Si të bëni gotë deti, copa deti ose gotë deti

Epo, shumë prej jush do të keni gjetur në plazh copa qelqi të gërryera plotësisht nga deti.

Kjo është copa detare ose siç e quajnë shumë gotë deti.

Ne ju lëmë një udhëzues i plotë mbi gotën e detit në rast se doni t’i përkushtoheni kënaqësisë së mbledhjes.

plazhet cristas, copa detare

Ka mijëra koleksionistë të këtyre copa, dhe siç komentojnë ata Flakë dhe në gjeografinë kombëtare, është gjithnjë e më e vështirë për t'i gjetur ato.

Unë gjithashtu rekomandoj këtë artikull të mrekullueshëm në lidhje me plazhet e qelqit që janë bërë parajsa të vërteta.

Unë e di që nuk është aq romantike sa ta marrësh atë në plazh, por ajo që i duhet detit mes 20 dhe 30 vjet për ta lustruar, ne do të përpiqemi ta riprodhojmë atë në 4 orë.

copa deti, gotë deti

Metoda është e thjeshtë dhe efektive. Thjesht duhet merrni shishet ose kristalet, thyejini në copa dhe vendosini në një mikser betoni së bashku me rërë nga plazhi si gërryes dhe ujë.

vishni gotë me një mikser betoni

Dhe, thjesht ktheni mikserin e betonit dhe ne presim. Për të ndarë rërën nga kristalet, është më mirë të keni një sitë të përgatitur.

Siç mund ta shihni në imazh rezultatet janë mjaft të mira.

lëri kristalet si ato në plazh

Shikoni sekuencën. Kjo është gota e thyer, para trajtimit.

gotë e thyer

Pas një ore në mikser betoni tashmë kemi filluar të shohim efektet e erozionit

qelqi pas 1 ore erozioni

Pas 2 orësh, ajo nuk ka më tehe të mprehta dhe erozioni i xhamit fillon të bëhet i dukshëm.

qelqi pas 2 orësh erozioni

Në 4 orë mikser betoni, ne u ndalëm.

4 orë i veshur me gotë me mikser betoni

Mbledhësit nuk do ta pëlqejnë atë me siguri, sepse humbet tërë magjinë, por ndoshta dekoruesit ose njerëzit që e përdorin atë për të bërë bizhuteri, nëse mund të marrin më shumë përdorim nga ky tutorial ;-)

Fuentes:

19 komente mbi "Si të bëjmë gotë deti, copa detare ose gotë detare"

 1. Përshëndetje, sepse jeni të interesuar, unë jam i përkushtuar për bizhuteri të bëra me dorë dhe kam një daulle argjendari, në të cilën copat vihen për lustrim, përdoret për metale, por nëse doni ta përdorni për të bërë kristale detare, ato janë përrallore, ju mund të shikojë se si lustrohen metalet dhe kjo do t'ju japë një ide se çfarë lloji gurësh ose qeramike duhet të lexoni për të veshur. Të trishtuar që kristalet natyrore po mbarojnë, por si çdo gjë tjetër, njeriu i ka ato!

  përgjigje
   • Jo. Mënyra e vetme do të ishte lustrimi i tyre, por atëherë nuk do të ishte më një SeaGlass. Mendoni se ata nuk shkëlqejnë sepse është gërryer nga veprimi i detit.

    Kështu që e vetmja gjë është ta lagni kur doni ta shihni bukur.

    përgjigje
   • Përshëndetje, një mënyrë për të lustruar buzën, pa humbur shkëlqimin natyror është të vendosni prerje qelqi në një enë dhe të shkundni në një mënyrë rrethore ose nga lart poshtë, këtë e bëj për disa herë në ditë ose ditë, ju i shoshoni ato ose kaloni përmes një sitë duke hequr povën e gotës, i shpëlani dhe jeni gati për të punuar, sepse buza e gotës lirohet nga buza e prerjes

    përgjigje
   • Claro! Se pueden barnizar con acabado brillante, quedarán como mojado permanente. Hay quien les da una mano de pintura blanca por un lado (generalmente si la pieza va a pegarse sobre una superficie. Esta mano de pintura blanca resaltará increíblemente el color original de la pieza, al final barniz brillante del lado expuesto y se ve único! Lo que más me ha impresionado es el resultado de pulir vidrios de un viejo cinescopio, son muy gruesos, por lo que quedan muy bien redondeados y lo mejor es que es gris en todos sus tonos posibles, sin pulir ya es hermoso así que después del proceso quedan de verdad espectaculares, no dejen pasar alguna televisión vieja a pedazos, hay mucho por rescatar.

    përgjigje
 2. Në shtëpi jemi përpjekur t’i bëjmë.
  Dhe ato kanë dalë të shkëlqyera. Ne e kemi zgjatur kohën nga 4 në 6 orë. dhe duken shume mire.
  Pastaj vendosni në ujë ato janë spektakolare.

  .Ju faleminderit për ndarjen e idesë.

  përgjigje
 3. Përshëndetje, unë jam i hipnotizuar nga xhami por kam një pyetje »sa rërë duhet të vendos në mikser betoni për të shtypur gotën ... faleminderit

  përgjigje

Lini një koment