Si të krijoni një kurth për mushkonjat

Summershtë verë dhe mushkonjat nuk na japin pushim. Do ta shohim si të krijoni një kurth për mushkonjat në shtëpi shumë e thjeshtë për tu bërë dhe shumë e lirë me një shishe plastike dhe një karrem të bazuar në CO2

Mbështjellja e shishes plastike me shirit elektrik

mirë, ky është një eksperiment. E vërteta është se dje kam mashtruar dhe nuk do të rishikoj rezultatet deri të Dielën sepse nuk e di nëse funksionon apo jo. Kështu që qëndroni në mendje se unë do të modifikoj hyrjen me rezultatet që marr.

Kurthi supozohet të jetë i bazuar mushkonjat tërhiqen nga CO2 që japin njerëzitKështu, me përzierjen e sheqerit kafe të tretur në ujë dhe maja, prodhohet një sasi më e madhe e CO2, gjë që e bën atë më tërheqës. 

Por duke bërë kërkime të ndryshme Unë nuk e shoh CO2 të jetë ajo që tërheq mushkonjat, flitet shumë për dhembjet e trupit, dhe për substanca të ndryshme që trupat burojnë, por jo për CO2.

Suscríbete në listën tonë korrekt

Të gjitha këto i pashë në një imazh që një kontakt i imi vendosi në facebook, me siguri do ta dini. Por Vmjeshtra për të ngatërruar. Do të na duhet një shishe plastike, sheqer kafe, maja dhe shirit elektrik.

Si të krijoni një kurth për mushkonjat

Ne duhet ta presim shishen në 2/3 e lartësisë së saj.

Përbërësit për të bërë një kurth për mushkonjat verore

Unë kam bërë përzierjen me 200 ml ujë, rreth 80 gram sheqer kafe dhe rreth 5 gram pluhur pjekje, mos përdorni maja të freskët.

Sheqer kafe dhe maja për të bërë kurthin e mushkonjave

Ne e ngrohim ujin, më mirë nëse nuk është nga çezma dhe nuk përmban klor, e ndalojmë kur të fillojë të vlojë dhe tretim sheqerin kafe, vetëm sheqerin kafe.

Sheqeri kafe i tretur në ujë për të gjeneruar CO2 që tërheq mushkonjat

Dhe pastaj e lëmë të ftohet dhe ndërkohë mbulojmë 2 pjesët e shishes me shirit elektrik ose një karton të zi ose një çorape që nuk lejon që drita të kalojë përmes.

Mbështjellja e shishes plastike me shirit elektrik

Të gjitha gati. Tani ne thjesht do të vendosim ujin brenda dhe le të bie maja, ju nuk keni nevojë ta zhvendosni atë ose asgjë tjetër dhe formimi i CO2 do të fillojë

Reagimi i CO2 nga kurthi

Përziej bubbling

Ne e mbulojmë atë dhe kaq. Hiqeni kapakun nga shishja, mushkonjat do të hyjnë të tërhequra nga CO2 ose kështu që ne shpresojmë dhe ata nuk do të jenë në gjendje të largohen përsëri.

kurth mushkonjash shtëpiak

Unë gjithashtu i kam bashkuar të dy pjesët me shirit izolues që të mos bie, ose të burojë nga vende të tjera përveç kapakut të shishes.

Ata thonë se përzierja mund të zgjasë deri në 3 javë. Do ta shohim.

A dini më shumë këshilla për të shmangur pickimin e mushkonjave?

Botimi 1 (Nuk funksionon) 11/07/2013

Pas 5 ditësh, asnjë mushkonjë nuk ka rënë në grackë dhe përzierja ka erë shumë të keqe. Duket se kjo metodë nuk funksionon.

Do të provoj një përzierje uji, sheqeri kafe dhe maja, të freskët këtë herë, për të cilën ata më thonë se si gjenerohet vërtet CO2, megjithëse nuk e di nëse CO2 do të tërheqë mushkonjat. Në një javë sjell më shumë rezultate.

Botimi 2 (Me maja të freskëta - NUK PUNON) 26/07/2013

Unë e kam bërë provën me maja të freskët.

Kurth maja të freskëta

Ju mund të shihni disa flluska që dalin, por pas 2 ditësh një "flutur" kishte rënë, një molë e vogël dhe në një vend të mbushur me fara dhe mushkonja, vetëm një ka rënë, ndoshta rastësisht.

Pra është padyshim një FAKE

Nëse dikush ka një hile ose ndonjë mënyrë tjetër për ta bërë atë, ju lutemi komentoni.

 

8 komente për "Si të krijoni një kurth për mushkonjat"

 1. Përshëndetje ! Unë jetoj në bronx ny, shiko dje e bëra me ActiveDry Yeast të Fleischmann dhe që nga fillimi ndjeu erë shumë të keqe… .. problemi im është serioz me këto mushkonja unë tashmë jam vërtet arrrta. Do ta lë për 2 ditë të tjera derisa ta mbaj ... dhe pastaj do të të tregoj për këtë!

  përgjigje
 2. E ndërtova për të kapur mizën e frutave, që gjeneron koshi im i kompostit, dhe karrem ishte birrë dhe sheqer, dhe nuk e maskova fare me shirit ose karton. Mizat hyjnë "si mizat haha" dhe ata nuk dinë si të dalin derisa të bien në lëng dhe të vdesin duke u mbytur.

  përgjigje
 3. Më dukej shumë interesante kur e lexova, kështu që e bëra dje.
  Unë shkoj për ditën e parë dhe asgjë e vetmja gjë që bën është të lëshojë një erë të keqe: /, por unë do ta lë për 3 ditë të tjera për të parë se çfarë rezultatesh marr.

  përgjigje
 4. Në shishe plastike, ujë, pije freskuese, ... çdokush ia vlen. Rreth pesë ose gjashtë centimetra nga fundi, me një cigare të ndezur ose një fëndyell të nxehtë, tre ose katër vrima bëhen në vende të ndryshme. Unë përdor pjesë të barabarta uthull vere dhe ujë dhe dy deri në tre lugë sheqer të bardhë. Shpërndani sheqerin mirë dhe mbyllni telefonin. Rreziku i kësaj kurth është se humbin humnera, bletë, miza, fluturime, fluturojnë frutat dhe një larmi insektesh ... Unë jam duke folur për varjen e shishes në një pemë në pemishte. Flyshtë shumë e vështirë që miza e frutave të kafshojë portokall, kumbulla, pjeshkë, etj. Po e përsëris, rreziku është që bletët të bien ... Kurthi që po komentoni me uthull molle, ose uthull me sheqer kafe dhe maja, nuk më ka funksionuar as mua.

  përgjigje

Lini një koment