Pantografi për përpunimin e drurit

Un pantograf është një mekanizëm i artikuluar i bazuar në paralelogramet. Zakonisht përdoret për të riprodhuar figura, ose zmadhoni një vizatim ose kopjoni atë duke përdorur udhëzues dhe një strumbullar. Shtë mjeti ideal për të kopjuar vizatimet, dhe për të përdorur shabllone për të bluar një sipërfaqe. Me pantografin ne jo vetëm që do të kopjojmë një shabllon por gjithashtu na lejon të zmadhojmë ose zvogëlojmë vizatimin në shkallë.

Pantograf i bërë nga shtëpia

Matthias wandel de Veshje druri.ca ka krijuar të tijën pantograf për përpunimin e drurit.

Nëse nuk jeni i sigurt se si funksionon, shikoni videon e mëposhtme, e cila është një shembull shumë i mirë i përdorimit të pantografit, ne e shohim atë në prodhimin e zareve prej druri.

Suscríbete në listën tonë korrekt

Gjëja e vështirë për pantograf është modeli, ndërtimi është mjaft i thjeshtë, këtu lë disa fotografi të asamblesë, video dhe disa lidhje që mund t'ju ndihmojnë të bëni vetë pantografin tuaj. Kushtojini vëmendje detajeve ...

Ne fillojmë me planet, në këtë rast ato janë hartuar në shkallën 1: 1 për të qenë në gjendje t'i përdorin ato si një model për të prerë copat.

plane të bëra me pantograf

Pasta e prerë tashmë sharra e bandës.

prerja e pjesëve me sharrë shiriti

Në fund, pas shumë prerjes, shpimit dhe ngjitjes, ne do të marrim sa vijon.

Pantografi i bërë prej druri

Video e ndërtimit të Pantografit

Një tipar që më pëlqen në lidhje me këtë pantograf, është se përveç riprodhimit të pjesëve në shkallë 1: 1 ne mund të ndryshojmë shkallën. Shikoni cilësimet për 1: 2 dhe 1: 3

Pantografi i vendosur në shkallën 1: 2

Dhe tani shikoni nga afër, konfigurimin në 1: 3

Pantografi i vendosur në shkallën 1: 3

Interesante, apo jo?

Ju mund të shihni më shumë projekte të bëra me Pantograph në Mjete druri

Duke parë imazhet ne mund të ndërtojmë Pantograf-in tonë, më keq nëse e dëshironi shumë më lehtë, mundeni blini të gjitha planet në shkallën 1: 1  me udhëzime montimi dhe prodhimi

Nëse ndërtoj një, do t'ju lë të gjitha informacionet në blog :)

28 komente për "Pantograf për punë me dru"

 1. Të nderuar zotërinj, Unë ju përgëzoj për informacionin në lidhje me panografin e drurit, nëse do ta vlerësoja, do të më dërgoni planet më të plota se si e prodhon një,

  përgjigje
  • Shumë interesant pantograf-i i tij dhe videoja e tij, por ka mundësi që ata të më dërgojnë planet për të ndërtuar një për përdorimin tim personal. Ju falënderoj paraprakisht për nderimin dhe zellin tuaj.

   përgjigje
 2. Më falni nëse jam shprehur gabim, jam shumë i shqetësuar për të ndërtuar një të tillë dhe nuk mund të marr planet që lexojnë qartë të dhënat ...

  përgjigje
  • Të shohësh mënyrën se si është ndërtuar është një kontribut i rëndësishëm i dhënë nga ai që po e bën atë të disponueshëm për publikun, të cilin e falënderoj shumë dhe e përgëzoj për fuqinë e mënyrës sesi është dizajnuar dhe me siguri nuk do të keqvendoset nga efekti i dridhjeve . Sa i përket planeve, thjesht duke e parë atë, ju mund të orientoheni dhe ta bëni sipas zonës ku do ta instaloni dhe madje mund të matni drejtpërdrejt me imazhet dhe të aplikoni atë që ne e quajmë shkallë. Pra, le të përdorim kokat tona dhe t'i japim liri imagjinatës - disa koka përdoren vetëm për morrat - le të mos presim që "madje të ndërtohen vetëm për t'u përdorur". Ajo kohë që disenjatorit i kërkohet të dërgojë plane mund të përdoret për një artikull ose pajisje tjetër që ne mund të përdorim.

   përgjigje
 3. Mirëmëngjes, a mund të më dërgojë ndonjë nga miqtë tuaj planet për të ndërtuar një pantograf që dua të bëj, do ta vlerësoj shumë, faleminderit

  përgjigje
 4. Këto janë gjërat që duhet të përmbytin internetin, gjëra për përparimin e njerëzimit, e vërteta është shumë e mirë, unë tashmë jam duke planifikuar të bëj një të tillë, urime Z. Mathias Wendel, unë jam gjithashtu një marangoz, dhe bëj shtretër të vegjël në forma e makinave, për fëmijë, Nëse mund të shihni punën time, mund të futeni në Facebook, Camas Auto PERU, faleminderit.

  përgjigje
 5. Punë e shkëlqyeshme inxhinierike, koleg, ju përgëzoj, krijimtaria është një dhuratë që ne gjithmonë duhet ta kultivojmë dhe t'ua mësojmë fëmijëve tanë, është shenja që lëmë në këtë botë, edhe njëherë urime.
  Unë jam nga Venezuela.

  përgjigje
 6. Të dashur miq, sa përrallore ideja për të qenë në gjendje të prodhoja një pantograf të këtij lloji, thjesht doja të kisha një, kështu që do të isha mirënjohës me gjithë zemër që të kisha planet për të ndërtuar një, faleminderit paraprakisht.
  Ricardo

  përgjigje
 7. Urime, mjet i shkëlqyeshëm, faleminderit për ndarjen e njohurive tuaja, do të ishte shumë interesante të arrini të merrni planet me matjet e tyre përkatëse pasi mund t'i merrja ato

  përgjigje
 8. Unë do të doja të isha në gjendje të merrja matjet mbretërore të formularëve, si mund t'i siguroj ato ose nëse mund t'i dërgoni tek unë dhe unë të shtyp dhe kështu të jem në gjendje të prodhoj një, faleminderit

  përgjigje
 9. Zotërinj artizanë, është një gëzim për mua të di që ju ekzistoni. Unë jam një misionar dhe misioni im është të siguroj që njerëzit e tjerë me të ardhura të ulëta mund të marrin ushqimin e tyre përmes punës së tyre. Kjo është arsyeja pse unë uroj që njeriu që ka plane në shkallë të plotë dhe mund t'i dërgojë ato përmes emailit tim, unë e falënderoj atë nga zemra, Zoti do t'ju paguajë

  përgjigje
 10. Shikoni, mos e humbni shpresën, por unë ju jap çelësin, ana është dyfishi i tjetrit për të thënë se formojnë një drejtkëndësh prej 50cm me 25cm

  përgjigje
 11. Përshëndetje. konsultohuni .. pas gjithë kësaj kohe ju tashmë keni qenë në gjendje të bëni vetë pantografin tuaj ... nëse do të ishte kështu, a do të më dërgonit planet… faleminderit

  përgjigje
 12. Përshëndetje Nacho, shpresoj që të jeni mirë dhe shpresoj në faktin që mund të ndërtoni pantografin tuaj në mënyrë që të ndani planet me kaq shumë të interesuar, duke përfshirë edhe mua. Ju pershendes atte. Luis Cuadra nga komuna Lampa, Santiago de Kili

  përgjigje

Lini një koment