Si të bëni një pjekje kafeje me një makinë larëse

Nëse jeni kultivues i kafesë dhe ju pëlqen piqni kokrrat tuaja të kafesë Jam i sigurt që do të të pëlqejë kjo hak.

Kjo është kthejeni një daulle të makinës larëse në një pjekje të kokrrave të kafesë. Siç mund ta shihni, artikulli origjinal flet për pjekjen e fasuleve të kafesë, por duke i dhënë një ide më shumë për ta përdorur atë piqni disa gështenja të pasura, secili atë që ju pëlqen më shumë ;-)

Kafe pjekëse me daulle lavatriçe

Nëse jeni duke kërkuar diçka më të vogël, shikojeni këtë pjekës kafeje shtëpiak i bërë me një tenxhere.

Le të shohim ndërtimin e thotë dolli dhe pjekjen e kafesë.

Por le të shkojmë në detajet e ndërtimit. Dera dhe bashkimi i motorit.

Suscríbete në listën tonë korrekt

Pjekja e kafesë

Përveç daulles, bashkimit, mbështetjes, domethënë çfarë është vetë pjekësi, do të na duhet një shishe butan me sobën e saj për të djegur në mënyrë të barabartë fasulet e kafesë.

Shtë një proces shumë i tymosur, prandaj bëjeni atë jashtë shtëpisë.

Unë nuk mund t'ju tregoj kohën e pjekjes sepse varet nga sasia e kafesë, zjarri që i jepni. Gjëja më e mirë është që ju të shkoni të testoni veten. Fat i mirë dhe kafe e mirë.

Nëse jeni një nga ata që përdorin kapsula me dozë të vetme. Shikoni tonë kullues kapsulë shtëpiake.

Thotë dolli

Hap pas hapi për të ndërtuar thotë dolli tonë shtëpi me materiale të ricikluara.

Dera

Dyert janë të fiksuara me shufra çeliku inox 5 mm dhe mbështjellës

derë larëse dolli

Bashkimi motorik

Motor elektrik me 975 rpm me reduktues 10 rpm

Motor elektrik për të bërë një thotë dolli të bërë në shtëpi

Përveç strukturës së shasisë për të mbështetur motorin, është e nevojshme të ndërtohet bashkimi midis ingranazheve të motorit reduktues i motorit dhe tamburit.

zvogëlues ingranazhesh i një motori elektrik

Zgjidhja është shumë, shumë e thjeshtë, ne bashkojmë disa pllaka në ingranazhin e daljes dhe kaq

Pjesë bashkimi motorike, daulle e makinës larëse

Dhe tashmë në veprim

Thotë dolli për kafe në shtëpi

Dhe për të përfunduar një video me thotë dolli në veprim ;-)

Më shumë informacion në Ne Bëjmë Gjëra

30 komente në "Si të bëni një pjekje kafeje me një makinë larëse"

 1. Mirëmbrëma, merrni një përshëndetje të ngrohtë. Jam i interesuar të bëj një makinë për pjekjen e kafesë, rastësisht do të kem planet ose detajet e ndërtimit të një makine tjetër të ndryshme nga ajo e botuar në foto.
  Paraprakisht, faleminderit për bashkëpunimin tuaj.

  përgjigje
  • Përshëndetje Edgar, në parim nuk kemi asgjë tjetër. Ju mund të bëni diçka të ngjashme, por me materiale të tjera dhe të vendosni nëse e automatizoni me motor ose e bëni manualisht. Përshëndetje dhe fat të mbarë

   përgjigje
 2. Përshëndetje, a mund të më ndihmoni? Unë dua të bëj një makinë karamele pambuku. Unë i pashë ato më shumë ose më shumë, por nuk e kuptoj se si ta bëj atë. Faleminderit

  përgjigje
 3. Unë do të doja të kisha më shumë informacion në lidhje me thotë dolli, është shumë interesante, është për një grup nënash femra që janë kryefamiljare që zgjedhin kafe gjatë korrjes. Unë do të doja ta jepja atë, por nuk e bëj di të shpjegojë trajtimin. Më shumë ilustrim mungon.

  përgjigje
 4. Mik i Mirë i Dizajnit ... do të ishte e mundur që ju të më dërgoni planet plus fotot për të bërë një dhe për të parë disa miq fshatarë ………… .Faleminderit Përshëndetjet Best. ***** *** ************************

  përgjigje
 5. Përshëndetje, IDEA JUAJ E MADHE, SHUMY LLOJ LUTEM TQ JU LUTEM T EX M EX SHPJETONI M M SHUM ME SHTYLL DHE PLANET T TO BONI AT IT. PRIT PRGJIGJEN TUAJ PROMTUESE, FALEMINDERIT

  përgjigje
 6. Përshëndetje dhe shumë mirënjohës për ndarjen e këtij blloku, a mund të më dërgoni plane me postë, që së bashku ta përgatisim atë për një veprim të komunitetit fshatar, e di që na duhet dhe unë marr pjesë aktive në komunitet

  përgjigje
 7. Mirëdita, shpikje interesante, do të jetë që ju të mund të ndani planet, unë jam i interesuar të bëj një makinë të ngjashme me atë që keni projektuar. Ju mund të më tregoni se çfarë lloj karburanti përdorni. Faleminderit shumë dhe ju përgëzoj për shpikjen tuaj të dukshme.

  përgjigje
 8. Mirëmëngjes, jam i interesuar të bëj një pjekje kafeje. Si ai që ju siguroni me mirësi, por unë do të doja të dija se ku dhe si e vendosni karburantin, dhe nëse do të më dërgoni me dashamirësi planet, unë do ta vlerësoj shumë, kaloj një ditë të mbarë.

  përgjigje
 9. Ditë shumë e mirë,
  Më pëlqen ideja. Unë dua të di se si të drejtoj një pjekës kafeje si ai që përshkruani, duke përdorur cilindrin e një makine larëse, si e bëni atë të funksionojë duke përdorur karburantin GAS LPG?
  Ju lutemi dërgoni përgjigjen tuaj në adresën: hugodo10@gmail.com
  Ju faleminderit.

  Hugo Donaldo Cruz R.

  përgjigje
 10. Ndërtim i shkëlqyeshëm a mund të bashkëpunoni me mua me më shumë informacione për ndërtimin e kësaj makinerie ju lutem për studimet e mia universitare

  përgjigje
 11. Mirëmëngjesi, Nacho, dua t'ju përgëzoj, për një ide kaq të shkëlqyeshme, unë dua gjithçka që lidhet me kafe, unë do të doja të tregoja zgjuarsinë tuaj, do të jetë e mundur të shpjegoni instalimin e motorit dhe gjenerimin e nxehtësisë në më shumë detaje Faleminderit.

  përgjigje
 12. Zotërinj të rishikuar: Unë KOMENTOJ JU QAT KAM NJACH MAKINLD T O VJETR QENDRORE TASH LARJES, TIC CIL IN E KONSIDSOJ TU BOTUESHME P TOR TAKE BR PAJISJET PASTRUESE T CO KAFEVE. JU LUTEM JU LUTEM T TO MFOR INFORMONI N CO COLOMBI N ISE N IN QYTETET E BOGOTA, IBAGUE, GIRARDOT, KETU ASHT A NJ A TEKNIK Q WH DO T D MO BN THE NDIHM OFN E NDURTIMIT T THE EKIPIT. Numri i telefonit tim celular 3143456673

  përgjigje
 13. Më duket interesant projekti juaj, gjithashtu nga ana estetike duket shumë mirë me sa duket elementi është bërë prej çeliku inox. Unshtë për të ardhur keq që pas një kohe kaq të gjatë asgjë nuk është thënë për këtë ekip.
  Pyetni po përdorni 2 daulle lavatriçe apo është vetëm një dhe ju e keni mbuluar atë, unë po përpiqem të bëj, të dizenjoj një pajisje të ngjashme, natyrisht me një qëllim tjetër, dhe unë jam duke kërkuar për diçka të ngjashme, të keni një ditë të shkëlqyeshme dhe të vazhdoni të provoni për të bërë më shumë shpikje, përshëndetje nga tampico tam mexico

  përgjigje
 14. Unë do të doja të ndërtoja dolli për kafe me një makinë larëse, ju lutem më jepni të gjitha udhëzimet për ta arritur atë ose nëse e di se ku ka më shumë plane
  thank you very much

  përgjigje
 15. Kam marrë një përshëndetje të përzemërt nga unë, një shpikje shumë e mirë, unë mund t'ju kërkoj të lutem më ndihmoni me planet, por nga brendësia e thotë dolli pasi unë jam duke bërë një dhe nuk di si ta bëj, të gjithë ju ndihmoj mund të më jepni, do ta vlerësoja shumë

  përgjigje
 16. Përshëndetje shoku, jam në Merida, Venezuelë, tashmë po bëj një makinë .. Doja të dija sa i lartë është zjarri, faleminderit, shpresoj që përgjigja së shpejti

  përgjigje

Lini një koment