Si të bëni dëborë artificiale

Si të bëni dëborë artificiale në shtëpi

Kam kohë që dëshiroj të provoj bëj dëborë artificiale. Ky është një zanat që do të na ndihmojë të dekorojmë skenën tonë të lindjes së Krishtit në Krishtlindje ose nëse bëjmë një model me të vegjlit dhe duam t'i japim asaj një prekje të realizmit me dëborë. Ose thjesht për të marrë duart e tyre të ndyra dhe të ketë një shpërthim.

Unë kam provuar 5 metoda të ndryshme për të pasur dëborë artificiale, i tregoj dhe i krahasoj gjatë gjithë artikullit. Interneti është plot udhëzime se si të bëni dëborë me pelena dhe unë e shoh atë një aktivitet katastrofik dhe jo të përshtatshëm për fëmijët.

Pas një përpjekje të parë të zhgënjyer, mua më ka pëlqyer përvoja aq pak sa që kam kërkuar një metodë më shumë për të bërë dëborë artificiale të bërë në shtëpi, në një mënyrë shumë më të sigurt, më spektakolare që mund ta bëni lehtë me fëmijët tuaj. Më poshtë i keni të gjitha.

Nëse dëshironi që produktet tregtare të marrin dëborë artificiale, borë të rremë ose dëborë të menjëhershme, ne i rekomandojmë këto.

Suscríbete në listën tonë korrekt

Këta janë përbërësit që do të përdorim për të gjitha recetat.

Përbërësit për prodhimin e llojeve të ndryshme të borës artificiale

Përbërësit:

  • Shkumë rroje (0,9 €)
  • Bikarbonat natriumi (0,8 €)
  • Niseshte misri (2,2 €)
  • ujë
  • Kondicioner (nga të cilat kemi në shtëpi, përdoret shumë pak)
  • Pelenë dhe / ose poliakrilat natriumi

Unë lë një video që kam bërë duke bërë lloje të ndryshme të borës në mënyrë që procesi të shihet më qartë. Metoda e pelenave që kam ruajtur për fund. Kam edhe disa video të gatshme që do t'i postoj në mënyrë të pavarur në postimet në blog. Kështu që unë të lë ty këtë lidhje që ju të regjistroheni në kanalin Youtube

Le të futemi në telashe.

Metoda 1 - Me një pelenë

Si të bëni dëborë artificiale me një pelenë dhe poliakrilatin e saj të natriumit

Teoria është shumë e lehtë, ne e kemi parë dhe lexuar atë në qindra ose mijëra faqe interneti. Ne marrim disa pelena, i hapim dhe nxjerrim pambukun që ka veshur për të thithur shurrë. Kjo përzihet me poliakrilat natriumi.

Poliakrilati është një polimer që mund të thithë deri në 500 herë vëllimin e tij dhe kur ka marrë ujë është shumë i ngjashëm me borën.

Por kjo, e cila në parim është e thjeshtë në praktikë, unë kam gjetur disa probleme, të cilat nuk shoh se dikush i komenton. Mbase jam unë ai që kam qenë i pafat.

Poliakrilat është i përzier me fibra pambuku dhe ndarja e saj ka qenë vërtet e rëndë për mua. Kam provuar dy pelena, një për të rriturit që të mund të kenë më shumë dhe një për foshnjat dhe e njëjta gjë më ka ndodhur mua, pa marrë parasysh sa fërkoj fibra pambuku, pothuajse asnjë polimer nuk bie por një re e push formohet rreth jush lundrues në ajër, i përbërë nga fibra pambuku dhe mendoj polimer. Dhe e vërteta është se nuk më pëlqen ta gëlltis, aq më pak duke menduar se vajzat e mia marrin frymë atë.

Kështu që unë e kam hedhur poshtë këtë metodë derisa të zbuloj një mënyrë efikase dhe të sigurt për të hequr poliakrilatin. Ndërkohë, nëse doni ta provoni këtë recetë, ata e shesin atë në shumë vende.

edhe mund të blejmë poliakrilat natriumi si të tillë.

Metodat që unë i shoh të përshtatshme për fëmijë dhe çfarë do të vendosja si eksperimente për fëmijë janë:

Metoda 2 - Niseshte misri dhe shkumë

Borë artificiale me niseshte misri dhe shkumë rroje

Le të fillojmë me Recetë për niseshte misri dhe shkumë rroje.

Maizena është miell i imët misri, unë e kam blerë këtë markë, por ju mund të blini ndonjë tjetër, ndryshimi me një miell normal është se është shumë më i hollë, është shumë më i situr.

Ne nuk japim ndonjë përpjesëtim të saktë të përzierjes. Këtu thjesht do të shtojmë niseshte misri dhe shkumë dhe do të përziejmë derisa të marrim strukturën e dëshiruar në dëborë.

Bora e bërë nga niseshte misri dhe shkumë ka një prekje shumë të butë që fëmijët kanë tendencë ta pëlqejnë shumë. Somewshtë disi i verdhë, kështu që nuk jep atë ndjesi të vërtetë dëbore, si me përzierjet me bikarbonat.

Marshmallow, i lumtur me borën e tij Maizena

Gjëra të tjera për t'u marrë parasysh është çmimi i këtij mielli, i cili është më shumë se 2 € dhe nëse duam të bëjmë sasi do të jetë mjaft më i shtrenjtë sesa me bikarbonat. Gjithashtu njollos. Nuk është aspak e ekzagjeruar, dhe shkon lehtë, por njollos kudo që prekni.

Metoda 3 - me sodë buke dhe shkumë rroje

Borë artificiale e bërë në shtëpi me sodë buke dhe shkumë rroje

Receta e mëposhtme është me sodë buke dhe shkumë rroje. Siç mund ta shihni, shkumë rroje përdoret gjerësisht në eksperimentet në shtëpi, nga këto lloje dëbore te lloje të ndryshme të zhulit.

Kur blini bikarbonat sode, ju rekomandoj të merrni këto çanta kilogramësh që janë shumë të lira, më kushtojnë 80 ose 90 cent. Nëse marrim kanaçe plastike ka shumë më pak sasi dhe ia vlen më shtrenjtë.

Metodologjia është e njëjtë me atë të Niseshtesë së Misrit, ne shtojmë bikarbonat, shkumë dhe përziejmë dhe plotësojmë me ato që na duhen. Nëse është shumë me gunga vendosim më shumë bikarbonat nëse është shumë e butë që gjatë ngjeshjes të mos mbajë asgjë në formë sepse i vendosim më shumë shkumë. Dhe kështu me radhë derisa të gjejmë strukturën e dëshiruar.

Kristoff duke luajtur në dëborë artificiale që bëmë në shtëpi

Ndryshe nga dëbora e mëparshme, kjo ka ngjyrë të bardhë të pastër dhe vizualisht duket shumë më shumë si dëborë e vërtetë.

Metoda 4 - sodë buke dhe ujë

Bora artificiale me ujë dhe bikarbonat, metoda më e thjeshtë

Dhe ne shkojmë në një është bërë metoda ime e preferuar, duke bërë dëborë artificiale duke përdorur vetëm sodë buke dhe ujë.

Dhe është se, megjithëse duket një gënjeshtër, bora e hedhur në këtë mënyrë është shumë e ngjashme me atë të shkumës dhe atë të kondicionerit që do të shohim në fund. Aq sa nuk shënova pjatat në të cilat ishte ruajtur bora; vajzat e mia po luanin dhe atëherë nuk e dija se cila ishte. Unë vetëm e identifikova atë me Maizena shpejt nga ngjyra.

Unë isha shumë i interesuar që t’i identifikoja, sepse doja të shihja se si evoluan secila me kalimin e ditëve dhe në fund nuk kisha zgjidhje tjetër veçse t’i provoja, sepse sado që i prekja, nuk mund t’i dalloja. Prekja është pak më ndryshe në secilën, por asgjë që ju bën të thoni se kjo është shumë më e butë dhe është shkumë, për shembull.

Dhe unë përfitoj nga kjo për të kujtuar që të jem më rigoroz në eksperimentet e ardhshme dhe të shkruaj gjëra, t'i kem identifikuar mirë dhe të shkruaj gjithçka në një fletore në mënyrë që të mos humbas të dhëna me kalimin e kohës ose në ndonjë mbikëqyrje gjatë eksperimentit.

Receta e borës është e njëjtë me të gjitha ato, ujë bikarbonat dhe përzierje. Ju nuk keni pse të derdhni shumë ujë.

Olaf, me borën e tij të ngrohtë të sodës së bukës

Në fillim thashë që është e preferuara ime sepse nëse kemi rezultate shumë të ngjashme mendoj se gjëja më e mirë është të bësh më të thjeshtë. Itshtë e vërtetë që fëmijët e pëlqejnë këtë më pak, sepse u pëlqen të ndotin duart, por ky është versioni më i lirë nga të gjithë.

Metoda 5 - kondicioneri dhe soda e bukës

Si të bëni dëborë artificiale me kondicioner dhe sodë buke

receta e fundit para dhe shpjegoni metodën e famshme të pelenave.

Në këtë rast do të përziejmë kondicionerin dhe sodën e bukës. ,Shtë, mendoj, metoda më ngjitëse, sepse edhe pse shkuma ngjitet shumë, prekja është e këndshme dhe menjëherë përzihet mirë dhe del nga kontrolli. Por kondicioneri i bën duart tuaja të ngjitshme, nuk më pëlqente shumë, sinal përziehet mirë dhe ndahet nga duart, por ato mbeten me sapun.

Dekorimi i ngrirë në dëborë artificiale

Duhet të vendosni një sasi të vogël, unë të vendos shumë dhe për të marrë strukturën e mirë duhej të vendosja shumë kondicioner.

Bora duket më e rëndë se ato të mëparshmet, por është vetëm në fillim, kur kalojnë disa orë të gjitha bëhen të padallueshme.

llojet e dëborës artificiale, dhe miqtë e ngrirë

Krahasimi i llojeve të borës artificiale

Këtu lëmë pelenën ose poliakrilatin e natriumit sepse nuk mund ta merrja. Unë ende nuk kam krahasuar poliakrilatin dhe e vendos atë në krahasim.

Në fotot e galerisë janë 4 borat e marra. 3 të bikarbonatit apriori nuk dallohen, por shikoni atë për Maizena. A e shihni se si është më e verdhë?

Zhgënjimi i borës vjen pas 24 orësh, përzierja është tharë dhe ajo që na ka mbetur është sikur të kishim niseshte misri ose bikarbonat të lirshëm dhe do të duhet të ribëjmë përzierjen ose ta hidratojmë në mënyrë që të marrë qëndrueshmërinë e borës. Kjo është arsyeja pse metoda e ujit është ajo që më pëlqen më shumë.

Në këtë drejtim, poliakrilati i natriumit më duket më i mirë, pasi e kuptoj që zgjat shumë më gjatë. Sapo ta provoj, do të të tregoj ;-)

2 komente për «Si të bëjmë dëborë artificiale»

Lini një koment