Si të prerë kartën SIM nga mini SIM në mikro sim dhe nano sim

Unë marr timen Nexus Google 4. Do ta provoj dhe kuptoj se përdor mikro SIM :-(

Zgjidhja logjike është të kërkojmë një Kopjimi i kartës SIM, por ata kërkojnë 5 € (po, ishte falas më parë) Kështu që duhet të kërkoni një zgjidhje shtëpiake dhe kjo do të kalojë shkurtoni kartën në shtëpi për të kthyer mini SIM në Micro SIM.

llojet e kartave SIM, mini SIM, mikro SIM dhe nano SIM

Po, unë e di që pasi kam shpenzuar 300 € për një celular, mbledhja e 5 € nuk duket shumë, por kjo është bërë një çështje personale.

Update: Sot vijnë kartat e prera paraprakisht, kështu që është shumë e lehtë të ndryshosh nga një madhësi në tjetrën. Por nëse keni një SIM të vjetër, ky truk do të funksionojë ende për ju. Nëse kurseni 5 €, pini një kafe për shëndetin tim

Epo, para se të shkurtojmë si të çmendur, pak kartë SIM

Vazhdoni të lexoni

Pantografi për përpunimin e drurit

Un pantograf është një mekanizëm i artikuluar i bazuar në paralelogramet. Zakonisht përdoret për të riprodhuar figura, ose zmadhoni një vizatim ose kopjoni atë duke përdorur udhëzues dhe një strumbullar. Shtë mjeti ideal për të kopjuar vizatimet, dhe për të përdorur shabllone për të bluar një sipërfaqe. Me pantografin ne jo vetëm që do të kopjojmë një shabllon por gjithashtu na lejon të zmadhojmë ose zvogëlojmë vizatimin në shkallë.

Pantograf i bërë nga shtëpia

Matthias wandel de Veshje druri.ca ka krijuar të tijën pantograf për përpunimin e drurit.

Nëse nuk jeni i sigurt se si funksionon, shikoni videon e mëposhtme, e cila është një shembull shumë i mirë i përdorimit të pantografit, ne e shohim atë në prodhimin e zareve prej druri.

Vazhdoni të lexoni

Si të bëni një kapelë verore për fëmijë

Nëse ju doni bëni një kapelë për fëmijën tuaj për këtë verë, këtu ju lëmë hap pas hapi, me model të përfshirë, në të cilin do të duhet të dini vetëm të qepni :)

Si të bëni një kapelë verore për një djalë

Më e rëndësishmja të bësh kapelë është të qepësh. Nëse nuk dini të qepni, me siguri nëna juaj, halla, vjehrra, mund t’ju ​​ndihmojë të qepni me makinë.

Gjëja e parë që duhet të bëni është të shkarkoni model nga kjo lidhje ose nga shtojca në fund të artikullit.

Vazhdoni të lexoni

Si të bëni porta druri të kopshtit

Në këtë artikull, ne do të shohim se si ndërtoni disa porta kopshtesh prej druri të bëra plotësisht me dorë dhe mjaft dekorative, përveç përmbushjes së funksionit të mbrojtjes së kopshteve tona.

 

materiale

  • Druri i pishës (Padyshim që mund të zgjidhni një tjetër)
  • 2 mentesha
  • Një rrufe në qiell (lloji që ju pëlqen më shumë)
  • Arra dhe bulona
  • Llak
  • bojë shkrimi

Vazhdoni të lexoni

Si të bëni një thikë nga xeherori i hekurit

Ky është një nga ato aktivitete që gjithmonë kam ëndërruar të bëj. Bëj një thikë e modës së vjetër dhe që nga fillimi, nga mbledhja e mineralit të hekurit.

Unë nuk kam qenë në gjendje ta bëj atë, por kjo finn po, kështu që le të mësojmë teknikat e lashta të farkëtarit nga vendet veriore ;-)

Si të bëni një thikë në një mënyrë tradicionale nga mbledhja e mineralit

Le të shohim si hekur duke punuar dhe falsifikim në mënyrën e vjetër.

Vazhdoni të lexoni

Si të bëni një Cryptex të bërë në shtëpi

Them se të gjithë e keni parë filmin: Kodi i Da Vinçit. Për ata që nuk e kanë parë, thjesht duke parë foton do të dini se çfarë dua të them.

Si të krijoni një kripteks shtëpiak

kjo Cryptex është ndërtuar me tuba bakri, dhe hapet vetëm nëse vendosim kombinimin e duhur.

Unë ju inkurajoj që ta ndërtoni, pasi është shumë e thjeshtë për tu bërë, na duhen vetëm tre tuba bakri dhe një tub PVC (megjithëse mund të jetë gjithashtu bakër, por PVC është më e lehtë për tu prodhuar).

[theksuar] Kohët e fundit shumë njerëz më shkruajnë se duan të blejnë një kripteks në vend. Nëse kjo është çështja juaj, shikoni se çfarë është në të Amazona[/ theksuar]

Vazhdoni të lexoni

Si të bëni një pjekje kafeje me një makinë larëse

Nëse jeni kultivues i kafesë dhe ju pëlqen piqni kokrrat tuaja të kafesë Jam i sigurt që do të të pëlqejë kjo hak.

Kjo është kthejeni një daulle të makinës larëse në një pjekje të kokrrave të kafesë. Siç mund ta shihni, artikulli origjinal flet për pjekjen e fasuleve të kafesë, por duke i dhënë një ide më shumë për ta përdorur atë piqni disa gështenja të pasura, secili atë që ju pëlqen më shumë ;-)

Kafe pjekëse me daulle lavatriçe

Nëse jeni duke kërkuar diçka më të vogël, shikojeni këtë pjekës kafeje shtëpiak i bërë me një tenxhere.

Le të shohim ndërtimin e thotë dolli dhe pjekjen e kafesë.

Por le të shkojmë në detajet e ndërtimit. Dera dhe bashkimi i motorit.

Vazhdoni të lexoni