Si të dixhitalizoni një libër

Do ta shohim si të dixhitalizosh një libër në një mënyrë shumë të shpejtë dhe shtëpiake.

Dixhitalizimi i një libri gjithmonë përbëhet nga 2 pjesë, e para ku merrni një imazh të tekstit dhe e dyta ku kjo imazh trajtohet me një OCR, Një Program kompjuterik për njohjen e karakterit

Digitizoni librat në libra elektronikë

Tradicionalisht, librat skanoheshin faqe për faqe, ky është një proces shumë i ngadaltë që ishte kompleks për shkak të spines të librave, të cilat lakonin faqet dhe më pas OCR nuk i njihte mirë fjalët. ntat që shumë njerëz i lidhin ato në mënyrë që të lehtësojnë procesin e skanimit.

Pra, në vend që të skanojmë faqet, ne do të bëjmë fotografi të saj. Unë punoj me një aparat fotografik kompakt 10 megapiksel, por mund të bëhet edhe me një smartphone.

Si të dixhitalizoni një libër në shtëpi

Siç mund ta shihni, është një sistem shumë i bërë në shtëpi dhe i lirë, por edhe kështu, në më pak se një orë kam pasur një libër me 120 faqe në format dixhital (pa paraqitje) dhe pa nxituar.

Dhe mos mendoni se kjo përdoret vetëm për të piratuar libra, se mund ta përdorni në mënyrë të përsosur për të dixhitalizuar shënimet e klasës dhe për të qenë në gjendje të studioni me një lexues, ipad ose laptop.

Sistemi për të dixhitalizuar një libër

Do të na duhet

 • Një aparat fotografik
 • Një trekëmbësh
 • Kartona dhe shirita
 • Një kristal

Gjëja e parë që duhet të bëni është të ndërtoni një platformë ose foltore për të mbajtur librin dhe ne do ta bëjmë atë me karton. Shtë shumë e thjeshtë

foltore për dixhitalizimin e librave

Në shkrepjen e mëvonshme, pjesët, të bashkuara me shirit, vlerësohen më mirë, përveç rripave që krijojnë ngurtësi në strukturë, kështu që ne heqim 2 shkopinjtë dhe mund ta përkulim foltoren dhe ta ruajmë atë pa zënë

si të krijoni një foltor kartoni

pjesa tjetër muzikore dhe mbështetëse

detaji i shtyllës kurrizore është i rëndësishëm. Në varësi të trashësisë së librit duhet ta adaptojmë që libri të mos jetë më i trashë dhe të mos ketë probleme.

lectern digjitalizoni librin me kamera

hollësitë e shtyllës kurrizore

Nëse doni që gjithçka të përtypet këtu ju lë matjet e asaj që kam ndërtuar. Shkon në cm, dhe x2, x4 është numri i pjesëve që ju nevojiten për secilën

Planifikoni të ndërtoni fjalorin dhe të dixhitalizoni librat

Montimi i dixhitalizuesit të librit

Kuvendi për të dixhitalizuar librat

Ne do ta përdorim gotën për tu rrafshuar faqja për të fotografuar, duhet të keni kujdes me pasqyrimet e xhamit, prandaj është më mirë ta bëni me dritë natyrale dhe që bie anash.

dhe duhet të vendosni kamerën në mënyrë që ajo të marrë tërë faqen, sa më afër që të jetë e mundur (përdorni zoom) dhe sa më në qendër të mundeni.

krijimin e librave elektronikë me një aparat fotografik

Siç kemi thënë, gota është përgjegjëse për të lënë fletën që do të fotografohet e sheshtë, ne do ta zhvendosim faqen e kundërt në mënyrë që të mos shfaqet në ekran dhe ta lëmë të fotografojë të gjithë tekstin.

Nëse shikoni këtë fotografi, do të bëhej dobët, sepse nuk e merr tekstin e plotë

imazhe për okr

faqe e gabuar për ok

Të gjitha kufijtë duhet të jenë të dukshme, nuk mund të prisni fjalët, prandaj është shumë e rëndësishme të vendosni kamerën mirë për të marrë imazhet

Si t’i bëj fotografitë?

[theksuar] Unë jam duke azhurnuar redaktimin e imazheve hap pas hapi, e cila është një pikë që nuk është e qartë dhe shumë prej jush më pyesni [/ theksuar]

Ka disa metoda dhe softuer që do të na ndihmojnë. Për mua, gjëja më e shpejtë dhe më e rehatshme është të fotografoj faqet tek në fillim, dhe pastaj të bëj të gjitha ato çift.

Ne i riemërtojmë me numrat e faqeve për të qenë në gjendje t'i përziejmë, kjo mund të bëhet me shumë programe falas.

Dhe nëse dëshironi mund të rrotulloni njërën nga 2 tufat, çift apo çift, sepse ato do të rreshtohen në drejtime të kundërta dhe në varësi të OCR që përdorni, mund të keni probleme në identifikimin e tekstit.

Si të rrotullohen imazhet me GIMP

Ne do të përdorim GIMP, redaktuesin e imazheve të softuerit falas dhe një shtojcë të quajtur BIMP që është mësuar imazhe redaktimi grumbull. Këtu është një video se si do të bëhej

Çfarë është një OCR?

Jemi në hapin e fundit. ekzekutoni imazhe përmes OCR. OCR është softuer i njohjes optike të karakterit, i cili është ajo që bën njohin tekstin në një imazh dhe shndërrojnë atë në tekst të shkruar që mund ta ruani si një dokument teksti, ose .doc .odt ose në formate të tjera.

Më e mira që unë di, është Abby lexues i mirë një çudi e vërtetë, por paguhet.

Pasi gjithçka të jetë dixhitalizuar, "vetëm" duhet të bëjmë një plan urbanistik, por nuk do të flasim për këtë për momentin nëse nuk ju intereson shumë prej jush.

Më në fund, pasi me siguri dikush po përpiqet të shohë se çfarë librash kishte në pirg, këtu është një detaj ;-)

libra eksperimentues dhe DIY

Dixhitalizuesi më i shpejtë i librave në botë

Si e di që ju pëlqen vogëlsira këtu nga një video e funksionimit të dixhitalizuesit më të shpejtë të librave në botë. Isshtë BSF-Auto dhe është i aftë të skanojë 250 faqe në minutë

Ju keni më shumë informacion në http://www.k2.t.u-tokyo.ac.jp/vision/BFS-Auto/

35 komente mbi "Si të dixhitalizojmë një libër"

 1. Faleminderit për ndarjen e kësaj ideje të mirë, unë jam një nga ata që copëtojnë letrën për ta skanuar, pasi është një arsye për hapësirë ​​nuk ka qenë një humbje e madhe, por kam edhe kopje të tjera që nuk dua t'i heq. dhe nëse i dixhitalizoj, përsëri faleminderit.

  përgjigje
 2. Jam i lumtur që ideja funksionon për ju dhe ju mund të mbani vëllimet tuaja fizike të paprekura ;-)

  Nëse mund të mendoni për ndonjë përmirësim, ajo është gjithmonë e mirëseardhur.

  Një përshëndetje

  përgjigje
 3. Unë besoj se tutoriali arrin të komunikojë, por akoma i mungojnë shumë të dhëna në mënyrë që çdo koprrac i vdekshëm të mund të bëjë atë që synon të mësojë këtu.

  përgjigje
 4. Unë jam duke kërkuar për një mbështetje, të blerë ose të ndërtuar, për celularë samsung note II. Më duhet për të skanuar libra dhe kamera të kthjellët. Kjo është, pozicionet vertikale, të prirura dhe horizontale.

  përgjigje
 5. Pershendetje Shpjegim dhe kontribut i mirë, normalisht e skanoj por siç thoni ndonjëherë fjalët nuk dalin plotësisht dhe është më e ngadaltë. Fat

  përgjigje
 6. Sipas Romodolfo, emri i programit mungon për të integruar faqet çift dhe tek, kështu që do të ishte shumë i plotë ndonjë faktor x kohë që preferojmë përtypjen gjithmonë falë një përqafimi

  përgjigje
 7. Për ata që nuk janë mësuar të menaxhojnë seri imazhesh, riemërtimi dhe përzierja e fotove çift dhe të çuditshme është konfuze.

  Nëse mund ta detajonit pak më shumë do të ishte mirë.

  përgjigje
 8. Nëse keni nevojë për një program për të riemërtuar faqe çift dhe tek, një i thjeshtë që mund të rekomandoj është «Lupas Rename 2000», të cilin mund ta gjeni shumë lehtë me google.

  Kur kam skanuar libra, dhe pasi skaneri im skanoi vetëm njërën anë, së pari skanoi faqet tek dhe pastaj faqet çift, dhe me atë program të vogël ata riemërtohen në një moment.

  Një përshëndetje.

  përgjigje
 9. Faleminderit për kontributin tuaj. Epo, është një deve (punë) e kota. Faleminderit vella.
  Tani historia është të vendosësh gotën në universitet, ha ha

  përgjigje
 10. Përshëndetje, shumë interesante. Unë kam një refleks gjysmë profesional (një nikon!) Dhe tani di çfarë të përdor për të, hehehe
  Por unë kam një sugjerim. Ju thoni "përdorni dorën tuaj për të rrafshuar çarçafin që nuk do të fotografohet". Dhe pse të mos përdorni një pjatë tjetër me ndonjë material të fortë? Në atë rast, ju mund të bëni një lloj dosjeje (të montuar dhe ngjitur mirë, në mënyrë që të mos ndahet) në formën e një libri me dy faqe, dhe t'i vendosni në krye të librit për t'u fotografuar. Njëra nga anët ose fletët e dosjes do të jetë material i fortë; dhe tjetra, fytyra prej xhami që përdorni për të bërë foton, në faqen që ju intereson.
  Unë them.
  Faleminderit për idenë.

  përgjigje
  • Përshëndetje, shumë faleminderit për komentin

   po është një ide shumë e mirë, e vërteta është se metoda që kam lënë është shumë shumë themelore, për të dixhitalizuar një libër. Nëse do të bëni shumë vëllim, ne duhet të bëjmë disa ndryshime që të jemi në gjendje të shkojmë më shpejt :)

   Një përshëndetje

   përgjigje
 11. Faleminderit, unë rezervoj! Gjithashtu doja të të pyesja, dhe nëse ka imazhe ose grafikë, si të bëj? A janë imazhet e integruara siç shihet në tekst? Ose si duhet të bëj nëse kam tekst dhe imazhe në një faqe?

  përgjigje
 12. Natën e mirë.
  E doja postimin tuaj. Urime
  Nuk po them që e kam arritur sepse kam qëndruar në hapin e parafundit: Paraqitjen.
  Bir, kam dashur të pres damarët qindra herë, çfarë them qindra! DHJETA !!!
  Jo shaka, do të më bënit një favor të madh nëse do të na flisnit për procesin e paraqitjes. Kështu që procesi do të përfundonte nga një burim i vetëm.
  Unë ju inkurajoj ta bëni këtë.
  Edhe një herë urime.

  përgjigje
 13. E vërteta është se mbështetja dhe kamera është një ide e mirë, por unë kam dyshime në lidhje me çështjen e skanimit të çifteve së pari dhe pastaj ato të çuditshme dhe renditjen e tyre pasi mendoj se do të duhej shumë kohë për ta bërë atë me dorë ose për të mësuar të përdorin programin hehe
  Ju gjithashtu thoni që pas marrjes së fotografisë ajo shndërrohet në tekst, i cili nuk është si një fotokopje, kështu që për imazhet ose kutitë e tekstit siç do të ishte, nëse mund ta vendosni më mirë rezultatin përfundimtar.

  përgjigje
  • Përshëndetje Eugenia, unë personalisht preferoj një aparat fotografik, i cili zgjidh dritën që të përdoret mjaft mirë. Nëse është një aparat telefoni celular, unë rekomandoj dritën normale të ditës, por jo të drejtpërdrejtë. Pas një perde të bardhë që shpërndan dritën e hyrjes ose me dritën e pasdites - në një dhomë në anën e kundërt nga ku po perëndon dielli -, pasi blici mund të "djegë" imazhin (domethënë, mund të dalë shumë i bardhë) .
   Në çdo rast, opsioni më i mirë është të kaloni fotografinë - rekomanduar, format JPEG - përmes një programi skanimi OCR. Zakonisht ato programe zgjidhin problemet për ju.

   përgjigje
  • Nëse përdorni xham për të zbutur fletët, blici nuk do të lejojë që të bëhet fotografia, sepse do të reflektohet. Në dritën normale të ditës duhet të jetë më se e mjaftueshme.

   për sa kohë që imazhet janë të mprehta, OCR funksionon shumë mirë dhe zbulon gjithçka

   përgjigje
 14. Përshëndetje! Do të doja të dija nëse keni një fletë të fotografuar për të parë se si duket, pasi kamera nuk e vlerëson shumë mirë, duket se fleta nuk është e plotë.

  përgjigje
 15. Urime, më pëlqeu shumë ideja, lexova një koment në të cilin vendos një mbështetje për fletën që na fotografon. Për shembull, mund të vendosni një letër guaskë (karton të trashë) të bashkangjitur në fund të gotës, e cila do të dukej si një dosje dhe do të ndihmonte për ta bërë atë pak më të shpejtë, mund të jetë?

  përgjigje
 16. Nëse e kornizoni foton mirë në mënyrë që të marrë të gjithë tekstin në fletë dhe thjesht nuk ju nevojitet kartoni, ajo do të funksionojë po aq shpejt. Nëse e keni të vështirë të formuloni, mund të jetë një ide e mirë.

  përgjigje
  • Përshëndetje Antonio. Nëse do ta kaloni përmes OCR, nuk ju intereson sepse do të mbajë vetëm tekstin.

   Nëse do të krijoni një pdf nga imazhet e skanuara, mund t'i modifikoni ato duke përdorur Photoshop ose GIMP.

   përgjigje

Lini një koment