Si të ndërtojmë një xhiroskop elektrik të dyfishtë rrotullues

Këtu kemi një punë tjetër nga Jorge Rebolledo, kështu që sigurisht nuk ju zhgënjen. Më parë ai na ka dërguar ndërtimin e një xhiroskopi mekanik dhe një elektrik. Këtë herë jemi të befasuar me prodhimin dhe montimin e një xhiroskopi elektrik të dyfishtë rrotullues të komentuar nga i njëjti


Këtë herë unë dërgoj timen xhiroskop elektrik i dyfishtë rrotullues, e cila ishte bërë me material të riciklueshëm nga disku kompakt i dëmtuar, dhe me pjesët e një motori të ngurtë të dëmtuar.

Ndërtova një xhiroskop elektrik

Për të ndërtuar xhiroskopin me dy motorë, përdorni rrëshirë plastike
për të bërë unazat dhe motorët ishin ngjitur me epoksi për t'u dhënë
qëndrueshmëri boshti u bë përçues i energjisë elektrike, duke zhvendosur
shtylla motorike me 2 plumba të hollë që ishin ngjitur në bosht
veçmas dhe që rryma elektrike të arrijë deri te ata është bërë
kontaktoni me dy fletë të vendosura në bazën plastike.

Suscríbete në listën tonë korrekt

ndërtoni një xhiroskop elektrik

ndërtoni një xhiroskop elektrik

Kjo vegël e vogël funksionon shumë mirë dhe vizatimi 360
gradë e vendosa thjesht për të dhënë një pamje spektakolare, për të mos thënë
se është perfekte, por që funksionon mirë, unë mund t'ju siguroj.

bëni një xhiroskop elektrik rrotullues

bëni një xhiroskop elektrik rrotullues

El motor hard drive (sqarimi) nuk është i lidhur vetëm me ndonjë kabëll
Unë e bëra atë një përçues të energjisë elektrike, dhe shërben vetëm si një pol pozitiv,
Shërben vetëm për të rrotulluar, pasi ka një mbajtje madhështore në të
brendshme, kjo e bën pajisjen shumë të qëndrueshme
rrotullues.

bëni një xhiroskop elektrik rrotullues

Ky aparat rrotullohet me shpejtësi të madhe me vetëm 4.5 volt, dhe prodhon një
presion i madh në boshtin rrotullues që e bën atë të rrotullohet lirshëm,
duke e stabilizuar hapin tuaj përgjithësisht në të njëjtin vend, që do të thotë
gjeni "veriun"

xhirot motorike

xhiros motorike me shpejtësi të lartë

Unë mendoj se tashmë është e njohur mirë për të ricikluar, këtu është ky shembull. prisni
se është e dobishme për diçka dhe nëse ka dikush që mund ta përmirësojë atë,
i pranishëm, pasi do të ishte shumë interesante për mua të përmirësoja gjërat.

20 komente për «Si të ndërtojmë një xhiroskop elektrik të dyfishtë rrotullues»

 1. Përshëndetje mirëmëngjesi, unë jam i interesuar për xhiroskopin tuaj, po mendoj të bëj një të tillë, por koha nuk më lejon, a do të ishit të gatshëm të më shisnit këtë prodhim tuajin? dhe nga ana tjetër shikoni funksionimin e tij, ju lë informacionin tim për të qenë në gjendje të krijoni kontakt, faleminderit dhe mirëmëngjesi

  escobedc@gmail.com   Orlando N.

  përgjigje
 2. Përshëndetje, emri im është Jorge Perez, unë gjeta xhiroskopin tuaj një punë shumë të bërë mirë, unë jam i interesuar të bëj një për ta aplikuar atë në një robot, a mund të më tregoni se ku ta blej rrëshirën plastike për të cilën po flisni dhe si mund të punoj ajo, emaili im është vraptor_jps@hotmail.com, së pari, Faleminderit

   

  përgjigje
 3. Përshëndetje Jorge, unë jam Mario Diaz nga Kolumbia dhe mendoj se puna e xhiroskopit është e shkëlqyeshme dhe unë do të doja ta bëja atë, pyetja ime është se si mund të kontaktoj me ju në mënyrë që të jeni akcesori në përpunimin e xhiroskopit tim.

   

  përgjigje
 4. Pershendetje, imagjinoni qe duhet te ndertoj nje loder per fiziken dhe e gjeta xhiroskopin shume interesant dhe doja t'ju pyesja ju lutem me sqaroni se ku mund ti marr te gjitha materialet dhe si bej ta ndertoj, faleminderit

  përgjigje
 5. pershendetje nese mund te vendosni me shume foto te profilit sepse nuk mund te shihni se si platforma me poshte dhe fleta qe ndodhet ne platformen nga del ose vendosni dicka si pjeset e renditura ne nje flete te vetme me imazhet e tyre

  përgjigje
 6. Përshëndetje, unë jam nga Bogotá Kolumbia
  Jam i interesuar të ndërtoj një xhiroskop dhe modeli juaj më duket si një udhëzues i shkëlqyeshëm.
  Unë do të doja që të mund të na kontaktoni për të ndarë ide.
  Faleminderit për ndihmën që mund të më jepni.
  Suksese !!!

  përgjigje
 7. Përshëndetje, unë jam student. në aeronautikë të kampusit IPN Guanajuato, unë jam shumë i interesuar për projektin tuaj dhe do të doja t'ju pyesja nëse ishte e mundur, ju do të më dërgoni fotografi me më shumë detaje rreth xhiroskopit, do ta shihni këtë që dua të jem në gjendje ta bëj atë për qëllime didaktike në rastin e lëndëve të tilla si elektronika dhe pajisjet analoge dhe dixhitale, si dhe materiali arsimor për brezat e ardhshëm, nëse do të ishit kaq të sjellshëm do t'ju falënderoj shumë.

   Pyetje: D Unë kam në plan të bëj përmirësime në elektronikë, por kjo do të jetë më përpara dhe me kënaqësi do t'i ndaj, siç keni bërë me projektin tuaj.

  përgjigje
 8. PASDITE TOOD MIRA JORGE MUND TOU M S Dërgoni PLANE MORE SHUMET T Hollësishme T TO BAKEJ NJ A GIROSKIPLE T S NJAMEJTN SI TUAJ OSE T SIM NGJASHME, VET JM ÇFAR I DUA T D BOJ SI SFID PERSONALE

  T G JU JAP ADRESN time elektronike JAVO_z-AD@HOTMAIL.COM

  përgjigje
 9. Efekti xhiroskopik tregon mundësinë e një mase që i kundërvihet tërheqjes gravitacionale të Tokës ...

  Eksperimenti konsiston në përdorimin e balonave helium me matjen precize për të mbështetur masën e xhiroskopit dhe për ta ndezur atë nga distanca ...... ajo që ne po kërkojmë me këtë është një mjet që mund të ngrejë një masë duke përdorur një sasi minimale energjie , dhe për të arritur një kontroll aerodinamik të së njëjtës.

  përgjigje

Lini një koment