Vizitë në shpellat e San José dhe qytetit Iberian

Më 14 gusht e bëmë këtë vizitë me vajzat. Edhe pse destinacioni më i njohur janë lSi Cuevas de San José me lumin e tij nëntokësor, 200 metra lart nga mali ju keni vendin e qytetit Iberian-Romak, e cila është një pasuri me interes kulturor. Pra, është ideale të bëni një vizitë të përbashkët. Sigurisht, për qytetin ju rekomandoj të shkoni me një udhëzues nëse doni të zbuloni diçka.

Spectacshtë spektakolare të shkosh me ose pa fëmijë dhe ideale të shkosh me ta, ata lihen me gojë hapur gjatë gjithë udhëtimit 40-minutësh dhe më pas na lejon t'u shpjegojmë shumë gjëra atyre.

Në shpella ata nuk lejojnë marrjen e fotografive, përveçse në një pikë të caktuar dhe ne i bëjmë ato pa blic. Kështu që unë lë vetëm 2 fotografi të miat dhe pjesën tjetër e kam marrë nga faqja zyrtare e internetit.

Shpellat e San José

stalagtitet, stalagmitet dhe brendësia e shpellave

Ato gjenden në Vall de Uxó, Castellón, në Spanjë. Ju mund të shihni vendndodhjen e tij dhe si të arrini këtu

Rivershtë lumi nëntokësor më i gjatë i lundrueshëm në të gjithë Evropën. Mund të udhëtoni 800 m me varkë me thellësi midis 1m dhe 11m dhe një rrugë të brendshme në këmbë prej 250 m. Shkëmbi është kryesisht gëlqeror.

Kjo është pjesa që mund të vizitohet, por ka 2600 metra më shumë të mbyllura për publikun që shpellarët po i eksplorojnë dhe që ndoshta një ditë mund të vizitohen. Ata ende nuk e kanë gjetur fillimin e grotos dhe as nuk e dinë nga erdhi.

Foto e pjesës së poshtme të lumit nëntokësor, në një zonë të cekët
Foto e pjesës së poshtme të lumit nëntokësor, në një zonë të cekët

Në hyrje ka piktura shpellash, por ato nuk janë identifikuar mirë dhe nuk keni kohë t'i shikoni. Ata janë nga periudha Magdaleniane. Shpella ishte e banuar për 17.000 vjet.

Temperatura e shpellës mbetet konstante gjatë gjithë vitit në 20ºC.

E pyeta varkarin për nivelin e ujit, sepse e di që kur bie shumë shi ata duhet të mbyllin vizitat sepse bëhet jopraktike dhe ai më tha se ata mbajnë nivelin e ujit me porta.

Ata flasin për rritjen e stalagtiteve 1 cm çdo 100 milion vjet. Por sigurisht që do të varet shumë nga sasia e ujit, shiut, që filtron.

Brenda lumit, ka një shpellë shumë të madhe, të cilën ata e quajnë shpella e lakuriqëve të natës, sepse kur e zbuluan, ishte plot me lakuriqë nate që jetonin atje. Tani për tani nuk ka asnjë. Varkat dhe udhëtarët me një telash, por është gjithashtu se në atë shpellë ata bëjnë një ndalesë dhe bëjnë një shfaqje audiovizuale, duke ndriçuar shpellën me ngjyra në ritmin e Jeto Jeten Nga Cold Play, duket se jeni në hyrje të një dasme. Dhe me gjithë atë bujë, është e qartë se nuk ka mbetur asnjë shkop.

Në zonat që është dashur të zgjerohen, për kalimin e turistëve me anije mund të shihni shenjat e augers.

Ajo që më dukej mjaft e drejtë janë shpjegimet e udhëzuesve. Disa verë më parë ne ishim në Cueva del Soplao në Cantabria, dhe ata na shpjeguan gjithçka me flokë dhe shenja. Sa keq që nuk kam shkruar për këtë në blog për ta mbajtur mend. Qeni e di që ata i dhanë rëndësi të madhe stalagmiteve ekscentrikë, të cilët në vend që të rriten poshtë rriten në drejtime të rastësishme. Ato janë shumë të rralla dhe janë në pak vende dhe këtu në Vall de Uxó, mezi i përmendën ato.

As nuk komentuan në asnjë moment për problemin e prekjes së stalagmiteve ose stalagmiteve. Ata ju thonë se është e ndaluar t’i prekni dhe kaq, por jo se yndyra që kemi në duar pengon rritjen e stalagtitit sepse nuk lejon që kripërat të vendosen. Pra, prekja e një stalagtiti mund të nënkuptojë vrasjen e një procesi milion-vjeçar.

shpellë brenda shpellave të san Jose

Shpellat janë të bukura, dhe stalagtitet, përrenjtë, etj. Janë mbresëlënëse, por ajo që më bëri më shumë përshtypje ishte kalimi nën kryqëzimin e 2 gabimeve. Po. Shumica e turneut në këmbë është përmes një tuneli të formuar si një kon, si një trekëndësh. dhe nëse shikoni shihni 2 pllakat që janë përplasur dhe si janë ngritur duke formuar malin. Koment që ishte 30 ose 70 milionë euro më parë (nuk më kujtohet mirë duhet të kërkoj). Kjo do të thotë të jesh nën mal.

Nëse ju pëlqejnë këto tema, mund të filloni të mësoni për gjeologjinë me librin e Një gjeolog në ankth atë që ne rishikojmë

Shënim: Coladas, pika e hyrjes së ujit.

Edhe pse videoja nuk i jep drejtësi bukurisë së shpellës, ja ku është kjo nga kanali zyrtar

Shpellat u përmbytën pas disa ditësh shiu të fortë në 2016

Nëse dëshironi të shihni oraret dhe të blini bileta, vizitoni Uebfaqja zyrtare dhe kanali i tij YouTube

Qytet iberik

Qyteti iberik i San Jose në La Vall Uixo

Shtë një sit arkeologjik i shpallur si vend me interes kulturor. Ndodhet në një lartësi të vogël natyrore pranë shpellave dhe pranë lumit Belcaire. Në këtë zonë lumi ka edhe shpellat e Can Ballester, Cova dels Orgues dhe SAng Josep, natyrisht.

Mund të vizitohet lirshëm ose me një turne udhëzues. Nëse shkoni vetë, keni vetëm qasje në një këndvështrim nga i cili mund të shihni mbetjet e qytetit. Nëse punësoni një turne udhëzues nga Zyra Turistike, ju hyni në qytet dhe ata shpjegojnë gjithçka që dihet për sitin.

Dallimi është abismal siç ndodh gjithmonë në këto raste. Nëse shkoni vetë, shihni disa gurë të zbuluar. Nëse shkoni me udhëzuesin, ai do të shpjegojë se çfarë është çdo gjë, historinë e sitit, gjithçka që dihet për të dhe teoritë e ndryshme rreth zbulimeve. Ato grumbuj gurësh do të marrin formë dhe do të kenë kuptim, do të shihni kulla, shtëpi, kuora, pjesë të braktisura, zjarre, sa njerëz kanë jetuar dhe si lidhen me mjedisin dhe kuriozitetet e ndryshme.

Rreth 100 njerëz jetuan. Ata kishin një furrë metalurgjike dhe një mulli manual për grurë. Ata shkruan shumë, kanë gjetur shumë tekste në këtë qytet.

Si një kuriozitet në murin e një shtëpie, përballë atyre që duken si stola ku të ulesh, një gur i madh graniti është ngulitur si një suvenir. Një shkëmb që nuk gjendet në këto male, as afër, duhet të shkosh rreth 600 km për t'i gjetur. Çfarë sugjeron tregtia. Por është vërtet interesante ta shohësh atë të dallohet mijëra vjet më vonë.

Galeria e fshatit

Në këtë rast, qyteti iberik i San Jose u gjet kur ata filluan të transformojnë tokën për të ndërtuar një hotel në majë të kodrës ku ndodhet, me pamje të mrekullueshme. Edhe pse tashmë dihej se kishte një vend për shkak të personazheve të ndryshëm siç ishte botanisti dhe natyralisti Cavanilles, i cili tashmë e përmendi atë në udhëtimet e tij. Edhe pse zbulimi i tij i atribuohet piktorit Juan Bautista Porcar, i cili e vizitoi atë në 1928.

Faza të ndryshme të okupimit janë dokumentuar në qytet, më të rëndësishmet Iberike dhe Romake.

Në kohët Iberike, qyteti i Sant Josep mbrohej nga një mur i përforcuar me kulla. Ruhen seksione deri në 25m të gjata dhe 2m të larta në këtë mur rrethues. Brenda rrethimit kishte disa rrugë të përshtatura me pabarazinë e terrenit, rreth të cilave u shpërndanë blloqe shtëpish.

Gërmimi i tij ka bërë të mundur rikuperimin e një numri të madh të objekteve arkeologjike që lidhen me jetën e përditshme: mullinj për të bluar drithëra, qeramikë kuzhine (të tilla si tenxhere), enë për ruajtjen e ushqimit (amfora ose kavanoza) dhe shërbim tavoline (pjata, enë) , kupa, etj.)) ose eshtra kafshësh

Dallohen objekte të tjera të tilla si copa të higjienës personale (ungüentarios) ose terrakota në formë njeriu që përfaqësojnë gratë.

Lidhur me fazën e vonë romake

Gjatë shekullit të XNUMX para Krishtit (zbuloj se ANE do të thotë para epokës sonë, domethënë para Krishtit, por përdoret për të shmangur ngjyrimet fetare), një zjarr i madh shkatërroi pjesën më të madhe të sektorit verior të qytetit, duke shkaktuar të paktën këtë pjesë të braktiset Gërmimet arkeologjike tregojnë se gjatë kohës romake, midis shekujve XNUMX dhe XNUMX, qyteti ishte i banuar përsëri, duke kryer një ristrukturim të strukturave; Midis hapësirave të dokumentuara, ka një dhomë drejtkëndëshe pranë së cilës një strukturë e djegies shfaqet e interpretuar si një furrë metalurgjike.

Gjuha e Iberëve

Udhërrëfyesi turistik na tregoi një nga enigmat e iberianëve. Shkrimi juaj nuk është deshifruar endeMe Ne e dimë se si do të tingëllonte nga gjuhët keltiberiane, por ende nuk dihet se çfarë thonë shkrimet që janë gjetur nga populli iberik.

Dhe menjëherë pas vizitës ata më lanë një numër të vjetër të revistës Muy Historia me një artikull të titulluar Iberiani pret gurin e tij Rosetta,

Për të parë librin Iberike. Gjuha, shkrimi, epigrafia nga Javier Velaza dhe Noemí Mondcunill. Një nga librat më të plotë deri më sot në temën e gjuhës Iberike.

Që nga shekulli i XNUMX-të, teoria Baske-Iberiane u postulua, sipas së cilës Baskja ishte e vetmja gjuhë primitive e gadishullit dhe Iberishtja pasardhësi i saj, madje Wihelm von Humboldt, vëllai i admiruar tim Alexander von Humboldt, e mbështeti këtë teori. Por sot është jashtë diskutimit.

Lini një koment