Si të krijoni turi tuaj të birrës Viking

A jeni cervercero? Epo, kjo nuk mund të mungojë në shtëpinë tuaj. Dhe nëse nuk jeni, është dhurata ideale, e bërë me duart tuaja ... Le të shohim si të krijoni një turi birrë Viking.

"Viking" është ajo që thotë tutoriali nuk kam verifikuar që vikingët i kanë bërë kështu. Por ne marrim licencën sepse është një DIY shumë, shumë e mirë nga Instrukturat.

Si të bëni një turi shtëpie të birrës Viking

Kana është bërë nga një trung druri dhe me mjetet themelore, një sëpatë dhe një thikë. Druri i zgjedhur ka qenë barishte. Kur zgjidhni dru, është e rëndësishme të merrni parasysh grurin dhe drithin e drurit. Kështu që nuk është dru me nyje, por me kokërr të imët dhe venat paralele, të cilat do ta bëjnë prerjen shumë më të lehtë.

Si të krijoni trupin e gotës së birrës Viking

Bosh druri për turi birre

ndani mërmërimin në 8 pjesë dhe filloni të prisni me sëpatë. Për një punë të kësaj natyre, përveç një druri të butë të përshtatshëm, nevojitet një mjet shumë i mirë. boshtet e përdorura dhe të rekomanduara nga autori Ato janë vepra kombëtare, autentike të artit artizanal, të bëra në Jauregui. Unë do të doja të kisha ndonjë nga këto :)

prerja e copave të drurit me sëpatë

Ju duhet të prisni duke ndjekur eta, është shumë e rëndësishme, vetëm në këtë mënyrë do të arrijmë një bashkim të mirë të pjesëve të turiut tonë të birrës.

Pritini duke ndjekur kokrrën e drurit

Pasi të priten, kemi pllaka druri të përafërt si ato që shohim në imazh.

Pjesë të filxhanit të birrës

Mos harroni të numëroni anën e drurit për të gjetur pozicionin dhe drurin ngjitur sapo të pritet. Ne gjithashtu do të shënojmë se ku duhet të shkojë litari që do të na ndihmojë të japim qëndrueshmëri në bashkimin e pjesëve të gotës së birrës.

Vini re, sa mirë pjesët e prera tashmë përshtaten së bashku.

Shënimi i litarit, kthesat

Ne bëjmë një zakon me thikë atje ku do të shkojnë litarët që veprojnë si tensionues.

Kthesat dhe litari

Kështu mbeten pyjet e papërpunuara. Ne duhet të shënojmë tepricën dhe të bëjmë retushimin.

Akordimi i imët i formës së kavanozit dhe prerja e tij

Ne tashmë kemi gati pjesën e brendshme dhe të gjithë trupin e enës.

Ana e qypit viking

Zbrazja e enës

Doreza dhe spiranca e saj

Një nga pjesët më të dukshme të kanaçe, ajo që do t'i japë asaj një ajër vërtet fshatar dhe të ashpër. Për të bërë dorezën, ne do të zgjedhim një degë të madhe, të trashë që bie në sy në të gjithë kavanozin dhe që na përshtatet mirë në mënyrë që të jetë sa më komode.

Dega për tufë birre

 Ne heqim lëvoren me thikë.

Doreza druri të bëra vetë për kana Viking

 Dhe ne do të bëjmë një vrimë në dru në anën e kavanozit për të qenë në gjendje të ankorojmë dorezën.

Merrni spirancën

Sapo të bëhet vrima e ankorimit, ne do të shënojmë në pjesën e brendshme të kana lartësinë në të cilën duhet të shkojë baza ose fundi i kana. Ne gjithmonë do ta shënojmë atë mbi vrimën e ankorimit në mënyrë që të mos kemi humbje atje.

pjesët dhe doreza e filxhanit të birrës

Kjo është një pamje paraprake se si do të duket.

Shikim i kanaçes

Si të bëhet baza e kana

Një pikë tjetër e rëndësishme në ndërtimin e filxhanit të birrës është baza ose pjesa e poshtme.

vizatimi i shabllonit të bazës së kavanozit

Ne do të shënojmë formën e kavanozit tonë në një copë letër. Brenda

Shabllon bazë turi, birrë

Pastaj ne i japim asaj një diferencë sigurie, kështu që ne prerë me sëpatë dhe përfundimin përfundimtar ne e japim atë me thikë.

Model me zonën e sigurisë

Kjo është baza jonë e ndërprerë nga masa e sigurisë.

Bërja e bazës së filxhanit të birrës në shtëpi

Dhe tashmë e rregulluar në masën përfundimtare me thikë. Ne kemi prerë buzën për ta bërë atë të përshtatet më mirë

Turi birre i bërë në shtëpi

Ndërsa po bënim dorezën, ne kemi shënuar se ku do të shkonte baza, ju duhet të bëni një thikë me thikë ashtu si tensionuesit, por në pjesën e brendshme të kavanozit dhe pak më të vogël, këtu është e rëndësishme që baza të përshtatet me më e mira e mundshme.

Futja e bazës

Mbarimi dhe vulosja e filxhanit të birrës në shtëpi

Pasi t’i kemi gati dhe mbledhur të gjitha pjesët, duhet vetëm t’i japim prekjet e fundit.

Ne do të fillojmë duke ulur skajin ku pimë me thikë për ta bërë atë më të këndshëm dhe do t'i japim një prekje letre zmerile.

Ulni skajet e kana për pije më të mirë

Letër zmerile është opsionale. Isshtë e vërtetë që Vikingët nuk kishin letër zmerile, kështu që ju mund të gjeni një metodë tjetër tradicionale të konsumimit ose ta lini enën në formën e saj më të trashë.

Jar mbaroi dhe rërë

Më në fund, duhet t'i jepet një trajtim për ta vulosur, sepse pa marrë parasysh sa të përsosura kemi bërë prerjet, ne nuk do të jemi në gjendje të mbajmë lëngun e çmuar brenda.

Flitet në mënyra të ndryshme:

 • e vulosur me propolis e cila është ajo e shpjeguar në artikull. Ka disavantazhin që nuk mund të përdorë pije të nxehta.
 • mos përdorni vulë dhe disa minuta para përdorimit të kupës thitheni në mënyrë që të fryhet dhe të mos humbasë lëng. Për këtë duhet të kemi parasysh që litari nuk do të jetë i mjaftueshëm për ta mbajtur strukturën të mbyllur. Do të jetë më mirë të përdorni një kornizë metalike.
 • Vulosur me lëkurë. Unë e shoh atë si opsion.

Një mënyrë e natyrshme për të  vuloseni me propolis të prodhuar nga bletët. Ngrohja bëhet e lëngshme, dhe në temperaturën e dhomës menjëherë ngurtësohet përsëri. propolis është një lloj rrëshire natyrore, me veti baktervrasëse dhe fungicide dhe antivirale ndër shumë

Ata vulosin dhe hidroizolojnë enën me propolis

Por në këtë rast propolis është përdorur siç shihet në imazhe. Mënyra për të punuar me propolis është duke e ngrohur atë, ajo ngurtësohet menjëherë në temperaturën e dhomës.

Shtamba përfundoi dhe u trajtua me propolis

Problemi i vetëm me këtë vulë është se nuk na lejon të pimë pije të nxehta.

Brendësia e enës së përfunduar shtëpi Viking

Ky udhëzues nga i cili kemi marrë Instructables, ku do të gjeni shumë foto të tjera dhe ku nëse kuptoni anglisht do të jeni në gjendje të shtrydhni pak më shumë tuto me komentet shumë interesante.

Dhe nëse ju pëlqeu ky tutorial, me siguri do ta pëlqeni atë për të cilin kemi parë si të bëhet një thikë nga xeherori i hekurit, një tjetër DUHET e vërtetë.

Si të bëni birrë në shtëpi

Uau, nuk e dija që kishte kaq shumë informacion si te behet birra, as aq shumë receta ose.

Ne lëmë një video me një shpjegim dhe demonstrim i përgjithshëm se si të krijoni shtëpi, por si çdo gjë në botë secili mësues ka broshurën e tij.

https://www.youtube.com/watch?v=CNNAEhwl00E

Ka njerëz që blejnë malt (elb tashmë të thartuar) të tjerë që e fermentojnë vetë, për të marrë saktësisht llojin e birrës që ata kërkojnë.

Përbërësit e nevojshëm.

 • ujë
 • Elb ose malt (elb i keq)
 • Maja
 • Hop
 • sheqer

Siç mund ta shihni, gjithçka është shumë e thjeshtë :) Por nëse doni të bëheni serioz shes pajisje të shumta për të bërë birrë shtëpie. Mund të jetë vërtet interesante për ju.

më shumë informacion

9 komente në "Si të krijoni një turi tuaj të birrës Viking"

 1. Do të doja të citonit burimet historike të artikullit. Pse duhet të besoj se ky është një model, ose një kopje e një kana që ekzistonte?

  Dhe një tjetër gjë, kjo më kujton shumë mënyrën e ndërtimit të vozave ose fuçive, sot.

  A nuk do të ishte më e lehtë thjesht të zbrazësh një regjistër?

  përgjigje
  • Përshëndetje Jacinto.

   Nuk ka burime historike, nëse shikoni paragrafin e dytë të artikullit unë komentoj se nuk e di nëse vërtet është një riprodhim i një ene Viking, por që më pëlqente shumë procesi i përpunimit dhe e mbaj atë Viking duke qenë besnik ndaj burimit të mësueshëm Nga e mora atë?

   Do të provoj dhe dokumentoj veten për të parë nëse mund të kuptojmë nëse i afrohet procesit të prodhimit të Vikingëve.

   Nëse dikush ka informacion në lidhje me të, komentet vlerësohen :)

   përgjigje
 2. I dashur Jacinto… je shumë budalla për të kërkuar referenca historike. Dëshironi të krijoni një kujtim në lidhje me kavanozin?

  Përshëndetje dhe tuto të shkëlqyeshme!

  përgjigje
 3. Përshëndetje, ai kavanoz nëse është viking e di sepse prindërit e mi janë danezë dhe është shumë fshatar, është një nga modelet e para të kavanozave të vikingëve por i mungon një kafshë nga mitologjia e tyre që i bën ata shumë të veçantë për norvegjezët

  përgjigje
 4. I dashur Jacinto, ti je budalla se gurët ...
  Pas këtij sulmi të çastit të errësirës, ​​më duhet t'ju them zotërinj, se në familjen time, me prejardhje gjermane, ekziston një enë që është trashëguar nga paraardhësit e mi dhe që ka të njëjtin model, në fakt kjo është ajo. Më ktheni përndryshe do të shihemi në gjyq. Faleminderit.

  përgjigje
 5. I dashur Jacinto, (them "i dashur" për të zbutur kritikat), ne po flasim kryesisht për mjeshtëri, jo për një rekreacion të vërtetë historik, ne thjesht komentojmë për faktin e bërjes së diçkaje me këtë aspekt me dorë, duke mos e bërë atë siç është në të njëjtën mënyrë, të njëjtin model dhe me të njëjtat mjete dhe dizajn, sepse vënë në të, ne mund të bëjmë vetëm një enë Viking me dru dhe mjete të krijuara në vendet Skandinave, dhe duke bërë dredha-dredha, ta bëjmë atje në mënyrë që të vuloset në të njëjtin nivel të temperaturës dhe lagështisë ...?
  Megjithëse nga ana tjetër dhe duke çmontuar plotësisht argumentin tuaj, rezulton se është një dizajn shumë Viking, megjithëse ndoshta në mungesë të disa detajeve dekorative siç janë runat, harku apo një kafshë, por në thelb është bërë ashtu siç janë bërë kohë më parë Të dy vikingët dhe keltët (nga të cilët kam paraardhës) ishin mjeshtër të shkëlqyeshëm të drurit dhe i bënin këto punë shumë shpesh.

  Kritikat dhe mendimet veç e veç janë një tuto shumë e mirë, veçanërisht për shpjegimin e ngjitësve, sepse ishte dyshimi im më i madh, do të bëj një kavanoz së shpejti dhe do të dija ta mbyllja.

  përgjigje
 6. Dua të të bëj pyetjen vijuese, të lutem, shpresoj të më përgjigjen për të zgjidhur pyetjen time. Po bëj një vazo por me një dru tjetër, ajo që dua të di është se çfarë produkti të përdor në mënyrë që druri të mos kalbet pasi do të ishte në kontakt me lëngjet, gjithashtu do të doja të dija një mënyrë tjetër për ta mbyllur atë pasi që propolis është disi i vështirë për të arritur këtu.
  PS: ide e shkëlqyeshme dhe shumë mirë e shpjeguar, përshëndetje

  përgjigje

Lini një koment