Një ide e caktuar e botës nga Alessandro Baricco

Rishikimi dhe shënimet e A Ide të caktuar të Botës nga Alessandro Baricco

unë lexoj Seda y Tokat e kristalta nga Alessandro Baricco shumë vite më parë. Të parën e kam rilexuar shumë herë, të dytën më ka humbur në kujtesë, por e vlerësoj shumë këtë autor. Kështu që kur pashë këtë libër vlerësimi në bibliotekë nuk e mendova. Më pëlqen të shoh se çfarë lexojnë njerëzit që lexoj :)

Një ide e caktuar për botën është një libër me përmbledhje librash. Jo nga librat që ju pëlqejnë më shumë, por nga librat që ju kanë pëlqyer në një periudhë afërsisht 1 vjeçare. midis 2011 dhe 2012.

Janë 50 libra, secili me një përmbledhje prej rreth 3 faqesh, ku ai na tregon përshtypjet e tij, komplotin ose një histori në lidhje me librin. Shtë një libër me libra, një zhanër në të cilin mund ta përfshijmë 84, Rruga Charing Cross.

Të gjitha të shkruara dhe të treguara në një mënyrë vërtet delikate.

Unë nuk jam duke shkuar për të zgjatur veten time. Unë shkruaj vetëm librat që ju rishikoni dhe cilët më kanë interesuar në rast se i gjej në bibliotekë ose me një çmim të mirë.

Çfarë dinë të bëjnë intelektualët?

Ata dinë t’i emërtojnë gjërat

Krista ujku

Libra që më kanë interesuar

 1. Rrënjët e Romantizmitnga Isaiah Berlin
 2. Pluhuri Amerikannga Richard Brautigan
 3. Ushtrime Shpirtërore dhe Filozofi Antikenga Pierre Hadot
 4. Vizita e mjekut të dhomësnga Per Olov Enquist
 5. Demokracia: Cosa può fare uno scrittore?, nga Antonio Pascale dhe Luca Rastello
 6. Gratë në shekullin e XNUMX-tënga Edmond dhe Jules Goncourt
 7. Zbrit Moisinga william Faulkner
 8. Bletët dhe merimangat: Grindja e të Parëve dhe Modernëvenga Marc Fumaroli
 9. Magellan: Njeriu dhe vepra e tijnga Stefan Cvajg
 10. Princesha e fejuarnga William Goldman
 11. Fatkeqësinga JM Coetzee
 12. Askund. Dikunga Christa Wolf
 13. Gatoperdonga Giuseppe Tomasi di Lampedusa
 14. Tregimet e plota perëndimorenga Elmore Leonard
 15. Parthenonnga Mary Beard
 16. Një histori prekëse, e mahnitshme dhe e shkëlqyeshmenga Dave Eggers
 17. Në shtëpi. Një histori e shkurtër e jetës privatenga Bill Bryson
 18. Ligjërimi i metodësnga Dekarti
 19. Mëngjesi në Tiffany'snga Truman Capote
 20. Në oborrin e ujkutnga Hilary Mantel
 21. Die Kultur der Niederlagenga Wolfgang Schivelbusch
 22. Melankolianga jon Fosse
 23. Heretiku dhe oborrtari. Spinoza, Leibniz dhe fati i Zotit në botën modernenga Matthew Stewart
 24. Historitënga Herodoti
 25. 2666nga Roberto Bolaño
 26. Perandoria e parezistueshmenga Victoria de Grazia
 27. Napoleon në Moskënga Anka Muhlstein

Libra që nuk më kanë interesuar

 1. E hapur Kujtimetnga Andre Agassi
 2. Kitteridge ulliringa Elizabeth Strout
 3. fantozi totalnga Paolo Villaggio
 4. Anatomia e një çastinga Javier Cercas
 5. Storia delle idee e kalciumitnga Mario Sconcerti
 6. Lufta e Peloponezitnga Donald Kagan
 7. Trilogjia Adamsbergnga Fred Vargas
 8. Trilogjia e urtë e shekullit: Fontana derdhet, kjo natë e vërtetë, Kushëriri Rosamund, nga Rebecca West
 9. Bangkoknga Lawrence Osborne
 10. Hyjnore Suzanne Lenglen, tenistja më e mirë në botënga Gianni Clerici
 11. Shtëpia e bukurosheve që flenënga Yasunari Kawabata
 12. Padre Pio. Miracoli dhe politika nell'Italia del Novecentonga Sergio Luzzatto
 13. Luftëtari në hijenga Inka Parei
 14. Lekuranga Curzio Malaparte
 15. Një romancë në tre këmbë. Kërkimi Obsesiv i Glenn Gould për Piano Perfectnga Katie Hafner
 16. Kohë të vështiranga Charles Dickens
 17. Plazhi Chesilnga Ian McEwan
 18. Fjalori i Djallitnga Ambrose Bierce
 19. Klaus dhe Lukasnga Agota Kristof
 20. Kultura naziste. Jeta intelektuale, kulturore dhe shoqërore në Rajhun e Tretënga George L. Mosse
 21. Le scimmie dukej padashur duke përdorur dalla gabbianga Dario Voltolini
 22. Pagesa e së shtunësnga Beppe Fenoglio
 23. Autobiografianga Charles Darwin

Shënime të tjera

Më zbavit kur ai jep pikëpamjen e tij për romanet kriminale ose trillet dhe komentet që ai nuk e sheh humorin kur duhet të presë për të lexuar një libër të tërë vetëm për të zbuluar se kush është vrasësi.

Dhe kur komenton se nuk do të lexojë më romane, vetëm ese, se dëshiron libra që i mësojnë diçka. Megjithëse, siç e shohim në historinë e tij, ai vazhdon me romanet. Por kjo frazë na sjell shumë kujtime, sepse është ajo që na mësonte mësuesi i filozofisë në shkollën e mesme. Lexoni gjithashtu gjëra që ju mësojnë diçka. Dhe me moshën, unë kam kaluar nga mos leximi i ndonjë ese në zhanrin që dominon leximin tim.

Diçka që më pëlqeu shumë dhe që ende e vë në "vlerësimet" e mia është se fillon duke thënë se si erdhi deri tek ai libër. Sepse dikush ju rekomandoi, sepse e patë kopertinën dhe ju pëlqeu, sepse e lexuat në një revistë, etj. Më interesoi shumë kjo mini anekdotë me të cilën ai fillon të flasë për secilin libër.

Lini një koment