Si të lundrojmë me IP të vendit që duam me TOR

lundrojmë me tor nëpër vendin që duam

Ndonjëherë ne duam të lundrojmë duke pretenduar se jemi në një vend të caktuar, domethënë, duke fshehur IP-në tonë të vërtetë dhe duke përdorur një tjetër nga vendi që ne zgjedhim.

Ne mund të dëshirojmë ta bëjmë këtë për shumë arsye:

 • shfletoni në mënyrë anonime,
 • shërbime që ofrohen vetëm nëse lundroni nga një vend i caktuar,
 • ofron kur punësoni shërbime,
 • kontrolloni se si funksionon një faqe në internet që përmban elementë të vendosur në vendndodhje.

Në rastin tim ishte opsioni i fundit. Pas zbatimit të disa shtojcave në një faqe në internet të WordPress, unë duhej të kontrolloja nëse ato shfaqnin të dhënat në mënyrë korrekte për përdoruesit në secilin vend.

Vazhdoni të lexoni

Si të ekzekutoni skedarët .sh

si të ekzekutohet skedari sh
Zbuloni se si ta përdorni me terminal dhe klikoni dy herë

L skedarët me shtrirje .sh janë skedarë që përmbajnë skripte, komanda në gjuhën bash, e cila ekzekutohet në Linux. SH është një shell Linux që i tregon kompjuterit çfarë të bëjë.

Në një farë mënyre mund të themi se do të ishte e krahasueshme me Windows .exe.

Ka mënyra të ndryshme për ta drejtuar atë. Do të shpjegoj 2. Njëri me terminalin dhe tjetri me ndërfaqen grafike, domethënë me miun, që kur të klikosh dy herë ekzekutohet. Ju mund ta shihni në video dhe më poshtë është hap pas hapi për ata që preferojnë mësime tradicionale.

Vazhdoni të lexoni

Rikuperimi i një kompjuteri të vjetër Linux

kompjuteri u gjallërua falë një shpërndarje të lehtë Linux

Unë vazhdoj me Riparimet e PC dhe veglave edhe pse kjo në vetvete nuk mund të konsiderohet një riparim. Por është diçka që sa herë më kërkojnë më shumë. Vendos disa sistem operativ që i bën ata të punojnë në kompjuterë me pajisje të vjetra ose më të vjetra.

Dhe megjithëse ju tregoj pak për vendimet që kam marrë në këtë rast specifik, ato mund të shtrihen shumë më tepër. Do të përpiqem të azhurnoj dhe të lë atë që kam bërë sa herë që paraqitet çështja.

Ndiqni serinë e artikujve për riparimin e kompjuterit. Gjëra të zakonshme që çdokush mund të rregullojë në shtëpinë tonë si kur kompjuteri ndizet por nuk shihni asgjë në ekran.

Vazhdoni të lexoni

Si të shndërroni tabelat nga PDF në Excel ose CSV me Tabula

Kaloni dhe shndërroni pdf në csv dhe excel

Duke parë të dhënat historike të ofruara nga një observator meteorologjik në qytetin tim, unë e shoh këtë ato i ofrojnë ato vetëm grafikisht dhe për t'u shkarkuar si PDF. Nuk e kuptoj pse nuk ju lejojnë t’i shkarkoni në csv, gjë që do të ishte shumë më e dobishme për të gjithë.

Kështu që unë kam qenë në kërkim të një zgjidhje për të kaluar këto tabela nga pdf në csv ose nëse dikush dëshiron të formatojë Excel ose Libre Office. Më pëlqen csv sepse me një csv bën gjithçka që mund ta trajtosh me python dhe bibliotekat e tij ose mund ta importosh lehtësisht në çdo fletëllogaritëse.

Ndërsa ideja është të arrihet një proces i automatizuar, ajo që dua është një skenar për të punuar me Python dhe këtu hyn Tabula.

Vazhdoni të lexoni

Tutorial Anaconda: Çfarë është, si ta instaloni dhe si ta përdorni

Anaconda Data Science, big data dhe pytho, shpërndarja R

Në këtë artikull lë një Udhëzuesi i instalimit të Anaconda dhe si të përdorni menaxherin tuaj të paketës Conda. Me këtë ne mund të krijojmë mjedise zhvillimi për python dhe R me bibliotekat që duam. Shumë interesante për të filluar ngatërrimin me Mësimin Makiner, analizën e të dhënave dhe programimin me Python.

Anaconda është një shpërndarje falas dhe me burim të hapur të gjuhëve programuese Python dhe R të përdorura gjerësisht në informatikë shkencore (Data ScienceData Science, Machine Learning, Science, Engineering, analytics parashikuese, Big Data, etj).

Instalon një numër të madh aplikacionesh të përdorura gjerësisht në këto disiplina njëherësh, në vend që t'i instalojë ato një nga një. . Më shumë se 1400 dhe ato janë më të përdorurat në këto disiplina. Disa shembuj

 • Me gunga
 • Pandas
 • Rrjedhja e tensionit
 • H20.ai
 • Qeshur
 • Jupyter
 • Pult
 • OpenCV
 • MatplotLib

Vazhdoni të lexoni

Si të shihni fjalëkalimin e fshehur me pika ose yje

Si të shohim fjalëkalimin që e kemi harruar dhe që fshihet nga pikat apo yjet

Sigurisht diku Ju keni harruar një fjalëkalim por shfletuesi juaj e mban mend atë edhe pse është i fshehur me pika ose yje dhe në fund ju përfundoni duke e ndryshuar atë. Epo, ka disa metoda për të parë këtë fjalëkalim, di dy, shkoni te preferencat e shfletuesit tonë për të parë se ku e ruan fjalëkalimin dhe e dyta është metoda që do ta mësojmë shumë, shumë e thjeshtë dhe më e fuqishme sepse lejon ne të shohim fjalëkalimet e ruajtura në fusha, që do të thotë, që edhe pse nuk i kemi ruajtur ato dhe natyrisht, nuk është në shfletuesin tonë, ne do të jemi në gjendje t'i shohim ato.

Kjo është shumë e dobishme nëse për shembull ju punoni si një ekip dhe dikush vendos një API në një formë, si në WordPress, në këtë mënyrë ju mund ta rimerrni atë shpejt për ta ripërdorur diku tjetër.

Unë ju lë videon duke treguar se si ta bëni atë dhe më poshtë ju shpjegoj dy metodat në formatin tradicional (inspektori dhe menaxheri i fjalëkalimit të shfletuesit)

Vazhdoni të lexoni

Si të redaktoni imazhet në grupe ose grupe (me shumicë) me Gimp

Shtojca BIMP GIMP për të redaktuar dhe manipuluar imazhe dhe foto në grupe

Përdorim Gimp si një redaktues fotografish dhe imazhi. Unë nuk kam prekur Photoshop për disa vjet. Edhe kur isha duke përdorur Windows unë ndalova së përdoruri Photoshop sepse nuk doja ta hakoja.

Ka mënyra të ndryshme për të modifikuar imazhet me shumicë, me shumicë, me grupe ose me shumicë, sido që të dëshirojmë ta quajmë. Por kjo zgjatje e Gimp më duket e domosdoshme. Na lejon neve shkallëzoni imazhe, shtoni filigranë, rrotullojini, ndryshoni formatin, zvogëloni peshën dhe shumë veprime të tjera që do të bëjmë me shumicë dhe në një kohë shumë të shkurtër. Ju nuk do ta besoni sasinë e kohës që do të kurseni.

Unë e përdor atë më së shumti për të redaktuar imazhet e artikujve në blog. I bëj madhësinë e duhur, shtoj ujëra dhe ul peshën në sekonda. Por e shoh të dobishme për shumë njerëz përveç Webmasterave, fotografëve që duan të shtojnë filigranë. Ose nëse doni të ndryshoni madhësinë e disa fotove ose imazheve në të njëjtën kohë

Unë ju lë së pari se çfarë bën dhe pastaj si ta instaloni në rast se jeni të interesuar.

Vazhdoni të lexoni

Gjashtë muaj me Linux

Ky është Linux, unë ju tregoj desktopin tim

Kohët e fundit shumë njerëz në mjedisin tim më pyesin për Linux, ata madje duan që ju ta instaloni për ta provuar. Kështu që tani që kam përdorur Linux për gjithçka për 6 muaj, mendoj se është koha e mirë për të ndarë përvojën time.

Përdorim Ubuntu për 6 vjet në laptop, por jo në mënyrë intensive ose për të punuar, laptopi është për kohë të lirë, shfletim dhe disa gjëra Arduino. Për një kohë të gjatë u përpoqa të instaloja disa shpërndarje në PC-në tim, por grafika ime e vjetër GForce 240T dha probleme dhe megjithëse ata u përpoqën të më ndihmonin për të korrigjuar problemet dhe për të instaluar drejtuesit e duhur, në fund u lodha dhe vazhdova me Windows 7 dhe më pas 10. Kam provuar Debian, Ubuntu, Linux Mint dhe disa më shumë dhe nuk mund të instaloja ndonjë. E vërteta është se nuk mbaj mend më nëse provova diçka që nuk ishte e bazuar në Debian.

Por disa muaj më parë kisha gati një distro Manjaro në USB dhe mendova pse jo? dhe të shohim se ku ka punuar dhe gjithashtu e madhe. Unë e dua Manjaro. Isha rreth një muaj duke përdorur këtë shpërndarje dhe rashë në dashuri me Theme Maia të saj. Por kishte një azhurnim që dha probleme përsëri me të gjithë Nvidia (Rolling Release stuff?) Kështu që provova Kubuntu, i cili kurrë nuk kishte qenë në gjendje ta instalonte dhe nuk kisha asnjë problem. Dhe kështu Unë kam përdorur Kubuntu për më shumë se 6 muaj në ditën time.

Vazhdoni të lexoni

Përdorni Ubuntu Linux nga një USB

Kjo fundjavë ka qenë një fundjavë e zezë kur bëhet fjalë për PC. Pas një kohe të gjatë me probleme, windows vista vendosi të ndalojë punën.

Pas disa formatimit-instalimit-formatimit-instalimit, duket se Windows 7 i kushton vëmendje asaj që them, megjithëse unë ende kam një disk gjysmë të fortë me informacione që nuk janë fshirë.

Kështu që unë kam vendosur të provoj mundësi të tjera, të cilat kalojnë përmes një shpërndarjeje Linux. Në faqen e Ikkaro nga Facebook, Unë jam rekomanduar Ubuntu, për të cilin kam dëgjuar tashmë shumë.

instalues ​​universal linux nga usb

Vazhdoni të lexoni