër që Ignacio Ramonet shkroi së bashku me Noam Chomsky dhe që atëherë u magjepsa. Për Chomsky-un kam vazhduar të lexoj disa nga veprat e tij, por për Ramonet nuk e kisha bërë deri më tani. Dhe shkon direkt në seksionin tonë libra.

Tirania e komunikimit është një ese mbi funksionimin e masmedias në shoqërinë tonë. Duke u përqëndruar në rolin e televizionit.

Vazhdoni të lexoni

Libraria e Penelope Fizgerald

Romani Libraria e Penelope Fitzgerald

Libraria është një roman i shkëlqyeshëm i Penelope Fitzgerald. Ky botim i shkëlqyeshëm i Impedimenta (si gjithmonë) ka një përkthim nga Ana Bustelo dhe Postface nga Terence Dooley. Te le a lidhje për të redaktuar.

Në librari, Penelope Fitzgerald tregon historinë e Florence Green, një e ve që dëshiron të ngrejë një librari në një qytet të vogël, Hardborough, ku ajo jeton për 8 vjet. Setshtë vendosur në vitin 1959, siç kemi thënë në një fshat të vogël peshkimi në Angli.

Vazhdoni të lexoni