Si të bëni ujë të distiluar

uji i distiluar, çfarë është ai, përdorimet dhe avantazhet

Në këtë artikull do të shpjegoj si të distiloni ujin me metoda të ndryshme. Do të shohim gjithashtu se çfarë është uji i distiluar, përdorimet e tij dhe ndryshimin me llojet e tjera të ujit.

Cfare eshte

Për të kuptuar mirë procesin e distilimit të ujit, duhet të kuptojmë se çfarë është uji i distiluar.

Uje i distiluar Është ujë nga i cili janë hequr papastërtitë dhe jonet e kripërat që përmban.

Si të distiloni ujin

Të gjithë metodat bazohen në distilimin e ujit, domethënë në avullimin e tij dhe kondensimin e mëvonshëm.

Distilimi është një proces ndarjeje, por është një ndarje fizike, JO një reaksion kimik.

Duke përdorur një tenxhere

Kjo formë është më e bërë në shtëpi nga të gjitha. Kushdo mund ta bëjë atë me atë që ka në kuzhinë. E kam provuar dhe Mendoj se po vret mizat me të shtëna topash.

Nevojitet:

 • një tenxhere me kapak
 • një enë që futet brenda për të mbledhur ujin e distiluar
 • një kuzhinë për të ngrohur ujin
 • akull (opsionale, por e shpejton dhe e optimizon shumë)

E hedhim ujin në tenxhere me enën brenda dhe kapakun përmbys. Do ta vëmë në zjarr. Uji avullohet dhe kondensohet në fund dhe bie në enën e bardhë.

si të bëni ujë të distiluar

Për të përmirësuar procesin vendosim disa kuba akulli për të ndihmuar në kondensimin.

Metoda e distilimit të ujit në shtëpi

Do ta përmirësonte procesin nëse fundi i kapakut do të ishte metal në vend të plastikës dhe gjithashtu do të siguronim më tej pastërtinë e ujit, gjë që më duket e dyshimtë në këtë mënyrë.

Nëse dëshironi një produkt me cilësi më të mirë, përpiquni të blini ose të ndërtoni një alembic si ai që shohim në seksionin tjetër ose një ende laboratori.

Ky është rezultati

ujë i distiluar

Prova që kam bërë ka qenë ta kemi tenxheren në zjarr për 10 minuta dhe me kaq kemi marrë 24 ml.

ujë të distiluar të bërë në shtëpi

E vërteta është se nuk e shoh si një proces interesant. As për shkak të pastërtisë së ujit të distiluar, i cili është shumë i lehtë për t'u ndotur, as për shkak të metodës që e shoh si joefikase dhe gjithashtu të shtrenjtë nëse duhet ta ngrohim me gaz ose një qeramikë xhami.

Me një alembic

alembic për të marrë parfume dhe që mund të përdoret për të distiluar ujin
De BigSus - Imazhi i krijuar nga unë., CC BY 2.5,

Një alembic është një vegël që përdoret posaçërisht për distilim. Sigurisht që ju tingëllon e njohur kur bëni parfume ose pije alkoolike.

Ka një shumëllojshmëri të gjerë pozash, disa industriale, të tjera laboratorike, por është një instrument shumë i lehtë për t'u përsëritur në shtëpi.

Distilim diellor

Ne mund krijoni një alembic diellor, në mënyrë që dielli të avullojë ujin përmes një tubi të zi, siç bëhet në dushe ose me ndihmën e një Furra diellore.

Një mënyrë tjetër për të përdorur diellin është me metodën që kemi parë ujë i shkripëzuar i detit e cila në fund është si e para që përmendëm për tenxheren por duke përdorur diellin për të avulluar ujin.

Mblidhni ujë nga kondicioneri

Ky është një burim për të cilin zakonisht nuk flitet, por në të cilin shumë prej nesh kanë akses. Uji që pikon dhe mblidhet nga klimatizimi është ujë i distiluar që vjen nga kondensimi i ajrit në dhomë.

Kështu që në verë mund t'i përkushtoheni mbledhjes së këtij uji. Një mënyrë shumë e shpejtë dhe e lirë për të përfituar nga ajo që deri tani e konsideronit humbje.

Kondensimi i ujit të bojlerit

Në të njëjtën mënyrë, tani në shumë shtëpi ka kaldaja kondensimi për gazin natyror. Këto kaldaja nxjerrin edhe ujin e distiluar që ne mund të përdorim.

Do të jeni të interesuar në Metoda e dezinfektimit të ujit SODIS

Për çfarë është. Aplikacionet

Dhe për çfarë e duam këtë ujë? Epo, ka shumë përdorime.

 • Për t'u përdorur në hekur, pasi nuk përmban gëlqere ose substanca të tjera që prishin pajisjet shtëpiake. Gjithashtu në lagështues, avullues etj.
 • E njëjta gjë për ta përdorur në makinë
 • Pastrimi i xhamave, xhamave etj.
 • Nëse do të bëjmë eksperimente ose kalibrime kimike
 • Për zanate si sapunët e lëngshëm etj.
 • Disa e përdorin atë për të ujitur bimët sepse nuk kanë gëlqere apo klor. Nëse e bëni këtë, sigurohuni që bimët të jenë fekonduar mirë në mënyrë që të gjithë lëndët ushqyese të vijnë nga toka.
 • Në prodhimin e birrës.

Si kuriozitet, meqenëse nuk ka asnjë lloj kripe apo ndotës, uji i distiluar e përçon elektricitetin shumë më keq.

Mund të pini ujë të distiluar

Po, mund të pihet edhe pse nuk ka asnjë përfitim ndaj ujit të pijshëm normal. Ajo që mund të përjashtojmë është se ka pasoja të rënda. Kjo do të thotë, asgjë nuk do të ndodhë për të pirë një ose dy gota ujë të distiluar, megjithëse mund të ndiheni keq nëse abuzoni.

Burim Hulumtimi dhe shkenca

As qelizat nuk shpërthejnë, as pH acidi nuk na dëmton, apo diçka të tillë. Përsa i përket aciditetit, mendoni se uji i distiluar është më pak acid se birra ose kafeja.

ph e ujit të distiluar

ph e ujit të distiluar është rreth 5,8. Është pak acid sepse ajri CO2 tretet në ujë derisa të jetë në ekuilibër dinamik me atë të atmosferës.

Nëse e krahasojmë me një lloj tjetër uji do të shohim aciditetin e tij.

formulë

Formula kimike e ujit të distiluar është e njëjtë me atë të ujit që të gjithë e njohim H2O. Dy atome të hidrogjenit të lidhur me njërin nga oksigjeni.

Pastaj mund të ketë substanca të tjera të tretura, si kripëra ose minerale, por tregohet formula e tij kimike.

Llojet e ujërave

 • Uje i embel. Është ai i marrë nga burime natyrore dhe që më vonë do të shndërrohet në ujë të pijshëm.
 • Uje i distiluar.
 • Pirja e ujit. Është ai që konsiderohet më i përshtatshmi për konsum njerëzor. Përftohet nga pastrimi i kripërave, klorifikimi i ujit dhe madje edhe me trajtime me ozon.
 • Ujë i fortë ose me shkumës. Është ai që ka një sasi të madhe kripërash të tretura, veçanërisht magnez dhe kalcium.
 • Ujë i deionizuar ose i demineralizuar. Është ai nga i cili janë nxjerrë kripërat dhe mineralet. natriumi, kalciumi, fluori, karbonatet etj.

Ku për të blerë

Nëse keni nevojë për ujë të distiluar dhe dëshironi ta blini. E shesin kudo. Supermarkete (Mercadona, Lidl, Carrefour, etj.), Në ​​barnatore, dyqane të çdo gjëje deri në 100, online në Amazon dhe mijëra faqe të tjera interneti. Edhe në pikat e karburantit.

Me siguri nuk do ta keni problem ta gjeni.

1 koment në "Si të bëjmë ujë të distiluar"

 1. Pershendetje Nacho,

  Artikull interesant si të gjithë ata që kam lexuar në Ikkaro prej vitesh.

  Nga ana e pH, dhe sqarimi se uji i distiluar është pak acid, mbase nuk do të dëmtonte të çmitizonim se pH konsiderohet neutral kur ka vlerën 7, dhe jo 5,5 (nuk e di nëse ta fajësoj Johnson & Johnson, Procter & Gamble, ose Paco el de la Guitarra 🤷‍♂️) siç besohet zakonisht. Dhe se çdo gjë nën 7 është acid dhe më lart është bazike. (Ndoshta me një lidhje të vogël në artikullin e Wikipedia-s? - https://es.wikipedia.org/wiki/PH )

  Më vjen keq që mora licencën për të bërë këtë sugjerim, por edhe truri im si adhurues i kimisë më bëri të kërceja kur lexova 'pH 5,8' + 'pak acid' dhe për një moment mendova "Ky djalë ka hyrë fshehurazi". Kur ai që po hynte fshehurazi ishte piloti im "automatik"🙃

  Vazhdojmë me këtë repertor të madh kuriozitetesh me të cilin argëtoni lexuesit tuaj! pershendetje!

  përgjigje

Lini një koment