Kush jemi ne

Emri im është Nacho dhe unë jam një Inxhinier Industrial nga UPV (Universiteti Politeknik i Valencias)

Në këtë faqe në internet do të diskutoj tema që më kanë interesuar gjithmonë dhe në të cilat nuk jam thelluar kurrë, për shkak të mungesës së kohës dhe parave ...

Edhe pse është e vërtetë që tani nuk kam kohë dhe para, por kam më shumë dëshirë, të cilën të paktën e kompenson.

Kështu që unë do të flas për:

 • Aeromodelimi
 • kometat
 • papiroflexia
 • Eksperimentet
 • etj

Unë shpresoj se ju pëlqen

histori

Ikkaro lindi në qershor 2006… si një projekt për të folur objekte fluturuese; qiftet, bumerangët, pajisje radio-kontrolli, Etj

Prandaj emri i saj lidhet me Icarus el djali i Daedalus, të cilët shpëtuan nga burgu i tyre me krahë të bërë nga pendë dhe dylli. Dhe gjatë fluturimit të tij Icarus filloi të ngjitej drejt diellit, derisa dylli në krahët e tij të shkrihej.

Sikur të kishte menduar se do të përfundonte duke qenë ai që është sot, ai mund të kishte zgjedhur një emër tjetër.

Në ditët e tij të hershme, ne kemi shkruar disa artikuj dhe informacione në lidhje me qiftet dhe bumerangët dhe uebi u braktis për gati dy vjet, derisa ne të rifillojmë projektin dhe ai është bërë një përzierje midis një blog se si të bëjmë ose si të bëjmë dhe të gjitha llojet e kurioziteteve dhe projekte në shtëpi.

Nëse jeni të interesuar të dini më shumë për ne, ju keni pjesën e Kulturës, dhe pak nga pak ne do të rishkruajmë historinë tonë.

Histori Logo Ikkaro

Autori i logo ikkaro është Alejandro Polando (alpoma) nga Teknologji e vjetëruar, i cili fitoi konkursin e logos që ne festojmë përmes https://en.99designs.es/logo-design/contests/logo-blog-experiments-7757/entries

Sipas fjalëve të krijuesit të saj, logoja përfaqëson
një raketë me një prekje fëminore që dëshiron të shprehë përzierjen e pasionit dhe naivitetit që zakonisht është e nevojshme kur bëhet fjalë për kryerjen e të gjitha llojeve të shpikjeve në shtëpi

 

logo blu ikkaro
 
logo e bardhë ikkaro
 

A doni të dini gjithçka në lidhje me Ikkaro?

E themeluar në vitin 2006 për të folur fillimisht rreth veglave fluturuese, ajo shpejt u bë një vend për të lëshuar gjithçka që doja rreth DIY, vegla, receta dhe gjëra të vogla.

Në seksionin ne mbledhim një seri artikujsh nga kur kemi folur për ueb, ka gjithnjë e më pak. Vite më parë kemi biseduar për statistikat, idetë për projekte të tilla si forumi, komunitetet, kur kemi mbyllur forumin, kur jemi kthyer në prill dhe ta mbyllim, hahaha, por edhe për lotari, fituesit e saj, etj etj.

Dhe është se më shumë se 10 vjet japin për shumë, të provojnë shumë gjëra dhe të shohin se çfarë funksionon që nuk funksionon dhe çfarë duhet të ndryshohet. Ose thjesht mbyllja e gjërave për të cilat nuk ishte koha e duhur.

Nëse jeni kurioz për projektin, zhytuni pak në atë që ju lëmë dhe nëse keni ndonjë pyetje, mos hezitoni të pyesni ;-)

Unë nuk e di nëse sot ka kuptim kjo pjesë ose nëse është më mirë të lëmë gjithçka të rrotulluar mirë dhe të mbyllur në një post të vetëm dhe të azhurnohet siç është e nevojshme. Do t'i jap një rrotullim kësaj në rast se bëj një super histori të Ikkaros në këto 12 vjet dhe atyre që kanë mbetur

Këtu keni historinë, figurat, stafin tonë ... Gjithçka për atë që jemi

Ne kemi punuar për një projekt të ri për një kohë të gjatë dhe më në fund mund të bëjmë një para-lëshim.

Ky është Deddalus, a shtëpi botuese e specializuar në DIY, si ta bësh, bëje vetë, shkencë dhe teknologji.

Redaksia e specializuar në DIY

Ne besojmë se ka një mungesë të rëndësishme të këtij lloji të përmbajtjes në gjuhën tonë dhe ne duam të ofrojmë libra dhe monografi mbi DIY, shkencë dhe teknologji, të cilësisë më të lartë dhe me detajet më të mëdha të mundshme.

Në mungesë të konfirmimit të katalogut, ne mund të komentojmë në disa pika të rëndësishme.

 • Të gjithë librat / monografitë do të jenë falas DRM
 • Për çdo libër të blerë, ju do të keni qasje në çdo format elektronik në të cilin ne e botojmë atë (pdf, epub, mobi, etj) dhe në çdo azhurnim që bëjmë.
 • Përveç shitjeve individuale, ne do të punojmë me pajtime vjetore shumë të lira.

Nëse dëshironi të jeni të vetëdijshëm për të gjitha lajmet nga botuesi. Hyni në Deddalus dhe regjistrohuni në gazetën.

Çdo pyetje që keni mund të na shkruani kontaktoni@deddalus.com
Në Ikkaro kemi llogari të hapura kryesore rrjetet sociale. Ne nuk postojmë të njëjtën gjë në të gjitha rrjetet sociale. Secili ka ekosistemin e tij dhe ne përshtatemi me përmbajtjen që na përshtatet më së miri.

Këto janë vendet ku jemi më aktivë

Ne po shohim me sy të mirë

 • Medium

Ne gjithashtu kemi krijuar si provë edhe pse nuk i përdorim ato tani.

Nëse ju mungon ndonjë nga ato që merrni pjesë dhe / ose dëshironi të rekomandoni një ndryshim. Lini një koment.

Ne do të presim për ju

Gjatë më shumë se 7 viteve të jetës, ky blog ka pësuar shumë, shumë transformime, veçanërisht në nivelin e dizajnit dhe funksionalitetit, por gjithmonë duke punuar me Drupal.

Blog ikkaro shkon për të punuar në wordpress

Këtë herë gjërat kanë qenë më serioze. Ne kemi ndryshuar menaxherin e përmbajtjes nga Drupal në WordPress.

Unë e di se ajo për të cilën interesohen ndjekësit e Ikkaro është që përmbajtja cilësore vazhdon të ofrohet dhe shumë më shpesh. Kështu që detajet dhe arsyet e migrimit shkojnë në fund të artikullit. Këtu janë përmirësimet që ne kemi përfshirë dhe ato që ne presim.

Çfarë mund të presësh nga tani e tutje?

Migrimi më ka marrë shumë kohë. Tani e tutje dhe megjithëse duhet të vazhdojmë të lëmojmë "detajet" shpresoj rifillojnë botimin e artikujve.

 • Ideja gjatë këtij viti përveç vazhdimit të botimit do të jetë rishikoni përmbajtjen "më dembel" të blogut dhe rishkruajeni, komentoni mbi të ose në rastin e listave, azhurnoni ato. Kështu që çdo artikull i Ikkaro është shumë interesant.
 • Gjëja më e jashtëzakonshme me siguri është se komentet funksionojnë përsëri. Padyshim një lajm i mrekullueshëm që na ka munguar se ato ende moderohen para se të botohen.
 • Motori i kërkimit punon përsëri. Shtë në krye të blogut.
 • Ne kemi version i ri për celular dhe tabletë shume e ftohte Kontrolloje ;-)
 • Me migrim ne e kemi fshirë forumin dhe shumë faqe që erdhën nga kur i lejonim të gjithë të shkruanin dhe nuk kontribuuam asgjë. Ne kemi lënë të integruara ato që janë interesante.
 • Ne jemi duke shkuar tek ristrukturoni të gjitha kategoritë, caktoni artikuj dhe krijoni faqe specifike të uljes për të shfaqur përmbajtjen në një mënyrë më të rregullt dhe për të lehtësuar përdorshmërinë e faqes.
 • Ne besojmë se problemi i imazheve është zgjidhur me pajtimin në lajmet e gazetës. Abonohuni nëse dëshironi dhe merrni në emailin tuaj lajmet që po botojmë
 

 

 

Kemi shumë detaje për të përmirësuar. Isshtë e lehtë për ju të gjeni gjëra të çuditshme, migrimet nuk janë kurrë të lehta sidomos për vendet e mëdha, kështu që po ju raportoni problemet Do ta vlerësoj.

Nëse nuk na ndiqni në rrjetet sociale mund ta bëni, ne ofrojmë përmbajtje të ndryshme në secilin rrjet social :)

Ne gjithashtu vetëm filloi një revista flipboard kushtuar DIY.

Rreth migrimit nga Drupal në WordPress

Për ata që janë të interesuar për të gjitha këto gjëra. Po, në fund e braktis Drupalin tim të dashur. Blogu ka qenë përmes Drupal 5, 6 dhe 7 dhe unë kam mësuar duke bërë shumë testime në vend (një gabim i madh)

Në fund, menaxherët janë mjete dhe ne duhet të përdorim atë që i përshtatet më mirë nevojave që kemi. Ajo që është me të vërtetë e rëndësishme është ajo që ne bëjmë me këto mjete dhe mundësitë që ato na ofrojnë. Ne kalojmë në WordPress:

 • për të përfituar nga njohuritë e Blog Lajme. Unë punoj këtu. Ne menaxhojmë 200 blog, të gjitha në wordpress dhe kemi një ekip zhvilluesish, SEO dhe specialistë në tema të ndryshme të cilët janë të përkushtuar në përkëdheljen dhe përmirësimin e vazhdueshëm të blogeve dhe atë që dëshironi t'ju them, është turp të harxhoni gjithë këtë njohuri dhe duhet të gjej jetën time për të mësuar se si ta bëj atë në Drupal.
 •  Sepse ka më shumë informacion dhe ndihmë si në Spanjisht dhe në Anglisht. Duhen shumë për të gjetur gjëra të caktuara për Drupal dhe shumë për t'ju ndihmuar. Unë nuk jam një programues apo dizajner, apo diçka e tillë dhe duhet të gjej jetën time për të përmirësuar blogun. Dhe megjithëse e dua akoma Drupal, e vërteta është se thjeshtësia e wordpress-it është një pikë e shkëlqyer në favor të tij.

Migrimi ka qenë i ngadaltë dhe i dhimbshëm. Unë kam bërë disa migrime nga Drupal në WordPress, gjithmonë nga bloge me një përdorues dhe me një lloj të vetëm të përmbajtjes. Gjithashtu gjithmonë Drupal 5.x dhe 6.x në wordpress 3.x por me Drupal 7 kam pasur probleme dhe ka përzier përmbajtjen me titujt dhe autorët, përveç që duhet të menaxhoj urlët, të cilat nuk i kemi automatizuar.

Shumë punë manuale por mendoj se rezultati ia ka vlejtur.

Përzgjedhja e logove

Sonte në orën 00.00 ka mbaruar afati për dorëzimin e logove për konkursin dhe ata ende po na dërgojnë.  

E vërteta është se shumë prej atyre që kanë dërguar janë shumë të mirë dhe unë do të doja të të pyesja se cilën ose cilën ju pëlqen më shumë. Me fjalë të tjera, ai integron me blogun dhe forumin dhe përfaqëson pak nga kjo faqe në internet.

Ju lë 8-tën që deri më tani më kanë pëlqyer më shumë. Ato janë në rend alfabetik jo sipas radhës së preferencës

1.Alpoma

logo e dërguar nga alpoma

2.- Crodesigner

logo e paraqitur nga crodesigner

3.- Lordët e errët

logo e paraqitur nga zotër të errët

4.- Hugo Louroza

dërguar nga hugo louroza

5. Jamie Shoard

6.- E dyta e Jamie Shoard

7.- Zonja Ligeia


8.- Projektimet Siah

Ju mund të shihni të gjitha logot e dërguara nga http://99designs.com/contests/7757

Nëse ju pëlqen një që nuk është këtu, mund ta komentoni, edhe pse në parim fituesi do të zgjidhet nga këta.

Përshëndetje dhe faleminderit paraprakisht për mendimin tuaj 


3 komente në «Rreth Nesh»

 1. Pershendetje, emri im eshte Jose Luis dhe me pelqejne shpikjet, gjithmone kam menduar per gjera, ide etj ... Kam bere disa shpikje qe kam ne shtepi si p.sh. nje sistem rigjenerimi uji per dush dhe lavaman per tualet, makineria ime vetjake. Marcianitos dhe disa ide që nuk i kam filluar sepse nuk përqendrohem mirë me ta, nëse këtu mund t'i shpreh dhe t'i ndaj ato mendoj se do të doja shumë.
  Ju faleminderit.

  përgjigje
 2. Përshëndetje. Shpresoj se jeni mirë. Unë po ju shkruaj nga Republika Dominikane. Dhe në të vërtetë unë jam një nga ata që interesojnë në këtë projekt makine CNC. Unë jam civil. Por jam i varur nga prodhimi i kabineteve dhe dizajni. Unë jam duke u përgatitur kompania ime dhe unë kam bërë pothuajse të gjitha makineritë ... Unë e bëj atë sepse dua t’i provoj vetes se çfarë jam. Paratë nuk kanë qenë problemi për mua për të blerë të gjitha makineritë. Unë gjithmonë kam dashur ta bëj që kur isha një fëmijë. Unë madje bëra një specialitet në metalurgji. të bëj të gjitha makineritë e mia me firmën time. Dhe të betohem, djalë i mirë ... tani le të merremi me biznes ... nëse dua të bëj të njëjtën makineri në një shkallë industriale, çfarë lloj motorësh mund të përdor? Kizas njëjtë? Por me tension të lartë 220 -110v.

  përgjigje

Lini një koment