Truket dhe hacks për të marrë fotografi

Unë e gjej veten a Video e trukeve të fotografisë së Cooph dhe duke tërhequr fillin unë përfundoj të pajtohem kanali yt në YouTube dhe duke u mahnitur me thjeshtësinë e mashtrimeve që ai përdor dhe rezultatet që ato marrin.

Hack dhe hacks fotografisë shtëpi

Ajo që na mëson është të marrim efektet e mahnitshme guxon të provojë gjëra të reja dhe me shumë imagjinatë. Megjithëse sigurisht, në fund të fundit unë imagjinoj se rezultatet e marra në zbatimin e të njëjtave mashtrime të përdorura nga një profesionist dhe një amator do të jenë josemale. Unë mendoj se kjo do të jepte për një listë të «pritshme / realitetit» që ne dëshirojmë ta shohim aq shumë

Dhe ne e shfrytëzojmë rastin të grupojmë të gjitha tonat Punë praktike në të njëjtën pjesë me 4 artikuj të Fotografi DIY, por ne tashmë kemi disa hile të tjera në listë.

Truket për të bërë foto me smartphone

Kthejeni celularin tuaj në një makinë krijuese. Na ofron 7 truke.

Panodash, efekti i fotove panoramike

 • panodash, e cila është një teknikë për të treguar të njëjtin person disa herë brenda një foto panoramike, kur shihni se si ekzekutohet është vërtet argëtuese.
 • Makinë Pano, panoramike me makinën në punë,
 • përdorim dylbi për foto, një klasik që mendoj se të gjithë e kemi provuar.
 • Krijo një makro lente me një pikë uji. Ky më ka bërë përshtypje edhe pse jo më shumë se Panodash, jo shumë kohë më parë u larguam si të bëni foto makro me telefonin tuaj dhe një lupë.
 • Perdor nje drita e diellit të makinës si reflektor për portrete.
 • Tripod dhe shkas shtëpie. Me disa kartona ne bëjmë një trekëmbësh të thjeshtë dhe përdorim butonat në kufje për të shkrepur fotot dhe të jemi në gjendje të bëjmë selfie pa treguar krahët. Kjo funksionon në një iPhone 5, por nuk e di nëse fotografitë mund të shkrepen në të njëjtën mënyrë në ndonjë Android.
 • bëj foto nën ujë. Ndoshta më e ftohta, e vendos celularin tonë në një gotë që mund të marrim imazhe që shihen gjysma nën ujë, gjysma sipër, të dobishme edhe në rastin kur celulari ynë është i zhytur.

7 hacks për të marrë fotografi

Këto truke janë bërë për kamera refleks, megjithëse janë gjithashtu shumë të thjeshta, por shumica janë për filtrat dhe lentet.

 • Merrni një timelapse në lëvizje me një kohëmatës të kuzhinës. E thjeshtë dhe mbresëlënëse.
 • Krijo filtroni me letër celofani pikturuar me ngjyra të ndryshme.
 • Vendosni vazelinë në filtrin e lenteve për të turbulluar imazhin ku të duam.
 • Krijoni një shpërndarës për blicin me një gyp ose kuti dreke
 • Përdorni një saldimi i xhamit për të marrë turbullira në ujë me ekspozime të gjata.
 • Bëni një trekëmbësh me tel. Ideja është që të lidhim një litar në kamerë në mënyrë që të mund t'i shkelim nga këmbët dhe duke e mbajtur të tendosur na ndihmon të rregullojmë pozicionin e kamerës në mënyrë që ajo të mos lëvizë. Një teknikë interesante që sigurisht na jep më shumë qëndrueshmëri
 • Krijoni një filtroni duke prerë një karton, për shembull në një trekëndësh, në mënyrë që në turbullira dritat të shfaqen me këtë formë.

Truket e fotografisë me objekte shtëpiake

Përdorimi i objekteve shtëpiake për të marrë fotografi interesante.

 • Ne përdorëm një mbajtëse birre (nuk kam parë ndonjë gjë të tillë këtu) për të krijuar mbrojtje për synimet tona.
 • Përdorni një tjegull e zezë për fotot e produktit. Pllaka pasqyron produktin dhe nëse përdorim edhe një ekspozim të gjatë (8 sekonda ISO 100 f14) dhe kalojmë pas tabletës tonë me disa drita neoni, do të marrim rezultate mbresëlënëse. Nga këtu ju vetëm duhet të luani me imagjinatën tuaj.
 • Bëni foto përmes një topi kristali. Rezultatet spektakolare të garantuara ;-)
 • Flakërues aerosoli, nisni një avion zjarri me një aerosol ndërsa bëjmë foton. UAU. Ata do të duken si Daenerys e vërteta të Stuhisë të përfshira në flakë ;-) Siç mund ta imagjinoni kjo mund të jetë pak e rrezikshme.
 • Bëni një filtër me çorape. asgjë më shumë për të shtuar
 • Perdor nje pasqyrë për të reflektuar dritën për personin për të cilin bëjmë fotografinë.
 • Një tub me dritë fluoreshente. Në video bashkohet një në formë unaze 40W

Platforma panoramike

Dhe pa i përket të njëjtit autor po ju lë kaq thjeshtë platformë panoramike bërë me një timon.

Megjithëse duke parë videot gjithçka kuptohet në mënyrë të përsosur pasi nuk ka zë, unë kam vendosur të komentoj për hilet që ai përdor për t'iu referuar gjithnjë atyre. Përveç kësaj për të ruajtur një lloj rezervë të përmbajtjes video. Pas 8 vitesh shkrim në Ikkaro, disa artikuj e kanë humbur dobinë e tyre sepse videoja është zhdukur nga YouTube për disa arsye. Dhe megjithëse mundemi shkarkoni video në Youtube, Nuk mund ta ngarkoj më vonë në mënyrë që njerëzit t'i shohin përsëri.

A dini ndonjë këshillë tjetër kur bëni fotografi?

4 komente në «Truket dhe hacks për të marrë fotografi»

 1. Butonat e kufjeve bëjnë të njëjtën gjë në android. Thjesht duhet ta aplikoni në cilësimet e kamerës. E përdor nëse dua të bëj një foto natën dhe nuk kam një trekëmbësh për telefonin

  përgjigje

Lini një koment