Si të bëni peceta për fëmijë

Nëse jeni prind do të përdorni fshin për fëmijë dhe është një nga ato gjërat që nga provat e dini se do të vazhdoni t'i përdorni ato përgjithmonë. Si të bëni peceta shtëpiake për fëmijë

Unë sjell një tutorial në si të bëni peceta të lagura, që mund ta përdorim mirë me foshnjën tonë ose për përdorim shtëpiak. Një DIY nga «kasrotat».

Pecetat që kemi marrë janë shumë të lira, megjithëse do të jetë e vështirë të zëvendësohen ato komerciale me këto, është e vërtetë që nëse keni mbaruar dhe dyqanet janë të mbyllura ose keni shkuar në një udhëtim ose fëmija juaj ka ndonjë lloj e intolerancë ndaj kimikateve që gjenden në pecetat tregtare, atëherë ky manual mund të jetë i dobishëm për ju.

Si të bëni peceta

Shtë jashtëzakonisht e thjeshtë, do të na duhet vetëm një copë letër kuzhine, ujë dhe çfarëdo që duam të shtojmë në përzierje, në këtë rast, ai ka vënë sapun për lëkurën atopike, pak kolonjë për fëmijë dhe qumësht trupi, i cili përmban vaj. Dhe rezultati ka qenë i shkëlqyeshëm.

Ne marrim rrotullën e letrës së kuzhinës dhe e presim në madhësinë e dëshiruar (merrni një thikë të dhëmbëzuar)

Ne prerë peceta letre kuzhine për të bërë peceta

Le të krijojmë përzierjen. Kam përdorur gjysmë litër ujë shumë të nxehtë, 4 lugë sapun, 2 qumësht trupi dhe 6 kolonjë.

Locion për pecetat me sapun, qumësht trupi dhe kolonjë

Gjithkush mund të përdorë çfarë të dojë, por ideali është të përdorë produkte të tretshme në ujë, pasi nëse për shembull vendosni një lloj vaji nuk do të jeni në gjendje të krijoni një përzierje homogjene.

Përziejeni mirë dhe vendoseni sipër rrotullës së letrës së kuzhinës, kur e hidhni si unë, ka mundësi që të jenë pak të shëmtuara. Atëherë do ta shihni, për të mbajtur formën cilindrike të rrotullës është e mundur që është më mirë ta vendosni në enë dhe letra ta thithë atë

  përzierjen për të marrë peceta shtëpiake

I zgjuar! Thjesht duhet ta lini të thithë për disa minuta.

Peceta të lagura për përdorim në shtëpi

Mos harroni të hiqni kartonin që do të jetë qëruar. Unë gjithashtu heq shtresat e para të letrës së brendshme në rast se zam është tretur.

Mbarimi i pecetave DIY

Pasi ta keni, lereni të kullojë mirë, unë gabova këtu. Për të përshpejtuar procesin, unë kam shtrënguar rrotullën dhe nuk ka asnjë mënyrë për ta kthyer atë në gjendjen e saj origjinale. Nëse nuk doni që ajo të humbasë formën e saj, përpiquni ta manipuloni sa më pak dhe mos e shtrydhni

peceta shtëpiake

Vini re se pecetat do të hiqen nga brenda rrotullës, kështu që ato dalin shumë mirë.

Unë e pashë këtë DIY në blog Kursyes i parave Dhe e vërteta është se ata kanë qenë më të bukur se unë por ideja është që ajo të futet brenda një ene, me ose që nuk do të shihet dhe ne do të nxjerrim vetëm peceta.

peceta

Më duhet të them se ata po shkojnë shumë mirë. Ata kanë rezistencë të mirë, lë lëkurën të butë dhe ka erë të shkëlqyeshme. Rezultati është shumë, shumë më i mirë se sa prisja. Ato janë arritur peceta me cilësi të mirë dhe shumë të lirë, të cilat pas 3 ditësh janë akoma të shkëlqyera.

Nëse keni dyshime mund të përdorni komentet :)

8 komente në "Si të bëjmë peceta për fëmijë"

 1. Pecetat e lagura kanë fibra pambuku për t'i bërë ato më të forta. Kjo gjë që keni shpikur do të thyejë duke kufizuar gomarin e një fëmije. Unë gjithashtu palos 2 ose 3 fletë letre kuzhine, shtoj (pak, disa pika) ujë dhe pastroj gojën e vajzës sime, por me më shumë ujë ose më shumë për të pastruar (ju më kuptoni), shpikja juaj do të bëhet thërrime. Më vjen keq.

  përgjigje
  • Isshtë e vërtetë, por ka disa rrotulla pecetash kuzhine (Këtu në Venezuelë ne i quajmë "teresitas") që janë të llojit të rrobave dhe të përdoren përsëri, me ato që duhet të duken më mirë.

   përgjigje
  • Përshëndetje,

   Mendova të njëjtën gjë përpara se ta bëja, por e vërteta është se ajo ka një qëndrueshmëri shumë të mirë. Edhe sot, gati 15 ditë pasi i kam përgatitur, ato janë perfekte në nivelin e strukturës, unë mund ta pastroj gomarin e një fëmije në mënyrë të përsosur, e sigurt është që aroma nuk është më ajo që ishte.

   Në lidhjen që unë vura si burim, ata shpjeguan se është shumë e rëndësishme të përdorni ujë shumë të nxehtë, sepse merrni rezultate shumë më të mira. Nuk e kam provuar me ujë të ftohtë, por mund t'ju siguroj që letra nuk shkërmoqet.

   Një përshëndetje

   përgjigje
 2. Unë përgëzoj ndërsa mendoj gjithmonë kur lexoj një artikull, (zhvillohet dhe kurioziteti nxitet ose jo), rezultati i marrë varet nga modeli (kos, aroma e tij origjinale është acid, por aroma identifikohet si kos i "danone" "që është një variant" më i butë ". Ne mund të kemi një model, (për të cilin shumëkombëshet hetojnë), por mendoj se thelbi është të" luash "dhe të marrësh përfundimet e tua.
  Përshëndetje, dhe urime

  përgjigje
 3. Unë mendoj se do të ishte më mirë të përdoret ujë i distiluar, uji i rubinetit përfundon duke prishur pjesën tjetër të përbërësve dhe kjo është arsyeja pse pas 15 ditësh nuk ka erë të njëjtë.

  përgjigje

Lini një koment