Si të bëni plastikë nga qumështi ose Galalith

figura të bëra me Galalith ose plastikë qumështi kjo eksperimentojnë është jashtëzakonisht e thjeshtë. Edhe pse ajo që është formuar në të vërtetë nuk është një plastikë, por kazeinë, një proteinë qumështi, por rezultati i eksperimentit duket si një plastikë ;) Dikush po e quan Bioplastik.

Si kuriozitet, komentoni se kjo substancë është patentuar në 1898 dhe se vite më vonë Coco Chanel Unë do të përdorja «gur qumështi»Ose Galalith për të tyre Bizhuteritë e fantazisë.

Emra të tjerë të dhënë në Galalith janë: Galalite, gur qumështi, gur qumështi.

Përbërësit

Nevoja:

Suscríbete në listën tonë korrekt

 • Filxhan qumështi 1
 • 4 lugë çaji uthull
 • ngjyrosja e ushqimit (opsionale)

Recetë hap pas hapi

Tani duhet ta ngrohim qumështin por pa e lënë të vlojë. Sapo të nxehet e derdhim në një filxhan ose tas.

Shtojmë uthullën dhe trazojmë për 1 minutë.

Ajo është bërë!! Ne derdhim qumështin në një kullesë dhe mbajmë brumin që është formuar.

Tani mbetet vetëm ta formësojmë ose ta vendosim në një kallëp dhe ta lëmë për dy ditë të ftohet.

Por ndjekja e saj nuk arrin rezultate të mira, të paktën jo ato që pritet të marrin një xhevahir për Coco Chanel.

Provë e parë duke bërë Galalith

polimer i marrë nga qumështi, i formuar nga kazeina

Unë kam qenë duke testuar recetën për Galalith ose plastikë qumështi dhe rezultatet kanë qenë pak zhgënjyese.

Shtë e qartë se duke akorduar procesin dhe duke goditur butonin, ose mashtrimin, ne mund të marrim pjesë interesante, por për momentin nuk ka qenë kështu.

Receta është komentuar. Unë kam nxehur qumështin dhe para se ta ziej e kam futur në një gotë, kam vendosur ngjyruesin e ushqimit në disa raste dhe më pas uthullën. Gungat formohen pothuajse menjëherë, flokohen nga një pastë që është kazeinë.

Nëse duhet të përdorim një sitë normale, shumë kazeinë harxhohet. Më mirë të përdorni një sitë kineze, një nga ato prej pëlhure që do të mbajë shumë më shumë sasi dhe gjithashtu do të na lejojë të dëbojmë më mirë ujin.

Ngjyrosja me ngjyrosjen e ushqimit funksionon mirë. Sigurisht, duke e lënë atë në një myk nuk mjafton.

Pjesët në të cilat ne thjesht kemi depozituar plastikën kanë përfunduar të brishtë. Ashtu si ajo në foto.

copë galakit pa presion

Nga ana tjetër, në copa ku kam ushtruar një presion, rezultatet kanë qenë shumë më të mira.

si ta bëni mirë plastikën e qumështit

Dhe sidomos kjo pjesë

galakit ose plastikë për bizhuteri

Mbetet një plastikë e ngurtë dhe e lehtë. Pas një jave ajo ende nxjerr "vaj" por edhe pse ende jep një ndjenjë të brishtësisë, diçka tashmë mund të bëhet me këtë cilësi.

Në copat e mia, aroma e uthullës ka mbetur, ndoshta për shkak të abuzimit, Galalith supozohet të jetë pa erë

Për eksperimente në të ardhmen

Pikët për t'u përmirësuar në testet e mëposhtme:

 • izolimi më i mirë i ujit nga kazeina dhe ushtrimi i presionit në copa.
 • Provoni të përdorni lëng limoni në vend të uthullës siç diskutohet në këtë Instruktueshëm
 • përdorni formaldehidin për të përfunduar pjesën dhe për të parë se çfarë do të ndodhë

Karakteristikat e kazeinës

Kazeina është e patretshme në ujë dhe acid, megjithëse kontakti me to ose alkalet mund të shkaktojë çarje. Shtë pa erë, biodegraduese, jo alergjike, antistatike dhe praktikisht jo e ndezshme (digjet ngadalë dhe shkëlqyeshëm në ajër, por digjet me heqjen e burimit të flakës. Djeg me aromën e flokëve që digjen).

histori

galalit ose gur qumështi

Burimet dhe referencat

18 komente mbi "Si të bëjmë plastikë nga qumështi ose Galalith"

 1. Pershendetje mire, desha t'ju them se sapo kam bere eksperimentin akoma nuk i kam rezultatet, por kur t'i kem do t'ju shkruaj perseri, kesaj radhe do t'ju them se ky eksperiment shfaqet ne shume libra ne anglisht , në spanjisht gjeta vetëm postimin siç është këtu. Në versionet që kam parë, ata ngrohin qumështin (pa vluar) ata rrumbullakohen, ka nga ata që shtojnë uthull pak nga pak dhe ata që e bëjnë një, fakti është se qumështi është "prerë" duke krijuar gunga, këto janë Ata duhet të kullojnë, POR përdorni më mirë një leckë ose një filtër për të hequr sa më shumë lëng, të bëjë formën me brumë (kazeinë) që mbetet në filtër (manualisht ose myk) dhe të lihet në një vend të ngrohtë , Ka nga ata që e lënë atë në radiator, nuk e di nëse pjekja do të funksionojë @ _ @ Për ngjyrat MBYLLET të përdoret sulfat bakri, hidroksid natriumi, etj (këtu një dok, por është në anglisht): http://facstaff.bloomu.edu/mpugh/Experiment%2011.pdf (përkthyes google?) dhe një video që ndoshta sqaron minimumin: http://www.metacafe.com/watch/310971/how_to_make_plastic_at_home_from_milk/ Shpresoj të jem i dobishëm, pasi e shoh që ka shumë dyshime dhe më vjen keq nëse nuk është kështu. Një përshëndetje e përzemërt.

  përgjigje
 2. Epo, sa e bezdisshme të shohësh foton e bisedave të Galalithit dhe të mos e marrësh atë. Unë nuk pata durimin për ta lënë "plastikën" të vendosur për dy javë, e lashë për rreth tre ditë, është gjithashtu e nevojshme të sqarohet se kallëpi që bëra ishte mjaft i trashë (rreth 2cm) kur u lodha e pjeka në temperaturën më të ulët, një kohë të shkurtër dhe ndërprerjen e procesit, sikur të ishte një nxehtësi natyrore ose e një radiatori, por rezultati ishte ... një cookie e çuditshme, siç është, me flluska të brendshme të ajrit të përfshira, nuk e bëri duken si plastike kudo dhe është shumë e bezdisshme që nuk gjeti asnjë të dhënë të shfrytëzuar më mirë. Na vjen keq për ndihmën e padobishme. Pershendetje

  përgjigje
 3. I dashur vella,

  A mund të na thoni Çfarë është e nevojshme për të ndërtuar një fabrika e vogël letra Galalith?

  Ti e di disa gjëra për të?

  Me mirënjohje,

  Marco Antonio
  Brazilias-Brazil

  përgjigje
 4. Unë e bëra atë me disa lloje qumështi dhe ai që punoi më shumë për mua ishte me qumësht soje dhe ata gjithashtu duhet të presin 2 ditë pushim

  përgjigje
 5. Zotërinj: Ajo që keni bërë është njëlloj si të bëni djathë, pasi kazeina është përbërësi kryesor i djathit plus yndyra natyrale në qumësht, kështu që është e biodegradueshme dhe duket si plastike. Përshëndetje për të gjithë.

  përgjigje

Lini një koment