Projektet DIY për të ricikluar një lexues CD / DVD

Sot është e zakonshme të kesh në shtëpi lexuesit e vjetër të CD-ve ose DVD që nuk i përdorim më dhe që janë shumë të shkëlqyera burimi i harduerit për projektet tona DIY.

Pamje e shpërthyer dhe pjesë të dobishme të një DVD player

Unë jam duke shkuar për të marrë përveç një CD player për të parë pjesët nga të cilat mund të përfitojmë dhe unë lë një listë të projekteve shumë interesante (udhëzime) që mund të bëhen me secilën pjesë. Lidhjet janë projekte në anglisht, por pak nga pak do të përpiqem t'i riprodhoj ato dhe të lë të gjithë dokumentacionin në spanjisht.

Ky model është mjaft i vjetër. Mendoj se funksionon akoma, por meqenëse kam 3 ose 4 më shumë është sakrifikuar për artikullin :)

Çmontoj, ricikloj dhe ripërdor një lexues CD / DVD

Para se të çmendesh gjithçka del pa detyruar, kështu që nëse ndonjë pjesë nuk mund ta hiqni është sepse nuk keni hequr të gjitha vidat dhe / ose skedat. Mos i bëj delet duke shqyer copa.

Suscríbete në listën tonë korrekt

Si të ricikloni një CD ose DVD player

Filluam ta hapim me kujdes. Nuk ka shumë kuptim t'ju jap udhëzime se si ta hapni, pasi që secili model është bërë në një mënyrë të ndryshme. Ky erdhi me 3 skeda të vogla, të cilat dikur u zhvendosën, le të rrëshqiste një prej mbulesave të aluminit.

Ne fillojmë ta çmontojmë lexuesin

Dhe koha është çështje e hiqni qetësisht pjesët derisa të arrijmë në zonën e brendshme që është ajo interesante.

Ripërdor një lexues, prerjen e tij

Mos i hidhni vidat, mos hidhni asgjë. Ruaj që të mund të ripërdorim gjithçka ;-)

Çmontoni një lexues shasinë

Këtu tashmë e vlerësojmë lazerin dhe motori pa furça i ngarkuar me rrotullimin e CD-së. Ne vazhdojmë të heqim vida nga anët, për të qenë në gjendje të kemi qasje në copa mirë. Sa më shpejt që të kemi mundësi, ne gjithashtu do ta veçojmë atë nga tabela elektronike.

Lexues elektronik i pllakave amë

Asgjë për të rishikuar. Ne do të mbajmë pjatën tani për tani, Unë nuk kam lënë asnjë lidhje për ta ripërdorur. Në këtë moment më shkon mendja vetëm të heq komponentët për t'i ripërdorur, edhe pse të gjitha ato që janë SMD atëherë janë shumë të vështira për t'u përfituar. Më pëlqejnë këmbët e majme të majme të jetës.

Çmontoni që ju çmonton dhe ne tashmë heqim pjesën interesante të lexuesit, unë detajoj imazhin pak më shumë

Pamja e përparme dhe e shpërthyer e një lexuesi CD

 1. Mekanizmi i heqjes së CD-veShikoni poshtë në të djathtë është një motor i vogël që tani do ta shohim në anën e pasme.
 2. Motor pa furça.
 3. Lazer CD
 4. Motori i sistemit të pozicionimit me lazer (Tutoriali na ka lënë këtu, sepse prisja një hap pas hapi me vidën e bashkangjitur)

Nëse e shohim këtë nga mbrapa

Pamje e pasme dhe e shpërthyer e një lexuesi CD

Ne kemi një pjesë të re, 5 që është motori që bën që sistemi i hapjes së CD player të funksionojë, 6,7 dhe 8 janë lazer pa furça, dhe motori nga pas.

Epo, në rast se dëshironi më qartë

Struktura udhëzuese për të lëvizur lazerin

Ne mund të vazhdojmë çmontimin. Sepse kjo është një ndalim, edhe atëherë ne mundemi copëtoni lazerin, furçën dhe tërë strukturën e pozicionimit, por unë nuk do të shkoj aq larg dhe do të lë pjesët e plota, gjë që do të na duhet për projektet e rekomanduara

Projekte DIY me pjesët e një lexuesi të ricikluar CD / DVD

Dhe tani ajo që prisnit, ato Projektet DIY për të bërë me pjesët e lexuesve. Epo, disa projekte kanë nevojë për pjesë shtesë, nuk është vetëm me lexuesin, për shembull është e lehtë për ju që të keni nevojë një bord Arduino, ose mekanizmi 3 CD / DVD Dhe nëse do të bëni një printer mini-3D, sigurisht që do t'ju duhet një ekstruder.

Me mekanizmin

Detaj i vidës së pafund dhe udhëzuesit për pozicionimin e lazerit

Ok, kam shpenzuar çmontimin dhe kemi problemin që nuk ka hap pas hapi, por shikoni se çfarë mund të bëni me këto pjesë dhe strukturë.

Me motor furçash

Motorë pa furça dhe hapa për projekte DIY

Për të bërë një punë pa furça, nuk mjafton ta lidhni atë me tensionin dhe si me një motor normal DC, do të na duhen disa shoferë për ta bërë atë të funksionojë si duhet.

Typicalshtë gjithashtu tipike për të bërë një anemometër. Unë lë në pritje për të hequr furçat dhe për të parë shumë gjëra interesante në lidhje me këtë lloj motorësh.

Me motor stepper

Epo, siç thashë, prisja të gjeja një motor stepper si ai qe do shikoni ne tutoriale, me krimbin bashkangjitur, shpresoj te keni me shume fat se une, hehe

Me lazer

Lazer i ricikluar nga një lexues për projektet DIY

Kini kujdes nga lazeri, sytë dhe lëkura, mund të jetë shumë i rrezikshëm dhe të shkaktojë dëme të pariparueshme. Nëse keni ndonjë pyetje, mos i bëni këto projekte.

Dhe me këtë i japim fund lexuesit. Unë "premtoj" që të bëj projektet e rekomanduara hap pas hapi siç është zakon në Ikkaro. A dini më shumë që janë interesante?

13 komente mbi "Projektet DIY për të ricikluar një CD / DVD player"

 1. Unë e kam ndjekur këtë faqe nga anonimati për një kohë të gjatë (mjaft kohë), do të doja të isha në gjendje ta ndihmoja këtë faqe duke ngarkuar shpikje. A mund të më ofroni libra hyrëse për DIY dhe inxhinierinë? Unë jam shumë e gjelbër në këtë, por me disa ide të mira dhe që dua të mësoj, unë mendoj, ju shkoni një rrugë të gjatë! :)

  përgjigje
 2. Pershendetje Ivan,

  më mirë se librat DIY ose elektronika në përgjithësi, mendoj se duhet të përqendroheni në projekte që dëshironi të bëni dhe prej andej të hetoni se çfarë ju nevojitet dhe të mësoni elektronikën, mekanikën, programimin që ju nevojitet për to.

  Do të argëtoheni shumë më tepër dhe kur ta zbuloni do të jeni ekspert ;-)

  përgjigje
 3. Dhe një truk klasik, por befasues është të përdorni lentet. Në madhësi është si një lente kontakti dhe është e lehtë të ndahet ... Bëhet e lehtë në një lupë ose mikroskop nëse është e bashkuar pothuajse e ngjitur në ndonjë mini foto ose kamera video, të tilla si një kamerë në internet, ose një tabletë ose telefon Mjaft e gjerë për insektet, vëzhgoni mini-botë ku të argëtoheni duke fotografuar ...

  përgjigje
 4. Mirëmëngjes, e kam lexuar postimin, sepse kam çmontuar shumë lexues dhe doja ta shihja atë model, dhe meqenëse më ka marrë malli për motorin stepper me auger të bashkangjitur, duhet të komentoj se gjëja më normale, sipas atyre që kam gutted , është që të jetë si ajo në figurë, ndërsa nëse zorrë një makinë floppy, zakonisht i gjen me auger bashkangjitur. Shpresoj që nëse ju ka mbetur ndonjë gjë dhe keni nevojë për motorin, do ta verifikoni, sepse përgjithësisht bazuar në përvojën time shumica e njësive i përdorin ato

  përgjigje
 5. Përshëndetje, unë kam një pyetje, unë nuk kuptoj shumë nga bota e arduino, më pak në lidhje me shoferët, kështu që pyes ... a mund të përdor një shofer pololu a4988 në vend të softverëve të përmendur në postim? meqenëse marr gjysmën e çmimit.
  të fala

  përgjigje
 6. Hello!
  Jam i interesuar të jem në gjendje të ripërdor CD-ROM-et për të dëgjuar muzikë (dhe madje për të dërguar sinjalin video në një ekran). Mendova se me një bord Arduino, unë mund të kontrolloja funksionet, por nuk kam gjetur ndonjë totorial në lidhje me të. Të gjithë kam parë flasin për çarmatosjen e lexuesve.

  të fala

  përgjigje

Lini një koment