Carolina Reaper ose Carolina Reaper

Carolina Reaper ose Carolina Reaper

El Carolina Reaper ose Carolina Reaper ishte speci më i nxehtë në botë në 2013 me një vlerë prej 2 Njësitë Scoville, edhe pse diapazoni normal i tij varion midis 220 dhe 000 në varësi të shkalla scoville. Një zemërim i vërtetë që do ta bëjë atë të pangrënshëm. Tani ka varietete të tjera pikante si Pepper X.

Isshtë një larmi e Kokrra e kuqërremës konkretisht HP22BNH të marrë nga Ed Currie nga kompania Kompania PuckerButt Pepper. Isshtë një ndërthurje mes djegës Habanero dhe Naga Bhut Jolokia (të cilën unë isha gati për të blerë këtë vit në një çerdhe)

Bimë speci Carolina korrëse (kapsollë chinense)

Pa e parë frutin është i padallueshëm nga varietetet e tjera të Capsicum Chinense siç është Habanero ose kajen.

speca djegës ose madhësi korrëse karoline

Në imazhin e mësipërm ju mund të shihni madhësinë krahasuar me një monedhë 10 cent. Në përgjithësi janë speca të vegjël djegës.

Unë ju lë si kanë kaluar vitet e ndryshme të kultivimit dhe idetë që kam për vitet e ardhshme.

Likeshtë si të kesh ferr në gojën tënde. Unë e konsideroj atë një djegës të rrezikshëm. Duhet të jesh i kujdesshëm me fëmijët, i kujdesshëm kur e prek, kur e pret, i kujdesshëm nëse ia dhuron një shoku etj.

Duke u rritur nga fara

Këtë vit unë kam mbjellë disa bimë nga farat që bleva në ebay. Për vitet e ardhshme unë tashmë kam farën time :)

2019

Unë mbjell farat në 27 Dhjetor (2018) dhe përkundër faktit se ato janë mbirë shumë shpejt, zhvillimi i bimës ka ngecur dhe ato nuk janë rritur dhe pjelluar deri në Shtator, pasi shtova azot dhe fosfor në korrik.

Unë i kam mbledhur frutat më 27 dhjetor 2019, domethënë saktësisht 1 vit pas mbjelljes së farës. Nuk e kam të qartë pse. Supozohet, siç thonë ata, që nga koha kur mbjellim derisa të ketë spec djegës kalojnë 3 muaj por në këtë rast më ka marrë 1 vit i tërë.

Rendimenti është shumë më i ulët se me habaneros ose kajenën. Unë kam marrë vetëm 11 djegës nga një kaçube dhe 4 nga tjetri. E treta që shkoi përpara nuk ka dhënë asnjë fryt.

korrës i vogël i karolinës me formën e saj karakteristike

Nëse pasi prekim lulen ose djegësin e vogël me gishtin e thithim atë ose prekim kruarjen e syve. Kullon kapsaicinë.

I gjithë cikli ka qenë në një tenxhere. Unë dua të shoh nëse shkon më mirë dhe më shpejt duke e mbjellë në tokë.

2020

Do të kem përsëri disa bimë të bazuara në farë të freskët pasi që është shumë e vështirë të gjesh fidanë.

Po mendoja të mbillja përsëri dhe tani kam dyshime. Sepse duhet të jem mjaft i kujdesshëm me Carolina Reapers, për të parë nëse gjej vërtet një përdorim për të dhe nëse jo, si përvojë do të jetë e mjaftueshme.

Farat e vitit të kaluar nuk dalin. Unë kam pasur 2 shkurre nga viti i kaluar që kam mbjellë në kopsht. Ata kanë vuajtur shumë që nuk kanë mundur ta kurojnë me pandeminë dhe në fund unë nxora vetëm 1 spec. E ruaj për fara të freskëta në rast se vendos të mbjell

2021

Ndoshta mbillni 1 ose 2 grumbuj për të mbajtur farat

Përdorimet dhe idetë

Unë lë një artikull me disa nga përdorimet e djegësave të ndryshëm që vijnë në mendje.

Nuk është një pikante normale. Siç thashë, ngrënia e këtij djegës do të jetë praktikisht e pamundur. Në nivelin e kuzhinës, dua ta provoj duke e lënë të marinohet në vaj ulliri dhe më pas të përdor vajin.

Por otro lado Unë rrit korrësen e Karolinës sepse dua ta provoj si një fungicid. Ju mund të bëni një insekticid bazuar në kapsaicinën tuaj.

Dhe mund të mendoj edhe për një gjë.

3 komente për «Carolina Reaper ose Carolina Reaper»

 1. E mbolla për të bërë vaj djegës, gjë që më pëlqen te picat dhe makaronat.
  I pres në gjysmë dhe i le të thahen
  Pastaj marr një shishe vaj, luledielli ose ulliri, dhe vendosi disa speca djegës (vite më parë e bëra me buht jolokia), vetëm këtë vit mbolla Carolina Reaper, dhe më dha disa speca djegës, Shiko. Nuk e kam bërë akoma.
  Vlen të provohet

  përgjigje
  • Përshëndetje Daniel. Edhe vajin e bëj. Unë e kam bërë me habanero dhe me Carolina Reaper. Të thumbon shumë, ki kujdes kur e trajton, nëse mund, vish doreza sepse posa të prekësh mukozat (hundën, sytë etj.) Do ta kesh të vështirë.

   Ti me thua si je

   përgjigje
 2. Përshëndetje. Unë kam mbirë bimën e korrjes së karolinës në kontejnerë (majonezë me diametër 0,20 dhe lartësi 0,22. Bleva frutat në ebay dhe mora farat (i përdor frutat në bërjen e turshive). Në rastin tuaj, çfarë madhësie tenxhere keni përdorur dhe në cilën lartësi u rrit bima? Nga ana tjetër, a është një bimë që jep përsëri fruta apo është një prodhim i vetëm? Çfarë lëndësh ushqyese përdorni (nëse i bëni).
  Nga ana tjetër, unë jam gjithashtu duke pritur për frutat e specieve të tjera të tilla si speci i verdhë, piper limo, djegës dhe spec djegës (të cilat kanë capsaicin) edhe pse paralelisht kam koriandër, majdanoz, domate dhe hudhër (bimë rritur në tenxhere në Tarracën time). Nëse ka ndonjë mënyrë, unë do t'ju dërgoj foto në lidhje me të. Faleminderit për ndarjen e përvojës tuaj.

  përgjigje

Lini një koment