Si të bëni një dehumidifikues të bërë në shtëpi

Shtëpi e thjeshtë, pa asnjë elektronikë ose mekanizëm. Le ta bejme një dehumidifier për të kapur lagështi nga dollapët tanë, dhomat ose kudo që duam.

Si të bëni një dehumidifikues të bërë në shtëpi

Mund të flasim për 2 lloje të dehumidifiers:

 • Desiccants që përdorin xhel silicë
 • Me kompresor dhe kondensator

Tharës i tharjes

Po flasim për një metodë për lagështirë të vogël, ideale për dollapët dhe hapësirat e mbyllura.

Nuk është një ilaç përfundimtar, thjesht na ndihmon të kemi një mjedis më të thatë.

Për hapësira të vogla, në kontejnerë

Nuk e di nëse e dini, por dyqanet e pajisjeve dhe dyqanet e nivelit të lartë shesin kuti plastike që thithin lagështi.

Suscríbete në listën tonë korrekt

Si të thithni lagështirën me një dehumidifier në shtëpi

Epo, asgjë nuk është më e lehtë për t'u replikuar dhe me një çmim shumë të ulët. Nëse shohim nga çfarë është bërë produkti «i cili bëhet ujë» është klorur kalciumi CaCl2 pa asgjë tjetër.

Klorur kalciumi për të thithur lagështirën në dehumidifiers

Kloruri i kalciumit është një kripë që përdoret si në pjekje ashtu edhe në ushqim për të gatuar kos  pëlqen të trajtojë rrugët e akullta, kripë për të shkrirë. Së bashku me kripën e zakonshme ajo ngre temperaturën e ngrirjes. Eshte nje substancë e tretshme shumë higroskopike dhe merr ujë nga mjedisi, e cila është prona nga e cila duam të përfitojmë.

Për të tharë mjedisin, mos kërkoni klorur kalciumi në ëmbëltore që është i pastër dhe për shkak të formatit që ata shesin do të jetë shumë i shtrenjtë, më mirë kërkoni përdorimin industrial që ata shesin në thasë 25 kg. Ka pothuajse të njëjtën përbërje të CaCl2 edhe pse nuk e shesin me pastërti 100% por me 77% por në proporcion është shumë më e lirë se ajo për përdorim kuzhinës.

Për këtë DIY pasi nuk më duhej aq shumë sasi dheNë vend që të krahasoj një çantë, unë kam hapur një nga ato që ata shesin në kinezisht dhe e kam rishpërndarë në kontejnerë të tjerë. Cila është një nga shërbimet që duhet të merret parasysh për të qenë në gjendje të përdorim kontejnerë të vegjël për të arritur më shumë vende sesa nuk mund të arrinim me paketimin origjinal.

klorur kalciumi për lagështi

Le të mos bëjmë për hapësira të vogla, në kontejnerë të shpikur asgjë të re. Një prej këtyre kontejnerëve për të thithur lagështi, ato na kushtojnë 0,8 € dhe ne kemi 100 gram klorur kalciumi, i cili del me 8 € / kg Një qese 25 kg klorur kalciumi me 77% mund të na kushtojë rreth 15 € 0,6 / kg) është me të vërtetë shumë më e lirë.

Përdorni klorur kalciumi për lagështinë

 Kështu Ne ndajmë klorur kalciumi në aq enë sa duam për madhësitë që na interesojnë. Siç kemi thënë, është shumë e dobishme të vendosni tavolina, ose qoshe që janë të vështira për t'u arritur. Por kini kujdes që duke përthithur lagështinë e kthen atë në ujë që do të grumbullohet në enë dhe nëse e lëvizim pa kujdes mund ta derdhim.

Enë për të thithur lagështi

I mbyllim në dy mënyra, ose me një copë letër kuzhine, ose me tyl, po ajo lloj garze poroze, me të cilën e mbështjellin me oriz në dasma. Pra, nëse i keni ruajtur ndonjëherë ato copa lecke duke menduar se mund të jenë të dobishme për ju, ju tashmë keni një shërbim ;-)

 Pasi ta kemi disa ditë në një vend të lagësht, ne shohim se si ka filluar të thithë lagështi.

Klorur kalciumi thith lagështi dhe lëngëzim

Shpresoj që të ju ndihmojë të kontrolloni lagështinë në shtëpinë tuaj, mjetet tuaja dhe eksperimentet tuaja në shtëpi.

Për hapësira më të mëdha me ventilator

Një variant i metodës që lë këtu është përdorimi i një ventilator për të mbledhur ajrin nga dhoma dhe për ta bërë atë të kalojë nëpër xhel për të thithur lagështinë.

Dehumidifier me kompresor

Nëse ajo që dëshironi është një lagështues për shtëpinë, lloji që futeni në energji elektrike, ne tashmë flasim për një pajisje që kap ajrin me lagështirë nga mjedisi, e vendos atë në një kondensator dhe mban ujin në një enë për të kthejeni ajrin e thatë.

Tani për tani nuk kam bërë ndonjë test. dhe nuk kam asnjë projekt për ta realizuar. Vazhdoj të kërkoj informacion dhe sa më shpejt që të kem materialet e nevojshme do t'ju informoj.

24 komente mbi "Si të bëni një dehumidifikues në shtëpi"

 1. Artikuj shumë të mirë, unë jam regjistruar në gazetën tuaj për një kohë të gjatë dhe ju përgëzoj për këtë.
  A nuk do të ishte më mirë ky dehumidifier me xhel silicë? Isshtë më lirë dhe në fund të fundit janë gurë që duken si kristale që i shesin maceve për t’u lehtësuar dhe klorur kalciumi, a mund të futet edhe në mikrovalë për të hequr lagështinë?
  Unë punoj në rrugë dhe ne përdorim klorur kalciumi për ventilatorët e borës, duhet të keni pak kujdes, është një produkt që me kalimin e kohës dëmton gjithçka prek.

  përgjigje
  • Përshëndetje Santi, mund të bëhet edhe me xhel silicë, e vetmja gjë është që klorur kalciumi është më thithës, bllokon më shumë lagështi sesa xhel silicë dhe materiale të tjera si zeolitet.

   Në fund të fundit është një kripë dhe përfundon duke qenë korrozive, si kripa e zakonshme, e cila ju oksidon dhe shkatërron gjithçka që prek. Kloruri i kalciumit përdoret gjithashtu në ushqim.

   Unë nuk e kam provuar mikrovalën, nuk di çfarë t'ju them nëse e provoni dhe ju shkon mirë, na thoni.

   Një përshëndetje

   përgjigje
   • Faleminderit per keshillen por nje pyetje ??? Çfarë produkti tjetër mund të përdor si zëvendësim, pasi produkti nuk është i disponueshëm në banak, për ta blerë ju duhet një leje speciale.

    përgjigje
 2. Mir !!
  Unë mendoj se blogu juaj është i shkëlqyeshëm. Dhe me këtë artikull, lind një pyetje:
  Do të ishte një mundësi e mirë, të kishit një kavanoz si ato të paraqitura në foto, për shembull në qilar apo diçka të tillë, apo jo? Meqenëse në shumicën dërrmuese të produkteve ushqimore ato tregojnë se duhet të "mbahet në një vend të freskët dhe të thatë" dhe me këtë do ta ndihmonit që të ishte më e thatë, apo jo?
  Ose, përkundrazi, mund të krijoni një ambient shumë të thatë në qilarin e përmendur, nëse tashmë nuk ka probleme të lagështisë së tepërt.

  NJË PËRSHËNDETJE !!

  përgjigje
 3. Mirëmëngjes, vetëm një pyetje dhe më falni nëse dukem injorante, por uji që kap nuk është i ndotur në asnjë mënyrë, ai mund të hidhet në tokë, të përdoret për kopshtari ose duhet të trajtohet në ndonjë mënyrë të veçantë.

  përgjigje
  • Watershtë ujë me këtë kripë (klorur kalciumi) të tretur, por nuk është ndotës. Mund ta hidhni në lavaman. Unë nuk ua rekomandoj bimëve, ashtu si nuk do të shtonit ujë me kripë të zakonshme.

   një mundësi tjetër është ta vendosni në mikrovalë dhe të rikuperoni klorur kalciumi

   përgjigje
 4. Me respektin e duhur, shpjegohet shumë dobët, d.m.th., të paktën ajo që shihni në foto nuk funksionon sepse mund të shihni se topat e klorurit nuk janë pezulluar në ajër, (dhe kjo është gjëja më e rëndësishme) në mënyrë që kur thithin Uji depozitohet në enë dhe nuk mbetet në produkt.

  Kontrolloni artikullin tuaj, ju lutem.

  Përshëndetje.

  përgjigje
  • Përshëndetje Engjëll, edhe nëse nuk janë pezulluar në ajër, ata përsëri kapin lagështinë. Ekziston një kohë kur ato treten gjysmë me lagështirën që kanë thithur dhe nuk ka asnjë problem.

   Sidoqoftë, do të përpiqem siç thoni ju për të parë nëse vëreni ndonjë përmirësim.

   përgjigje
 5. Sipas asaj që është shpjeguar, kuptohet që kloruri duhet të rinovohet sa herë që ngarkohet me lagështirë? apo ka ndonjë mënyrë për të hequr vetëm ujin? Faleminderit per pergjigjen tuaj

  përgjigje
 6. Për shumë vite nëna ime ngrohte ujë për të larë çdo ditë në sobë, ajo kurrë nuk dëshironte të përdorte ngrohësen ... në një apartament të sapondërtuar, ajo kurrë nuk e ajroi atë, tani nuk nxehet më por unë hyj brenda dhe flokët menjëherë ndjehen lagështia, është për shkak të materialit të shtëpisë apo është për shkak të asaj që përmenda. Alsoshtë gjithashtu shumë e ftohtë edhe kur merr diellin nëpër dritare.

  përgjigje
 7. Nëse do të doja ta përdorja ujin për të pirë, a do të duhej ta trajtoja më parë? Dhe kloruri i kalciumit mund të zëvendësohet çdo herë nëse bëj një enë më të madhe, të themi 0.50 x 0.50?
  Ju faleminderit shumë për përgjigjen tuaj, urime

  përgjigje
 8. Unë e kam përdorur atë në dollapët ku rrobat kanë erë kacavjerrëse dhe e vërteta është kurioze se si enët mbushen me ujin që thith. Tani nëse kam besim të plotë në këtë produkt, do të blej klorur natriumi për të përgatitur "thurjet e lagështisë" sime

  Faleminderit, Nacho

  përgjigje
 9. Përshëndetje: faleminderit shumë për kontributin tuaj. Doja t'ju pyesja nëse e dini se çfarë mund të fus në një kavanoz me kapak të shpuar (si ato të djathit Parmesan) për të shmangur lagështinë e ushqimit. A mund të vendos një qese të vogël me klorur kalciumi në të? Forshtë për disa kavanoza që i bëj me fara të plota dhe të grimcuara për t'i shtuar në sallata. Faleminderit!

  përgjigje
 10. Për komentet e tjera që pyetën nëse është e mundur të rikuperohet klorur kalciumi, sqaroj se mund ta bëja atë. Mënyra e parë është ta lini në diell dhe më pas ta vendosni në një sobë ose furrë / mikrovalë në 100 ºC për 10 ose 15 minuta, duke e trazuar çdo 3 ose 5 minuta në mënyrë që të mos digjet. Nëse nuk ka diell, duhet të lihet në një tabaka në sobë ose furrë për 1 deri në 3 orë në një temperaturë që nuk i kalon 70 C. Nëse është nën 60 ° C do të vazhdojë të thithë lagështi nga ajri, dhe nëse temperatura është e tepërt ajo do të tretet dhe digjet.

  përgjigje

Lini një koment